logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-27 16:26

Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia, chronić siebie przed nim? Jeśli Bóg dopuszcza jakieś cierpienie, to czy mamy prawo od niego uciekać, jeśli nas przerasta? Czy mam pozwalać, aby ktoś mnie ranił ciągle, doprowadzał mnie do ciągłego poczucia winy, że wszystko źle robię, że jestem zła i nie daję sobie z tym rady? Czy trzeba takich osób unikać, a tym samym cierpienia? Jak patrzy na to Bóg? Proszę o pomoc.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: milka (193.242.212.---)
Data:   2013-10-27 17:12

Od problemów i toksycznych ludzi należy się trzymać z daleka, wiem to z autopsji.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: u (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-27 21:02

Przed cierpieniem się nie ucieknie. To tak ogólnie, bo nie wiem, co masz na myśli, np. własną chorobę, czy np. ojca alkoholika.
Jeśli ktoś nas rani, to wydaje mi się, że musimy się wzmocnić na tyle, żeby być świadomymi własnej godności. Nasze poczucie winy jest w nas, a nie w innych.
Mam takie osoby w rodzinie, i nie widzę sensu uciekania przed nimi. Radością jest umieć się przed ich słowami obronić przed samą sobą.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: Anoklet (---.wroclaw.vectranet.pl)
Data:   2013-10-27 21:35

Bóg nie zsyła ludzi, którzy dręczą innych. To cierpienie nie jest od Niego i masz prawo unikać takiej osoby, nawet jeśli jest to Twoja rodzina. Masz też prawo bronić się w sądzie, jeśli dochodzi do przemocy (nie tylko fizycznej). Bóg takiego cierpienia nie chce.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: Esterka (---.165.kosman.pl)
Data:   2013-10-28 01:34

Moim zdaniem źle rozumiesz uciekanie od cierpienia.
Masz kochać siebie i nie dawać się krzywdzić na tyle, na ile to możliwe. Masz prawo nie spotykać się z kimś, kto cię rani. Masz też prawo powiedzieć tej osobie, czym cię rani.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-10-28 10:15

Czlowiek ma prawo do życia. Ma prawo do układania sobie relacji z innymi ludźmi. Człowiek ma prawo do ochrony własnego zdrowia, takźe psychicznego. Człowiek ma prawo do sprawiedliwej oceny własnych dokonań. Człowiek nie ma obowiązku służyć za worek treningowy drugiego.
Z tego co Pani tu opisuje można wywnioskować, że ma Pani problem nie tyle duchowo-religijny, co psychiczny w relacji z innym człowiekiem. I raczej szukałbym naprawy tej relacji na tej drugiej płaszczyźnie.
Nie obwiniajmy Stwórcy za wszystko złe co się z nami dzieje. Bo skoro nie przypisujemy Mu wszystkich zasług w odniesieniu do dobra, które nam się wydarza, to niesprawiedliwe byłoby widzieć w Nim sprawcę wszystkiego zła.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-28 12:26

Cierpienie z powodu tego, że ktoś "doprowadza do ciągłego poczucia winy" jest zranieniem serca. Jesteś umiłowanym dzieckiem Bożym. Takie cierpienia najlepiej leczy Pan Jezus Miłosierny. Jego Serce było najbardziej zranione: zarówno fizycznie, przez przebicie włócznią, jak i z powodu opuszczenia przez bliskich Mu uczniów, z którzy jeden Go zdradził, a drugi wyparł się znajomości z Nim. Ocena ludzka zawsze jest w pewnym stopniu nieobiektywna. Pan Bóg patrzy inaczej od ludzi w serce człowieka. On nigdy nie dopuszcza cierpienia, które przerasta człowieka. To tylko człowiek nie potrafi sobie radzić z cierpieniem. Siłę do pokonywania takich trudności w relacjach międzyludzkich daje modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Oddaj Panu Jezusowi wszystkie cierpienia, które cię spotkały. Przebacz wszystkim, którzy cię skrzywdzili. Ucieczka nigdy nie rozwiązuje problemu. Módl się też do Ducha Świętego o Jego dary, o rozeznanie, co masz robić.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-10-28 12:40

Uzupełnienie:

Człowiek nie ma prawa (poza wyjątkowymi przypadkami, np. w ramach praktyki lekarskiej) zadawać cierpienie drugiemu człowiekowi. Nie wolno mu tego robić pod żadnym pozorem, celowo i świadomie.

Pojawienie się bólu (także tego psychicznego) jest bardzo ważnym sygnałem, który daje nam nasze "ja". Sygnał ten mówi tyle: "coś się dzieje, co nie powinno mieć miejsca". Ból zęba oznacza, że ząb jest chory. Ból kręgosłupa oznacza, że coś zrobiliśmy kręgosłupowi, czego nie powinien on doznać i na daje tego sygnał. Szczególnie szkodliwe są te choroby, którym nie towarzyszy ból, przynajmniej na pierwszym etapie: cukrzyca, nadciśnienie, rak płuc. Jak zaczyna boleć, to już z reguły nie ma czego leczyć.

Relacja jednego człowieka z drugim nie może mieć charakteru bolesnego. Ból może towarzyszyć jej w pewnych szczególnych i wyjątkowych okolicznościach (np. ból rodziców po stracie dziecka). Jeśli w relacji jednej osoby do drugiej pojawia się ból, cierpienie oznacza to, że coś jest chore. Trzeba się temu przyjrzeć i zabrać się za leczenie.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: Andrzej (---.scania.pl)
Data:   2013-10-28 15:12

Witam,

Na tytułowe: TAK, ale ująłbym to raczej czy człowiek ma prawo unikać cierpienia?

Człowiek ma prawo unikać cierpienia (które można uniknąć lub usunąć), a wręcz obowiązek nieść sobie i innym ulgę w cierpieniu oraz ma obowiązek nie być sprawcą cierpienia wobec siebie i innych.

W przypadku cierpienia nieusuwalnego powinien wpatrywać się w Krzyż Jezusa - bo to jedyna droga i w tym przypadku powinien się modlić o siłę, światło i wytrwałość (wiem łatwo się mówi, ale innej zdrowej drogi nie ma). Natomiast wielu w takim przypadku "ucieka" od cierpienia w "świat"- alkohol, papierosy, narkotyki co prowadzi w ostateczności do zwiększenia cierpień.

Pozdrawiam

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-28 16:40

Mam problem z kochaniem siebie, nie czuję się umiłowanym dzieckiem Boga, choć w Niego wierzę. Ta trudna relacja przynosi mi ból, bo czuję się ciągle winna, odbiera mi miłość do własnej osoby, czuję się ciągle raniona. Poza tym w moim życiu są jeszcze inne trudne relacje - z rodziną też. I dlatego może to mnie już przerasta. Staram się wybaczać, ale za każdym razem i tak doznaję kolejnego bólu. Czy można uzdrowić taką relację, czy lepszym wyjściem jest unikanie osób, które nas w jakiś sposób ranią - dla własnego dobra?

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: Gabi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-28 20:01

Malutka Bóg cię kocha, jest twoim ojcem, dobrym, łagodnym, miłosiernym. Chce dla ciebie szczęścia, miłości, pokoju, radości. Wielokrotnie te słowa padają w Ewangelii. Czy znasz takiego ojca dobrego, miłosiernego, który by pozwolił na to by jego dziecko było tak traktowane jak ty? Co robi dobry ojciec? Ty jako matka co byś zrobiła gdybyś wiedziała, że taka krzywda dzieje się twojemu dziecku? Jesteśmy wszyscy sworzniami Boga, każdemu stworzeniu należy się szacunek, człowiek musi dbać o to żeby być szanowany. Jeżeli ty siebie nie będziesz szanować to kto ciebie uszanuje? Trzymaj się z daleka od tego toksycznego człowieka, nie pozwól się dalej niszczyć i to nie jest ucieczka.
Też byłam pod wpływem takiej osoby, dziękuję Bogu, że dał mi odwagę odciąć się od niej i za każdy dzień "wolności", powoli zaczęła z pomocą Bożą odkrywać swoją wartość i to jak Bóg mnie kocha. Te osoby tak działają, chcą ci wmówić, że masz cierpieć, bo tak niby Bóg chce, za wszelką cenę chcą cię zatrzymać przy sobie, żeby mieć kogo dręczyć i karmić się tym. To straszne, ale prawdziwe.
Czy taką relację da się uzdrowić? to zależy do tej osoby, jeżeli mówię jej że mnie rani, a ona to wyśmiewa i twierdzi że nic się nie stało niestety nie masz szans, próbowałam, ale taka osoba nie ma w sobie za grosz skruchy za to co robi i to jeszcze bardziej boli i poniża.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-29 15:15

"Staram się wybaczać, ale za każdym razem i tak doznaję kolejnego bólu. Czy można uzdrowić taką relację"
- Można uzdrowić taką relację. Jak wcześniej napisałam, uzdrawiającą moc ma modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Kiedyś pewien ksiądz mi poradził taką modlitwę i wiem teraz z własnego doświadczenia, że ona działa. Przed Najświętszym Sakramentem przypominaj sobie całe swoje życie, po kolei, odkąd sięgasz pamięcią. Przypominaj sobie wszystkich, którzy cię skrzywdzili, aby im przebaczyć. Nie bój się,bo to nie będzie bolało, jeśli najpierw oddasz wszystko to, co spotkało cię złego w relacjach z ludźmi Panu Jezusowi.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: ja (---.in.net.pl)
Data:   2013-11-01 12:55

cierpienia należy unikać, nie da się go usunąć całkowicie z życia, bo to skutek grzechu, ale cierpienie dobre nie jest. Agresja wobec drugiego człowieka polegająca na tym, że odpowie się obroną na zaczepki, czasami się wrzaśnie, da się upust złości jest tak naprawdę napędem do zmian. Nie należy tych uczuć tłumić i im zaprzeczać, jeśli się one pojawiają tzn., że w życiu dzieje się coś nie tak. Z doświadczenia wiem, że jak człowiek jest zawsze miły, nigdy nie zaprotestuje, nie postawi na swoim, nie obroni siebie, swojego dobrego imienia to inni to wykorzystują i pozwalają sobie na jeszcze więcej, mówi się to brzydko jeżdżą po tobie jak po łysej kobyle.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-11-04 16:23

Dziękuję wszystkim za pomoc i opinie na ten temat.

 Re: Czy człowiek ma prawo uciekać od cierpienia?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-12-22 15:08

Ks. prof. J. Tischner napisał o cierpieniu "nie uszlachetnia" - poczytaj jego ostatnie teksty przed śmiercią.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: