logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Pan Bóg rzeczywiscie za zło karze?
Autor: Monika (---.77-83.cust.bluewin.ch)
Data:   2013-10-30 15:02

Ostatnio dosc intensywnie przezywam swoja relacje z Bogiem i przypomnialo mi sie jak to kiedys uczylam sie na lekcji religii, ze "Pan Bóg za dobre wynagradza a za zle karze". Czyli, gdy popelnie swiadomie zlo to Pan Bóg mnie ukarze? Nie wiem, zesle chorobe, nieszczescie? Czy przypomniala mi sie po prostu jakas stara, nieaktualna juz "regulka" z religii. Bóg przeciez chce naszego dobra i szczescia. Frapuje mnie tez skad jest to zdanie, ze "Pan Bóg za dobre wynagradza a za zle karze". Wdzieczna bede za pomoc w zrozumieniu tego.

 Re: Czy Pan Bóg rzeczywiscie za zło karze?
Autor: Mirek (81.210.15.---)
Data:   2013-10-30 17:53

Grzesząc, odchodząc od Pana, sami się skazujemy na karę czyli działanie złego, który niszczy w nas miłość i tworzy barierę dla łask bożych. Bycie daleko od Boga jest straszną karą. Nagrodą jest dostęp do łask i radosnego poczucia bycia dzieckiem Bożym.

 Re: Czy Pan Bóg rzeczywiscie za zło karze?
Autor: Śćondarzeb (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-30 21:09

Tak Bóg karze. Kara za zło to piekło, nagroda za dobro to niebo. Nie można grzeszyć i nie przejmować się wcale licząc na Miłosierdzie Boże, nie można też myśleć o Bogu, że czeka tylko aż ci się noga powinie, popełnisz jakiś zło i od razu wtedy kara.
Choroba, nieszczęście, cierpienie to nie kara, bo jeżeli by to była kara to za co Bóg ukarał swego syna Jezusa męką i śmiercią na krzyżu. Często jeżeli ludzie cierpią to pytają "za co mnie Bóg karze?".
Jest cierpienie które jest konsekwencją grzechu, np. zazdrość, lenistwo, chciwość itd. I jest drugi rodzaj cierpienia, które uszlachetnia, które jest częścią naszego życia, jak się to mówi "każdy ma jakiś swój krzyż", np. dziecko rodzi się chore (z co kara jak nie zdążyło ani jednego grzechu popełnić), albo ktoś ciężko pracuje w trudnych warunkach a później się pochoruje, choroba to nie kara za jego ciężką prace itp.
Tak Bóg pragnie naszego szczęścia, ale cierpienie nie może unieszczęśliwiać człowieka, ale go uszlachetnić, czyli zgodnie ze słownikiem postępować dobrze, uczciwie, w sposób wspaniałomyślny, prawy, sprawiedliwy, bezinteresowny.

 Re: Czy Pan Bóg rzeczywiscie za zło karze?
Autor: Paweł (---.e-wro.net.pl)
Data:   2013-10-30 21:40

Na pewno nie jest to pusta regułka, tylko prawda wiary. Kara za grzechy może być albo na ziemi, albo częściowo w czyśćcu, mam nadzieję że nikogo z nas to nie spotka. Ale istnieje również możliwość niewejścia do Królestwa Niebieskiego. Kościół jednak posiada środki z których możemy korzystać aby tego uniknąć, ale o tym w 3 akapicie.

Bóg powiedział do Dawida: "Ja utwierdzę tron jego królestwa na wieki. 14 Ja będę mu ojcem, a on będzie Mi synem4, a jeżeli zawini, będę go karcił rózgą ludzi i ciosami synów ludzkich. 15 Lecz nie cofnę od niego mojej życzliwości, jak ją cofnąłem od Saula" (2 Sm 7, 13b-15)
Jeśli chodzi o różnicę Saulem a Dawidem to zauważam że Dawid po popełnieniu grzechu, nawet bardzo ciężkiego prawie od razu zaczyna żałować(np. 2 Sm 12,13), Saul upiera się że wszystko jest w porządku (1 Sm 15, 20-21). Jednak Dawid też otrzymuję dotkliwą karę, ale nie zostaje odrzucony(2 Sm 12,14).
Jezus też ostrzega przed konsekwencjami grzechów:
"Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!" "(Mt 7, 21-23)

Jednak nie wolno nam zapomnieć o Bożym Miłosierdziu. Gdy zgrzeszymy, żałujemy(a przynajmniej szczerze próbujemy) i mocno postanowimy poprawę każdy grzech może zostać odpuszczony, a Jezus czeka w Sakramencie Pojednania. Kościół daje też możliwość odpuszczenia kary doczesnej:
"Nauka o odpustach i jej praktyczne zastosowanie w Kościele ściśle łączą się ze skutkami sakramentu pokuty. "Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy (czyli po odpuszczeniu grzechów na spowiedzi). Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych. Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości". Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować je za zmarłych." (KKK 1471, tekst w nawiasie to mój komentarz)

 Re: Czy Pan Bóg rzeczywiscie za zło karze?
Autor: Edyta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-31 07:49

Ta "regułka" to jedno z:
Główne prawdy wiary
1. Jest jeden Bóg.
2. Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
4. Syn Boży stał się człowiekiem, umarł za krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia.
5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
6. Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna.

Piszesz:
"Pan Bóg za dobre wynagradza a za zle karze". Czyli, gdy popełnię świadomie zło to Pan Bóg mnie ukarze?"
Jeśli wyrwiesz to zdanie z kontekstu, to możesz je tak zinterpretować.

Np. Nie posłucham rady mamy aby się ciepło ubrać. I co? Pan Bóg mnie ukarał grypą?
Moim zdaniem to nasze decyzje a późniejsze ich konsekwencje nas dopadają.

 Re: Czy Pan Bóg rzeczywiscie za zło karze?
Autor: Michał (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2013-10-31 15:22

Pan Jezus powiedział: "Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg' [Łk 18,19]. Jeżeli więc Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za złe karze i w dodatku tylko On sam jest dobry, to tak naprawdę Bóg jest sędzią niemiłosiernym, który karze wszystkich bez wyjątku. Do takiego wniosku można dojść czytając różne pobożnościowe głupoty.
Sugerowałbym zapoznanie się z Katechizmem Kościoła Katolickiego.

 Re: Czy Pan Bóg rzeczywiscie za zło karze?
Autor: kamil (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-11-02 21:38

Czasami cierpienie choroba, lub jakaś porażka, uświadamia nam, lub niestety nie (gdy jesteśmy zatwardziali lub po uszy w grzechu) że złą drogą szliśmy, postępowaliśmy źle, człowiek musi czasami dostać tzw. obuchem w łeb od życia, żeby pewne rzeczy zrozumieć, tak mamy że po ciosie wreszcie zastanawiamy się jak mogłem być tak głupi, jak mogłem tak postępować, krzywdzić innych,to zło, grzech oplata nas i wciąga, uniewrażliwia, mamy wolną wolę a zło cierpienie, porażki są często konsekwencją naszych niewłaściwych decyzji, czynów, postępowania.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: