logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak sobie wyobrażać taniec króla Dawida?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-09-04 00:10

Jak wyglądał taniec króla Dawida? Jak można go sobie wyobrażać?

 Re: Jak sobie wyobrażać taniec króla Dawida?
Autor: xc (---.pck.nerim.net)
Data:   2014-09-04 00:24

Czy widziała Pani tańczących chasydów? Ja bym szukał w tym kierunku.

 Re: Jak sobie wyobrażać taniec króla Dawida?
Autor: Perdifficilis (---.skytech.pl)
Data:   2014-09-04 08:44

Popieram Pana xc :)

Poza tym, na pewno można wyobrazić sobie jako rzecz bardzo kontrowersyjną. Nie tylko dlatego, że jedna z żon króla Dawida (Mikal) przez to właśnie wzgardziła nim w swoim sercu, ale i dlatego, że jak - nie bez powodu - podkreśla Pismo Święte, król Dawid był wtedy ubrany w lniany efod, a więc jego taniec był wprost elementem obchodów liturgicznych.
Mi porównanie w obliczu tego małego faktu przychodzi jedno: proszę sobie wyobrazić papieża lub swojego biskupa, radośnie pląsającego na procesji Bożego Ciała. Była to tego rodzaju kontrowersja, lecz dla tamtych ludzi w odbiorze jeszcze bardziej szokująca :)

 Re: Jak sobie wyobrażać taniec króla Dawida?
Autor: Robson (---.static.chello.pl)
Data:   2014-09-04 10:34

Można się wspomóc filmem, jeśli wyobraźnia nic nie podsuwa:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dawid_%28film%29

O ile pamięć mnie nie zawodzi, jest tam scena tańca.

 Re: Jak sobie wyobrażać taniec króla Dawida?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-09-04 19:42

Widziałam chasydów, ale tylko na ulicy. Podobno jest ich sporo w Borough Park w Nowym Jorku. Kto zwiedzał to miasto, może miał okazję ich zobaczyć. Na pewno wyróżniają się z tłumu. Ale widziałam filmy tańców grupowych ze ślubów, więc mam pewną wizję. Zastanawiałam się, czy taniec króla Dawida był podobny (przynajmniej częściowo) do tańców derwiszów. Podobno teksty hebrajskie na to wskazują - czyli mógł to być taniec mistyczny. Jeśli chodzi o cały film, to jeszcze go nie widziałam, ale znalazłam zwiastun i jest tam fragment tańca. Przy okazji zwróciłam uwagę na film Król Dawid (1985) z Richardem Gere w roli głównej. Nathaniel Parker z filmu Dawid tańczy bardziej majestatycznie, a Richard Gere bardziej dziko. Oba wizerunki chyba mylnie przedstawiaja ubiór króla. Nie wim czy David miał na sobie cały strój wraz z efodem, czy tylko efod. Ciekawe, co oznacza, że tańczył z mocą? Musiało być w tym tańcu "coś" - z jednej strony pociągającego, a z drugiej odpychającego (skoro Mikal wzgardziła Dawidem). Pytam o ten taniec, bo moje dzieci chyba tańczą jak król Dawid. Element wirowania jest dla nich bardzo istotny. Chciałam im o wiecej opowiedzieć o królu Dawidzie, ze zwróceniem uwagi na taniec, skoro to się im tak podoba. Taniec w ich wykonaniu przypomina mieszankę tańców chasydów i tańców z w.w. filmów. Dodatkowo pamiętam jedno kazanie, gdy ksiądz opowiadał o pewnym cyrkowcu, który chciał pomodlić się, ale nie umiał. Czytał o królu Dawidzie i za Jego przykładem zatańczł w kościele, a przy tym wkomponował figury akrobatyczne. To kazanie słyszałam bardzo dawno a teraz pomyślałam, że warto dojść do tego, na czym ten taniec polegał. Panie xc, Perdifficilis i Robson dziękuję Wam za wartościowe wskazówki. Pozdrawiam. G_JP

 Re: Jak sobie wyobrażać taniec króla Dawida?
Autor: Komentarz (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-09-04 22:42

historyczno-kulturowy do ST (Vocatio) ad 2 Sm 6
Hebrajski czasownik przetłumaczony jako "tańczył" pojawia się tylko w w. 14 i 16. Sposób użycia tego wyrazu w j. ugaryckim wskazuje, że chodzi o jakąś czynność wykonywaną palcami, np. pstrykanie lub poruszanie falistymi ruchami. W tekście paralelnym 1 Krn 15,29 czasownik przetłumaczony jako "tańczyć" został użyty tylko dwukrotnie w innych fragmentach na oznaczenie czynności wykonywanej przez człowieka (raz jako paralela do śpiewu i radości Hi 21,11; raz jako przeciwieństwo zawodzenia Koh 3,4). Zwykle oznacza kołyszące lub wibrujące ruchy. Możliwe więc, że Dawid nie uczestniczył w tańcu, lecz poruszał rękami lub pstrykał i wykonywał faliste ruchy palcami.

Słownik TWOT o wyrazie w 2 Sm
"dancing" (literally whirling, only in 2Sam 6:14, 16)

Słownik BDB o wyrazie w 1 Krn
dance, leap

 Re: Jak sobie wyobrażać taniec króla Dawida?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-09-05 00:15

Dziękuję Ci Komentarzu : ))

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: