logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dyspensa od piątkowej wstrzemięźliwości.
Autor: Wojtek (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2014-01-27 17:33

Mam pytanie dotyczące wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek. Otóż czytałem, że nie obowiązuje ona osób stołujących się w jadłodajniach zbiorowych. Czy dotyczy to także restauracji, szczególnie jeśli nie można tam dostać potraw postnych innych niż jakaś sałatka?

 Re: Dyspensa od piątkowej wstrzemięźliwości.
Autor: Hana (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2014-01-27 18:10

Można wybrać inną restaurację. Zawsze można się usprawiedliwić. Niby podróż też dyspensuje, ale tak naprawdę my się za łatwo dyspensujemy od wszystkiego. Przecież to tylko jeden dzień.

 Re: Dyspensa od piątkowej wstrzemięźliwości.
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2014-01-27 18:29

Jakoś nie bardzo dowierzam w to co piszesz (szczególnie w sprawie restauracji). Przecież poza katolikami to są jeszcze tabuny dość krzykliwych wegetarian, wegan itp. anty-mięsożerców. Wg moich obserwacji to od przydrożnych zajazdów po eleganckie restauracje hotelowe zawsze jest ok. 20-30% potraw bezmięsnych. Nie wiem o jakich jadłodajniach mówisz, zakładowe to już nie istnieją, a jak masz na myśli opiekę społeczną czy prowadzone przez wolontariaty, to tam też raczej "mięsem nie szastają".

 Re: Dyspensa od piątkowej wstrzemięźliwości.
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-01-28 12:57

Wstrzemięźliwość od przyjmowania pokarmów mięsnych w piątek jest konsekwencją tego co wydarzyło się onegdaj w Jerozolimie, w pewien piątek, piętnastego dnia miesiąca nissan.
Chrześcijanie wstrzymują się od przyjmowania pokarmów mięsnych na pamiątkę wydarzeń tego dnia.

Tu nie chodzi o wypełnianie (mniej lub bardziej gorliwie) zakazów i nakazów ale właśnie o to. To nie dieta jest celem ale jest środkiem.

Więc sugeruję aby spojrzał Pan na ten problem pod tym kątem i poszukał odpowiedzi w swoim sumieniu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: