logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nadal obowiązuje posłuszeństwo rodzicom?
Autor: Bartek (19 l.) (213.146.58.---)
Data:   2014-08-29 11:32

Szczęść Boże,

Interesuje mnie kwestia posłuszeństwa rodzicom.
Co do zasady posłuszeństwo to nie obowiązuje w 3 sytuacjach:

a) gdyby rodzice nakazywali zło
b) gdy chodzi o wybór drogi życiowej
c) gdy chodzi o wybór partnera życiowego

Katechizm (2217) zaś tak pisze o powinnościach dzieci:

"Tak długo jak dziecko mieszka z rodzicami, powinno być posłuszne każdej prośbie rodziców, która służy jego dobru lub dobru rodziny. "Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miłe w Panu" (Kol 3, 20) 11 . Dzieci mają także słuchać rozsądnych zarządzeń swoich wychowawców i tych wszystkich, którym rodzice je powierzyli. Jeśli jednak dziecko jest przekonane w sumieniu, iż jest
rzeczą moralnie złą być posłusznym danemu poleceniu, nie powinno się do niego stosować.
Wzrastając, dzieci będą nadal szanować swoich rodziców. Będą
uprzedzać ich pragnienia, chętnie prosić o rady i przyjmować ich uzasadnione napomnienia. Posłuszeństwo wobec rodziców ustaje wraz z usamodzielnieniem się dzieci, pozostaje jednak szacunek, który jest im należny na zawsze. Ma on bowiem swoje źródło w bojaźni Bożej, jednym z darów Ducha Świętego".

Moje pytanie dotyczy jednak sytuacji studenta, który jest ciągle, co prawda, uzależniony od rodziców (przede wszystkim finansowo), ale już nie mieszka z rodzicami. Czy to już uznać należy za usamodzielnienie się? Mowa tu o wieku 19 lat, I roku studiów. Czy w tym przypadku nadal
obowiązuje posłuszeństwo (bo szacunek oczywiście tak)? I zarówno jeśli chodzi o kwestie np. działalności w określonych organizacjach, ale i niechodzenia wieczorem, w nocy po mieście, czy wczesnej kąpieli (żeby nie hałasować wieczorem na stancji) itp.? Wydaje mi się, że tutaj posłuszeństwo już nie obowiązuje (bo to takie niby błahe sprawy, a trzeba zachować umiarkowanie i roztropność), ale jestem skrupulatem, więc mam pewne obawy... Zapewne posłuszeństwo do pewnego stopnia obowiązuje, bo nie jest to jeszcze pełne usamodzielnienie, ale pytanie - do jakiego stopnia? Bo w tych kwestiach, które wymieniłem, zapewne już
nie... ale wolę się poradzić duchownego...

Z góry dziękuję za odpowiedź
Wahający się

 Tematy Autor  Data
 Czy nadal obowiązuje posłuszeństwo rodzicom? nowy Bartek (19 l.) 
  Re: Czy nadal obowiązuje posłuszeństwo rodzicom? nowy Marzena 
  Re: Czy nadal obowiązuje posłuszeństwo rodzicom? nowy Jan 
  Re: Czy nadal obowiązuje posłuszeństwo rodzicom? nowy Jerzy50 
  Re: Czy nadal obowiązuje posłuszeństwo rodzicom? nowy kejt 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: