logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Bóg zna naszą przyszłość?
Autor: hymhym (---.opera-mini.net)
Data:   2014-01-18 00:30

Bóg zna nasze myśli i w sumie tylko on nas zna najlepiej, nawet lepiej niż my sami siebie. Ale czy Bóg wie co zrobimy? Czy zna nasza przyszłość?

 Re: Czy Bóg zna naszą przyszłość?
Autor: Śćondarzeb (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-01-18 09:13

Tak, Bóg zna naszą przyszłość, ponieważ jak już to komuś już pisałam, Bóg żyje w innej czasoprzestrzeni, wiecznym teraz. U Boga nie ma przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, jest teraz. Bóg teraz widzi twoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, w tym momencie. Trudno sobie nam to wyobrazić żyjąc w czasie, mając zegarki, dlatego zachęcam do rozważań na temat wieczności Boga. Natomiast my nie jesteśmy wstanie przewidzieć swojej przyszłości, bo żyjemy w czasie.

 Re: Czy Bóg zna naszą przyszłość?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-01-18 09:46

Ludzie są przywiązani do istnienia czasu w relacji - było, jest, będzie i tak chcemy również traktować wszystko po za nasza rzeczywistością. Wiemy już tyle,że zarówno fizycy (w szerokim pojęciu) jak i teolodzy mogą potwierdzić, że czas jest charakterystyczny dla naszej rzeczywistości i został stworzony w wielkim wybuchu ok. 14 mld lat temu, co jako pierwszy sformułował ksiądz katolicki. W innych rzeczywistościach i TAM nie istnieje czas.
Stwórca naszej rzeczywistości, a więc i czasu jest bezczasowy (nie wieczny, bo wieczność jest na osi czasu). Spróbuj przemyśleć postawione pytanie dla rzeczywistości (bytu, BOGA) gdzie nie istnieje czas.

 Re: Czy Bóg zna naszą przyszłość?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-01-18 09:47

Raczej PRZEWIDUJE naszą przyszłość, znając nas i okoliczności.
Zauważ, że zarówno w Piśmie Św., jak i w uznanych objawieniach Matki Bożej wszystkie przepowiednie dotyczące przyszłości są uwarunkowane modlitwą, pokutą i nawróceniem. W jakim stopniu my, z wolnej woli poddamy się nawróceniu, tak wyglądać będą nasze losy (osób i społeczeństw).

 Re: Czy Bóg zna naszą przyszłość?
Autor: Emgie (81.210.15.---)
Data:   2014-01-18 11:54

Jest Panem wszystkiego. To stwierdzenie wszystko wyjaśnia.

 Re: Czy Bóg zna naszą przyszłość?
Autor: PKM (---.opera-mini.net)
Data:   2014-01-18 16:56

To pytanie jest o tyle trudne do wyjasnienia, ze Bog funkcjonuje poza czasem. Dla Niego nie ma "przyszlosci" i "przeszlosci".
A to jest cos niezrozumialego dla nas.

Pomijajac te kwestie, najprosciej mozna powiedziec: Tak, zna nasza przyszlosc. W koncu Bog zna nas calkowicie, wiec wie co mozemy zrobic (i zadna sytuacja, zaden wybor Go nie przerasta).
Szanuje nasza wolna wole i pozwala nam zyc po swojemu, jednoczesnie caly czas obdarza nas łaskami bysmy mogli wybierac dobro i sie uswiecac, ale umie robic to tak, by nie naruszyc naszej wolnej woli.

Mysle, ze znajac nas calkowicie, umie przewidziec co wybierzemy (podobnie jak i my gdy znamy kogos bardzo dobrze wiemy jak sie zachowa).
Mysle tez, ze zawsze daje nam tyle łask, bysmy mogli wybrac dobro, choc wymaga to pewnego wysilku z maszej strony, wspolpracy. Checi, by to dobro wybrac.
Tak wiec ostatecznie my decydujemy jak ksztaltujemy nasze zycie, a Bog zacheca i uzdalnia do wybierania dobra.

 Re: Czy Bóg zna naszą przyszłość?
Autor: Ada (---.docsis.tczew.net.pl)
Data:   2014-01-18 17:00

http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=231321&t=231321&v=f

 Re: Czy Bóg zna naszą przyszłość?
Autor: Maria (---.dclient.hispeed.ch)
Data:   2014-01-19 16:13

Bog jest wszechwiedzacy, zostawia nam jednak wolnosc wyboru. Jednak skoro jest wszechwiedzacy to zna owoce naszych decyzji podjetych w wolnosci, tym samym zna nasza przyszlosc.

 Re: Czy Bóg zna naszą przyszłość?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-01-19 21:50

Skoro w Starym Testamencie były proroctwa które się potem dokładnie wypełniły, to znaczy, że Bóg zna przyszłość. Zachodzi pytanie, czy Bóg ją tak kształtuje (lub dozwala) aby proroctwa się wypełniły, czy po prostu wie, zna efekt finalny, bo przecież jest wszechmocny i wszechwiedzący. To są prawdopodobnie Boże tajemnice,
Biblia podaje przykład, że Bóg zmienił decyzję na skutek modlitwy:
"1 W owych dniach Ezechiasz zachorował śmiertelnie. Prorok Izajasz, syn Amosa, przyszedł do niego i rzekł mu: Tak mówi Pan: Rozporządź domem twoim, bo umrzesz i nie będziesz żył. 2 Wtedy Ezechiasz odwrócił się do ściany i modlił się do Pana. 3 A mówił tak: Ach, Panie, wspomnij na to, proszę, że postępowałem wobec Ciebie wiernie i z doskonałym sercem, że czyniłem to, co miłe oczom Twoim. I płakał Ezechiasz bardzo rzewnie. 4 Wówczas Pan skierował do Izajasza słowo tej treści: 5 Idź, by oznajmić Ezechiaszowi: Tak mówi Pan, Bóg Dawida, twego praojca: Słyszałem twoją modlitwę, widziałem twoje łzy. Uzdrowię cię. Za trzy dni pójdziesz do świątyni Pańskiej. Oto dodam do twego życia piętnaście lat." Iz 38,1-5
A więc modlitwa ma głęboki sens.
Jak widzisz, powszechny jest pogląd, że dla Boga nie ma czasu, że w wieczności też czasu nie będzie. Ale skąd ten pogląd pochodzi? tego nie wiem.

 Re: Czy Bóg zna naszą przyszłość?
Autor: marcela (78.10.150.---)
Data:   2014-01-20 22:41

Zawsze mnie to tez zastanawialo. (...)

---
Zapraszam do lektury:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=54677&t=54677
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=5376&t=5376
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=5780&t=5780
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=325200&t=325200

z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: