logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy z cukrzycą dam radę na pieszej pielgrzymce?
Autor: Joanna (---.meganet.com.pl)
Data:   2014-06-29 23:26

Mam pytanie o pielgrzymkę. pochodzę z niewierzącej rodziny, rodzice po rozwodzie, nikt w mojej rodzinie nie chodzi do Kościoła, poza mną. Bardzo chciałabym iść na pielgrzymkę, ale nie znam nikogo kto był by mógł mi powiedzieć jak to jest i nikogo kto bym mógłby ze mną pójść. Jestem chora na cukrzyce i mam opory czy sobie poradzę sama. Jak na takiej pielgrzymce jest z jedzeniem, spaniem, z opieką medyczną. Proszę o parę technicznych informacji i Wasze rady,

 Re: Czy z cukrzycą dam radę na pieszej pielgrzymce?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-06-29 23:44

Byłoby dobrze, gdybyś napisała, o jaka pielgrzymkę chodzi, bo warunki naprawdę są różne. Są pielgrzymki, gdzie śpi się tylko w namiotach, i takie, gdzie na prywatnych kwaterach lub w szkołach, salkach itp. Są takie, które idą dwa dni, i takie, które ze dwa tygodnie. Na jedzenie dietetyczne dla cukrzyka bym nie liczyła, posiłki są nie zawsze o równych porach i często je się to, co ludzie dobrej woli podają. Cukrzyca cukrzycy też nierówna, zatem trudno radzić, nie wiemy, na ile jesteś samodzielna, niezależna w tym wszystkim, czy możesz jeść nie do końca regularnie, czy lekarz pozwala Ci na dość spory wysiłek fizyczny itp. czy jesteś w stanie podporządkować się narzuconemu rytmowi dnia, marszu, przerw itp. Bez względu na to, jakie pojawią się odpowiedzi, na pewno trzeba rzecz skonsultować z lekarzem.

 Re: Czy z cukrzycą dam radę na pieszej pielgrzymce?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-06-30 01:38

Do bardzo ważnych pytań bym dodała: czy jesteś na insulinie czy na prochach (cukrzyca I czy II) i jak długo chorujesz, w jakim fizycznie stanie jesteś.
Przy insulinie bym odradzała, bo narobisz kłopotu sobie i innym. Przy tabletkach jest dużo większa swoboda w godzinach posiłku i pewne rozregulowanie na krótki czas nie przyniesie wiele szkody. Szczególnie gdy chorujesz krótko i cukrzyca jeszcze nie zniszczyła organizmu. Ale to zawsze jest rozregulowanie, nie będziesz w stanie utrzymać normalnego rytmu posiłków, a przecież w cukrzycy to jest najważniejsze. O dodatkowych posiłkach musiałabyś sama pamiętać (zabrać po śniadaniu i obiedzie), bo wprawdzie na postojach ludzie czasem dają coś między głównymi posiłkami, ale jest to zazwyczaj właśnie coś słodkiego.

Z Twojego krótkiego listu wnoszę jednak, że jesteś raczej na insulinie (chyba jesteś młoda, skoro piszesz o rodzicach, więc to raczej cukrzyca I), a to wymaga dużo większej dyscypliny. Przy większych pielgrzymkach zwykle jest ktoś z opieki medycznej, ale pamiętaj, że pielgrzymka idzie idzie idzie, grupa się nie zatrzyma dla Ciebie. Gdy zasłabniesz (a nie jest to takie dziwne dla cukrzyka przy dużym wysiłku) jedynym wyjściem będzie zapakowanie się do samochodu i dojechanie. Czyli w grę wchodzi jedynie pielgrzymka z dobrą obsługą medyczną (trzeba spytać szukając pielgrzymki).

Nie powtarzam tego co pisze Hanna, ale to ważne.

 Re: Czy z cukrzycą dam radę na pieszej pielgrzymce?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-06-30 15:06

To pytanie należy w pierwszym rzędzie skierować do lekarza, który prowadzi Panią.
Każda choroba jest inna i to lekarz ma kompetencje aby określić jakie warunki muszą być spełnione aby udział w pielgrzymce nie zagroził Pani zdrowiu.
Gdy będzie Pani już wiedziała co musi być przestrzegane, musi Pani skonsultować się z organizatorem pielgrzymki, aby upewnić się, czy będzie możliwe ich zapewnienie.
Nie chodzi o to aby narobić ludziom kłopotu lub aby samej doznać uszczerbku na zdrowiu.
Co do obsługi medycznej pielgrzymek, to pragnę zwrócić uwagę na to, że jest ona do tego aby udzielać doraźnej pomocy a nie od tego aby leczyć choroby przewlekłe pielgrzymów.

 Re: Czy z cukrzycą dam radę na pieszej pielgrzymce?
Autor: Joanna (---.meganet.com.pl)
Data:   2014-06-30 20:48

Chodzi mi o pielgrzymkę z Krakowa na Jasną Górę, mam ponad 30 lat, jestem na insulinie, choruje sporo ale kondycyjnie i na samopoczucie nie narzekam.

 Re: Czy z cukrzycą dam radę na pieszej pielgrzymce?
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2014-06-30 20:58

Szlam w tej pielgrzymce, jest ciężka. Długie etapy, rzadkie (bardzo długie) odpoczynki. Trudne przedsięwzięcie dla zdrowej dwudziestokilkulatki, którą wtedy byłam. Służba zdrowia fantastyczna.

Nie radzę.

 Re: Czy z cukrzycą dam radę na pieszej pielgrzymce?
Autor: Barbara (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-01 15:11

Też szłam w tej pielgrzymce. Była to moja pierwsza piesza pielgrzymka i bardzo dobrze ją wspominam. Jeśli lekarz wyrazi zgodę byś na nią poszła to porozmawiaj jeszcze z organizatorami grupy, w której chcesz iść. Bardzo dużo zależy od organizacji. W naszej grupie rodziny z dziećmi, starsi mieli zapewnione noclegi w domach. Reszta (jeśli w domach nie było miejsca) spała pod namiotami bądź np. w remizie lub szkole. Na pewno nie ukrywaj choroby przed organizatorami. Możliwe, że i Ty będziesz miała zapewniony nocleg w domu. Jeśli masz dobrą kondycję i dostaniesz zgodę to myślę, że dasz radę. Tylko dobrze się do drogi przygotuj i zawierz pielgrzymkę Matce Bożej. U nas kto miał nie dotrzeć - zrezygnował w pierwszych dniach pielgrzymki. Życzę Ci, byś mogla i dala radę pójść w tej pielgrzymce.

 Re: Czy z cukrzycą dam radę na pieszej pielgrzymce?
Autor: anna (5.174.107.---)
Data:   2014-07-01 20:32

Przez wiele lat byłam lekarzem pieszej pielgrzymki z Wrocławia do Częstochowy. Zawsze szlo w niej kilku cukrzyków na insulinie - mieliśmy w karetce lodówkę, bo tak należy insulinę przechowywać. I kostki cukru na przypadek hipoglikemii. Przy dużym zmęczeniu - można jeden etap przejechać w karetce. Ważne, żeby zaraz na początku poinformować służbę medyczną o swojej chorobie, a najlepiej zrobić to jeszcze przed pielgrzymką (organizatorzy na pewno Ci taki kontakt umożliwią).
Życzę wspaniałego pielgrzymowania.

 Re: Czy z cukrzycą dam radę na pieszej pielgrzymce?
Autor: Martha78 (---.protonet.pl)
Data:   2014-07-03 13:58

Pytaj w odpowiedniej kolejności swojego lekarza i organizatorów pielgrzymki. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, dobrze by było, Joanno, żebyś jednak szła z kimś, kto zauważy i szybko zareaguje, jeśli coś zacznie się dziać nie tak. Nie mam zamiaru Cię zniechęcać, ale pamiętaj, że pielgrzymka nie ma służyć psuciu zdrowia. Jeśli tak bardzo brakuje Ci Boga w najbliższym otoczeniu, to może wybierz jakieś rekolekcje, może jakieś spotkania wspólnotowe?

 Re: Czy z cukrzycą dam radę na pieszej pielgrzymce?
Autor: Marta (---.30.203.21.threembb.co.uk)
Data:   2014-07-05 23:36

Możesz wybrać się na jeden dzień i zobaczyć jak jest w praktyce. Czy Ty dajesz radę, bo w zasadzie od tego wszystko zależy. Choroba chorobie nie równa.
U nas na pielgrzymce kieleckiej jest sporo osób idących jeden dzień, albo dołączających do pielgrzymki w drugiej połowie, żeby dojść do Częstochowy. To nie jest jakaś gorsza forma pielgrzymowania, tylko dopasowana do możliwości.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: