logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego apteki oznacza się krzyżem?
Autor: ciekawska (---.18.199.109.static.rdi.pl)
Data:   2014-09-07 23:55

jak w temacie

 Re: Dlaczego apteki oznacza się krzyżem?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-09-08 09:24

http://www.farmacjaija.pl/aktualnosci/w-skrocie/symbole-farmacji.html

Za wyręczenie leniucha zamawiam u Ciebie jedno Ojcze Nasz w intencji prześladowanych chrześcijan.

 Re: Dlaczego apteki oznacza się krzyżem?
Autor: ciekawska (---.18.199.109.static.rdi.pl)
Data:   2014-09-09 00:05

dzięki.

modlitwę oczywiście odmówię.

 Re: Dlaczego apteki oznacza się krzyżem?
Autor: xc (---.30.56.232.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-09-09 00:30

Nie tylko krzyżem ale i starożytnym symbolem Asklepiosa/Eskulapa oraz kielichem.

 Re: Dlaczego apteki oznacza się krzyżem?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-09-10 12:10

Swoją drogą to bardzo ciekawa historia. Trzeba mieć świadomość tego, że to co znamy dziś pod nazwą "służby zdrowia" (a aptekarstwo jest jej nieodłącznym elementem) jest "wynalazkiem" kościelnym, chrześcijańskim.
Gdy mówimy do pielęgniarki "siostro" musimy pamiętać o tym, że pielęgniarkami w całości przez wieki były tylko i wyłącznie siostry zakonne.
Lekarze kształceni byli na uniwersytetach powoływanych za zgodą papieża i działających pod wpływem Kościoła hierarchicznego. Wielu lekarzy (np. doktor Mikołaj Kopernik) było duchownymi lub działało na zlecenie władz kościelnych.
Pierwszymi aptekarzami średniowiecznej Europy byli mnisi i mniszki, np. św. Hildegarda z Bingen, której prace naukowe w tym zakresie do dziś mają charakter "kultowy". Aż do Oświecenia za normalne, ogólnie przyjęte i powszechnie akceptowane przyjmowano to, że Kościół przejmował, organizował i wypełnią tę funkcję społeczną.

Stąd takie a nie inne oznaczenie instytucji służby zdrowia.

Ale chrześcijaństwo nie pojawiło się w próżni. Już w czasach antyku usługiwano chorym w świątyniach, starożytni kapłani egipscy i babilońscy zajmowali się medycyną i farmacją (samo słowo
"farmacja" pochodzi z języka egipskiego i oznacza bezpieczeństwo). Stąd starożytne elementy ornamentyki, które czasami oburzają (moim zdaniem niesłusznie) ortodoksów chrześcijańskich ("jak można łączyć kult pogański z krzyżem?"). Można łączyć, bo nie kult pogański ale symbol tego co było i tego z czego czerpiemy naszą mądrość, a i sam krzyż nie jest w tym przypadku przedmiotem kultu ale znakiem informacyjnym).

Gdy na aptece widzimy znak niebieskiego krzyża z wpisanym w niego symbolem węża, znakiem Asklepiosa to przecież nie otrzymujemy z naszego mózgu sygnału: tu jest miejsce kultu religijnego (chrześcijańskiego, pogańskiego czy jakiegoś synkretycznego) ale wiemy, że tu otrzymamy farmaceutyczną (czyli bezpieczną) pomoc w zakresie medykamentów, oferowaną zgodnie z kanonami sztuki farmaceutycznej, która konsekwentnie i starannie przekazywana jest od czasów starożytnych do naszych w duchu chrześcijańskim (a nie powiedzmy wierzeń politeistyczno-kanibalistycznych wysp Pacyfiku Wschodniego).

Polecam lekturę następujących prac:
Rembieliński "Historia farmacji"
Brzeziński "Historia medycyny"
Drygas "Zarys dziejów farmacji"

W Warszawie, Krakowie, Bialymstoku i Poznaniu są muzea farmacji. Bardzo, bardzo ciekawe. Warto je odwiedzić.

 Re: Dlaczego apteki oznacza się krzyżem?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-09-10 16:15

Ciekawska,
Symbol krzyża na aptekach jest mało popularny w USA. Byłam w aptekach takich sieci jak Walgreens, CVS, Rite Aid, i paru innych (apteki często są w sklepach z 'mydłem i powidłem' takich jak Costco, Giant Eagle, Target, czy Walmart), i nie przypominam sobie, abym widziała typowe znaki wymieniane w tym wątku. Nawet dzisiaj zaszłam specjalnie do jednej apteki, żeby się upewnić, jakie są tam oznaczenia. Najczęściej jest nazwa sieci i słowo „pharmacy”, ewentualnie symbol „Rx” (od łacińskiego słowa "Recipe", t.j. recepta). Cóż, co kraj, to obyczaj.

 Re: Dlaczego apteki oznacza się krzyżem?
Autor: ciekawska (---.18.199.109.static.rdi.pl)
Data:   2014-09-12 00:31

Dziękuję bardzo wszystkim :), ciekawa historia.

xc, mieszkałam niegdyś kilka kroków (dosłownie) od Muzeum Farmacji w Poznaniu, niestety nie uznałam je za godne uwagi. Jeśli będę miała możliwość, na pewno się wyboiorę, dzięki :)

 Re: Dlaczego apteki oznacza się krzyżem?
Autor: xc (---.158.216.70.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-09-12 19:04

W szkole uczą nas historii sprowadzonej do bitew, rewolucji, wojen, zaborów, sojuszy, antysojuszy i tak dalej. A tymczasem historia to także historia stroju, jedzenia, uczuć, tego jak leczy się katar lub kaca i tak dalej. No bo przecież na przestrzeni wieków to wszystko się zmieniało. W największej bitwie średniowiecza, pod Grunwaldem partycypowało maksimum 100 tys. osób, pośrednio i bezpośrednio. Tymczasem zmiany obyczaju i stroju dotykały w tym samym czasie ok. 50 mln ludzi w Europie. Wszyscy jesteśmy świadomi wagi bitwy grunwaldzkiej ale kto rozumie znaczenie przewrotu, który miał miejsce gdzieś późną jesienią średniowiecza, polegającego na tym że napój, który po raz pierwszy został nazwany w kronice sądowej sandomierskiej z 1405 "wódką" przestał być traktowany jako lekarstwo i wyszedłwszy z aptek trafił na stoły biesiadne? Jakby wyglądały nasze dzieje (i naszych sąsiadów), gdybyśmy mieli grzałkę dostępną tylko na recepty i tylko do użytku medycznego?
Bitwa grunwaldzka nie zmieniła, mimo bohaterstwa rycerzy i czeladzi, aż tak bardzo dziejów świata (pamiętamy o niej my, Litwini, paru Niemców, Rosjan i Białorusinów), gorzałę "chlasta" (to po czesku) dziś regularnie jakiś miliard ludzi. A co po tym robią to wszyscy wiemy, szczególnie tu i teraz.
Warto czasem poczytać o historii "przyziemnej".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: