logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę pobłogosławić mieszkanie?
Autor: T. (---.play-internet.pl)
Data:   2014-06-17 18:02

Czy można samemu pobłogosławić mieszkanie odpowiednią modlitwą (w sensie nowe miejsce zamieszkania), do czasu wizyty księdza?

 Re: Czy mogę pobłogosławić mieszkanie?
Autor: Robson (---.static.chello.pl)
Data:   2014-06-18 10:53

Za www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-4.htm

KKK 1669 Sakramentalia wynikają z kapłaństwa chrzcielnego; każdy ochrzczony jest powołany do tego, by być "błogosławieństwem" i by błogosławić. Dlatego świeccy mogą przewodniczyć pewnym błogosławieństwom.

 Re: Czy mogę pobłogosławić mieszkanie?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2014-06-18 17:49

Nie możesz.
Błogosławieństwo miejsc i przedmiotów jest zastrzeżone dla posiadających święcenia. Tekst, który podał Robson, odnosi się do świeckich posiadających szczególne przymioty, np. rodzic błogosławiący dziecko na mocy sakramentu małżeństwa, oraz sakramentaliów, na które zezwolił w danej diecezji bp miejsca, co z kolei dotyczy głównie terenów misyjnych.

Kan. 1168 - Szafarzem sakramentaliów jest duchowny wyposażony w odpowiednią władzę. Zgodnie z księgami liturgicznymi, niektórych sakramentaliów mogą, według zdania ordynariusza miejsca, udzielać także świeccy, posiadający odpowiednie przymioty.
Kan. 1169 - § 1. Konsekracji i poświęceń mogą dokonywać ważnie tylko ci, którzy mają sakrę biskupią, oraz prezbiterzy, którym zezwala na to prawo lub zostało im to udzielone zgodnie z prawem.
§ 2. Błogosławieństw, z wyjątkiem tych, które są zastrzeżone Papieżowi lub biskupom, może dokonywać każdy prezbiter.
§ 3. Diakon może dokonywać tylko tych błogosławieństw, na które mu prawo wyraźnie zezwala.

 Re: Czy mogę pobłogosławić mieszkanie?
Autor: Krzysztof (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-06-19 14:16

Witam,
Pobłogosławić zgodnie z formułami zatwierdzonymi przez Kościół może chyba tylko osoba uprawniona. Natomiast we własnym zakresie, prywatnie możesz odmawiać modlitwy błogosławieństwa, czemu nie?
Niech Ci Bóg błogosławi.

 Re: Czy mogę pobłogosławić mieszkanie?
Autor: Dorota (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-06-25 11:43

Od pewnego czasu, codziennie rano wychodząc z domu robię znak krzyża i mówię: Panie Boże pobłogosław temu domowi i jego mieszkańcom na ten nowy dzień. Błogosławię tez moje dzieci rano i wieczorem czyniąc na ich głowach znak krzyża.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: