logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: x (190.128.136.---)
Data:   2014-01-29 19:21

Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele, jeśli w tygodniu i tak żyję źle?

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: new (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-01-29 20:54

Tak. Chyba nie chcesz się całkiem pogrążyć odcinając od źródła łaski?

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: xc (---.204.199.39.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-01-29 20:58

Warto zastanowić się dlaczego pojawiamy się w niedzielę w kościele. Co tam robimy?
Jesteśmy uczestnikami Eucharystii. To taki moment, w którym jesteśmy świadkami pojawienia się wśród nas Jezusa, realnie i faktycznie choć pod postacią chleba i wina.
Jednocześnie uczestniczymy w Jego uczcie.
Także spotykamy się w gronie wiernych, braci i sióstr w wierze, uczniów i naśladowców Jezusa. Takich samych jak ja, grzesznych i błądzących ale mimo tego idących do Boga po śladach Jezusa, nieudolnie Go naśladujących ale jednak naśladujących.
Mamy parę chwil aby oderwać się od "bieżączki". Wyrwać się z zaklętego kręgu dnia codziennego, kompulsywnie (często) wykonywanych czynności, wyrwania się ze strumienia szumu informacyjnego i tym podobnych oraz skierowania myśli w zupełnie inną stronę.
Mamy też sposobność do wysłuchania Słowa Bożego. Prawdy nad prawdami objawionej nam przez Pana i Stwórcę naszego na kartach Pisma Świętego. Może znajdziemy tam wskazówki na pytanie "jak żyć?".
Możemy też (ale nie musimy), wzorem pierwszych chrześcijan, złożyć ofiarę materialną na potrzeby wspólnoty Kościoła.
I tak dalej.
To Pan sam musi zdecydować czy jest sens czy go nie ma.
A jeśli nie ma, to co ma sens robić w niedzielę?

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: se (---.play-internet.pl)
Data:   2014-01-29 21:48

Jest :) i jak najczęstszego przystępowania do sakramentów też jest.
Dobrze, że masz świadomość złego postępowania. Pan Jezus powiedział: "[...] Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają." Mt 9, 12.
Pozwól Jezusowi Cię zmieniać :)

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: KasiaM (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-01-29 22:08

Czy jest sens się myć i zmieniać ubrania, jeśli i tak się zabrudzą?
Czy jest sens uprawiać sport, jeśli mam nadwagę?

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: zbigniew (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-01-29 23:39

Pytanie jest postawione bardzo sympatycznie, żeby je tak sformułować, trzeba mieć dużo pokory ("żyję źle").
Sam fakt zadania takiego pytania świadczy o słusznej dociekliwości ("czy jest sens").
Co do treści pytania:
gdybym był żebrakiem, wolałbym dostać 0,50 PLN niż 0,00.
Pan Jezus żebrze o ludzką uwagę i miłość i czeka na te Msze św. niedzielne, bo jest bardzo pokorny i cieszy się z obecności ludzi obdarzających Go uwagą i zaufaniem.
Myślę też, że byłoby Mu bardzo przykro się kogoś w taką niedzielę nie doczekać.
On poszedł na całość i ofiarował się aż po śmierć i chciałby, żeby ktoś to zauważył - tę Miłość - i skosztował jej - za darmo.

Jego hojność nie ma granic. Św. Janowi, który przyszedł pod krzyż, dał Swoją Matkę.

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: Marek Piotrowski (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-01-30 01:40

Jedna rzecz nie pasuje do drugiej. Czemu chcesz zmienić akurat tę lepszą?

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2014-01-30 11:47

Jest sens, chociażby po to aby do końca nie zgłuszyć swojego sumienia, aby pomodlić się we wspólnocie, aby przyjść do Boga ze swoim "żyję źle, zmiłuj się nade mną".
Codzienna modlitwa też nie jest zarezerwowana tylko dla "świętych".

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: Marek (---.lcs.net.pl)
Data:   2014-01-31 08:56

Od jakiegoś czasu wyznaję zasadę wierności. Czy jest dobrze czy źle, czuję się fajnie czy nie fajnie. Na kolana i tyle. Bóg nie oczekuje że będziemy idealni. Sami nie możemy. To Pan Bóg nas ma zmieniać. A chodzenie do kościoła niezależnie od naszego stanu duchowego to nasze TAK.

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: Paweł (---.e-wro.net.pl)
Data:   2014-02-01 17:33

Wiem że to oklepane, ale Bóg Cię Kocha mimo tego grzechu. Często ludzie jednak mają częściowo błędną opinię "jak będę dobry pójdę do nieba a jak zły pójdę do piekła". To tylko częściowo prawda. Bo "dobry" może pójść do piekła a "zły" do nieba. A więc jak to działa:
Z dobrym który idzie do piekła jest tak jak z mordercą. Czy osoba która uratowała kilka osób ale świadomie z premedytacją zabiła jedną powinna iść do więzienia? Przecież zrobiła więcej dobra niż zła. A jednak powinna zostać skazana za zabójstwo. A zgrzeszył każdy, zgrzeszyłem ja, jak sam napisałeś także ty.
Bóg jednak w swojej sprawiedliwości znalazł rozwiązanie na nasz problem grzechu. Wysłał swojego syna Jezusa, który wziął na siebie mój i Twój grzech, niezależnie od jego ciężaru i umarł za niego na krzyżu, mimo że to my mieliśmy za ten grzech umrzeć. I dał kościołowi władzę aby na Jego ramiona włożyć grzech każdego z nas("Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane." J 20;23). Tak więc zarówno grzesznik żyjący jak święty(np. ja), jak i grzesznik który z grzesznością się nie kryje może przez posługę Kościoła się zbawić, lub nie korzystając z niej potępić.

Bardzo ważne jednak, że im bardziej dobrowolnie grzeszysz tym mniej pozwalasz działać Bogu, a w coraz bardziej wyrafinowany sposób kusi szatan, znajdując Twoje najsłabsze punkty. A Bóg to dopuszcza tak jak dopuścił niewolę Izraela, bo szanuje Twoją wolną wolę którą sam Ci dał: "Podobnie jak wy opuściliście Mnie i służyliście obcym bogom we własnym kraju, tak samo będziecie służyć obcym w ziemi, która do was nie należy" (Jr 5;19b)
To działa tak jak w przysłowiu "z kim się zadajesz taki się stajesz".
Jak nie podejmiesz decyzji o powrocie do Boga później będzie dużo ciężej, a w skrajnym przypadku można całkowicie się od Boga odciąć, tak że nie pozwalasz Duchowi Świętemu w ogóle działać. A to że jesteś w stanie się nawrócić jest bez Niego niemożliwe(tak samo jak jest niemożliwe bez pracy własnej). Jest to tzw. stan grzechu przeciw Duchowi Świętemu ("Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone." Mt 12;31)

A wymagania które daje Kościół aby oddać Jezusowi Twoje grzechy aby poszedł z nimi na krzyż nie są duże. Oto one:
1. Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Wyznanie grzechów
5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim
Jest jeszcze szósty warunek, nie wymieniany w katechizmie, ale w Piśmie Świętym: "przebaczcie, jeśli macie co przeciw komu, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze" (Mk 11;25b)

I jeszcze 3 uwagi techniczne:
- w żalu za grzechy nie tyle chodzi o emocje co o decyzję. Jego miernikiem jest postanowienie poprawy
- To że nie potrafisz się poprawić to nie znaczy że nie masz mocnego postanowienia poprawy, liczy się szczery wysiłek a nie efekty. Co do efektywnej metody walki z grzechem warto poradzić sie spowiednika.
- Przebaczenie to decyzja woli o rezygnacji z jakiejkolwiek zemsty i modlitwa aby Jezus uzdrowił emocje połączona ze szczerą chęcią uzdrowienia ich. Inna sprawa to naprawa zaufania.

Tak więc zapraszam do spowiedzi i aktywnego udziału w Eucharystii, bo z niej płynie siła do walki z grzechem.

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-02-01 21:29

Zyjesz w tygodniu źle, bo nie przychodzisz w niedzielę do Jezusa po pomoc. Człowiek sam o własnych siłach nie jest w stanie żyć dobrze, może to tylko z pomocą Jezusa.

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: Sawoj (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-02-04 20:45

Kiedyś miałem zaproszenie na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Miejsce spotkania (w Warszawie) było o ok. 7 km od mego miejsca zamieszkania. Wyszedłem z domu 4 godziny wcześniej, aby na pewno zdążyć, nawet gdybym musiał iść na piechotę. I oczywiście zdążyłem.
Kilka miesięcy później jak grom z jasnego nieba poraziła mnie myśl - refleksja: Przecież na KAŻDEJ mszy świętej spotykam kogoś nieporównanie ważniejszego niż Papież. Spotykam Chrystusa. Jak to się mogło zdarzyć, że czasem się na msze święte - spóźniałem?!
Od tej pory jestem w kościele co najmniej 10 minut przed mszą świętą i staram się do spotkania duchowo przygotować.

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: xc (213.158.222.---)
Data:   2014-02-04 21:20

uprzejmie zwracam uwagę na fakt, że chodzenie do kościoła nie jest źródłem łaski, tak jak nie chodzenie nie jest źródłem niełaski.
Tak mniej więcej od czasu św. Augustyna Kościół naucza, że Łaski Boga nie można sobie kupić, załatwić, zorganizować takim lub innymi czynami ludzkimi.

 Re: Czy jest sens chodzić do kościoła co niedziele?
Autor: Sawoj (---.medcom.com.pl)
Data:   2014-02-06 16:07

xc - zasadniczo masz rację. W swoim poprzednim wpisie usiłowałem zasygnalizować, PO CO idziemy w niedzielę do kościoła na Mszę świętą.....

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: