logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy może być świadkiem chrztu?
Autor: Klaudia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-03 09:59

Witam. Chciałam się zapytać czy moja przyjaciółka może zostać świadkiem chrztu, będąc po ślubie cywilnym. Z tego co wiem chrzestną nie może zostać, bo nie ma ślubu kościelnego, a jak to jest po ślubie cywilnym? proszę o szybką odpowiedź, na dniach załatwiamy z chrztem i fajnie by było wiedzieć na czym się stoi.

L.

 Re: Czy może być świadkiem chrztu?
Autor: Perdifficilis (---.skytech.pl)
Data:   2014-09-03 12:46

Nie może.

Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 874 - § 1:
Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
(...)
3 jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić.

 Re: Czy może być świadkiem chrztu?
Autor: zielona_mrowka (---.internet.lantech.com.pl)
Data:   2014-09-03 14:47

hmm... no ŚWIADKIEM chrztu może zostać, bo takowym jest każdy kto uczestniczy w liturgii tego sakramentu. Jednak nie powinna być matką chrzestną...

 Re: Czy może być świadkiem chrztu?
Autor: Perdifficilis (---.skytech.pl)
Data:   2014-09-03 15:56

zielona_mrówka: Nie, nie może być świadkiem.

Instytucja świadka chrztu (w znaczeniu wąskim*) jest przewidziana dla sytuacji, w której rodzice dziecka chcą by świadkiem chrztu był niekatolik (np. protestant), przy czym istnieje wymóg by w takiej sytuacji występował również rodzic chrzestny (katolik). Bycie świadkiem chrztu nie zwalnia z wymogów dotyczących moralności rodzica chrzestnego, przynajmniej KPK o niczym takim nie stanowi.

*w szerokim zakresie prawnym, świadkiem chrztu jest każdy obecny na ceremonii, kto może potwierdzić przyjęcie sakramentu przez chrzczonego, jednakże to rozumienie nie ma zastosowania w tym przypadku, bo potrzebna jest osoba, która sprawę poświadczy w dokumentacji swoim podpisem.

Jedyny kanon, który w Kodeksie odnosi się do tej sprawy:
Kan. 874. § 2. [kto może być dopuszczony do funkcji:] Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

Zadania chrzestnych są zbyt poważne by pozwolić sobie na rozluźnienia w tej materii, choć ostatnio pamięta się o tej roli jedynie w kontekście prezentów dla dziecka :/

 Re: Czy może być świadkiem chrztu?
Autor: xc (---.fbx.proxad.net)
Data:   2014-09-03 17:40

Mam zupełnie inne zdanie niż p.Perdifficilis. Świadek, to świadek, czyli ktoś, kto był, widział i może dać świadectwo. Kanon 877 par.1 mówi o tym, aby proboszcz wpisał do ksiąg także świadków, jeśli są, bez precyzowania wymogów odnośnie tych osób.

Kanon 874 nie odnosi się do wymogów stawianych świadkowi, stwierdza tylko, że chrześcijanin, niekatolik nie może być chrzestnym w Kościele rzymskokatolickim.

Kanon 875 stwierdza, że świadek musi być jeśli nie ma chrzestnego. Nie stawia wymoģów świadkowi.

Jest najprostszy i najskuteczniejszy sposób rozstrzygnięcia tego sporu. Trzeba się spytać proboszcza. On na swoim terenie jest odpowiednią władzą kościelną i ma kompetencje.

 Re: Czy może być świadkiem chrztu?
Autor: zielona_mrowka (---.internet.lantech.com.pl)
Data:   2014-09-03 17:43

Perdifficilis w rozumieniu prawnym masz rację. Jednak pytania nie odczytałam w takim kontekście.

Co do powagi zadania również się z Tobą zgadzam. Natomiast coraz częściej spotykam się z pytaniem czy może być ktoś w zastępstwie chrzestnego na uroczystości bo właściwy chrzestny jest np. za granicą... niestety w większości to pytanie nie jest też spowodowane przejęciem się powagą powierzonej funkcji...

 Re: Czy może być świadkiem chrztu?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-09-04 06:14

A może by tak pójść za ciosem i spróbować namówić koleżankę i jej cywilnego na ślub kościelny, a potem poprosić ją na chrzestną. Co do świadka, to proszę spytać w parafii, tam gdzie będzie sakrament chrztu. Niezależnie od tego, co przeczyta Pani tutaj, ostateczna decyzja będzie podjęta tam, gdzie będziecie chrzcili dziecko. Wszystkie moje porady są poparte doświadczeniem.

 Re: Czy może być świadkiem chrztu?
Autor: Marek Piotrowski (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-07 21:50

Po co? Czy to dobry przykład dla Twojego dziecka?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: