logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: Rafał (---.mynet.com.pl)
Data:   2015-01-17 22:24

Witam!
Mam pewien problem - kupiłem ostatnio Małą Liturgię Godzin. Są w niej kolorowe wstążki, problem w tym że mi ich nie wystarcza na zaznaczenie wszystkich rzeczy. Możecie mi powiedzieć co wy zaznaczacie wstążkami w brewiarzu?

Pozdrawiam

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2015-01-18 10:38

Tia, mi też na ogół brakuje wstążek. Jednej albo dwóch. Taka wskazówka dla Pallottinum. :)

Nie zaznaczam klasycznie, w seminariach uczą inaczej ;). Ale jak pytasz, co ja zaznaczam, to (jesteśmy w tomie III, strony mniej więcej na dziś rano):
1. teksty z dnia z Godziny czytań (str 60)
2. psalm Wezwania (str 531)
3. hymny do modlitwy w ciągu dnia (str 545)
4. psałterz (str 676)
5. kompleta (str 1022)
6. teksty własne o świętych (str 1050).

Brakuje mi zakładki do tekstów wspólnych, np. jak trzeba coś odmawiać ze wspólnych o męczennikach :). Przynajmniej jednej. Tak, wiem, że niektórzy nie zaznaczają Wezwania, tylko odmawiają z tekturki, i wtedy jest zakładka do wspólnych. Ale mi mimo wszystko wygodniej zaznaczyć wezwanie, bo średnio odmawiam je 6 razy w tygodniu, a ze wspólnych korzystam średnio 2 razy w tygodniu. :P

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2015-01-18 15:13

Można nauczyć się wezwania na pamięć i jedna zakładka odzyskana.
Kiedyś, jak odmawiałam brewiarz regularnie, prawie doszłam do etapu, w którym Kompletę mogłam mówić z pamięci - i to bez specjalnego wysiłku - samo się zapamiętało.

Zapamiętane teksty potrafią przyjść do głowy w najmniej oczekiwanym momencie i uratować życie.

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-01-18 21:12

Kiedyś po prostu doszyłam parę wstążeczek :)

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: Mimi (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2015-01-18 22:10

Wyszywaczek - nie wiem co to jest Mała Liturgia Godzin, ale to chyba nie jest zwykły brewiarz.

Odmawiam zwykły brewiarz (czterotomowy) i zaznaczam dokładnie tak jak Ty to opisałaś, z tym że Wezwanie odmawiam z wkładki, więc wystarcza mi wstążeczek. Dla mnie korzystanie z wkładki jest o wiele wygodniejsze, niż korzystanie z tekstów wewnątrz brewiarza. Tak samo zresztą jak w przypadku psalmów z niedzieli I tygodnia i Te Deum.

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: wyszywaczek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-19 09:04

No to nie jest to samo, strony się nie będą zgadzać, zaznaczyłam, że strony podaję z III tomu.

A wstążeczki by się jeszcze przydały także wtedy, kiedy się odmawia coś nie po kolei, uroczystość typu Boże Ciało, Trzech Króli albo jak w oktawie idą nieszpory/jutrznia z uroczystości... Na szczęście obrazkami też się nieźle zaznacza :P I to jest mocny argument przeciw obrazoburcom. :)))

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: Ela (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-26 07:35

Są do kupienia zakładki magnetyczne - zaczepia się toto na kartce i trzyma się, nie wypada, jak papierowe. Trzeba tylko kupić mniejsze, bo są one dość ciężkie i cieńszy papier mogą rozerwać.

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: pomi (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2015-01-26 14:38

Mnie magnetyczne rozrywają kartki. Używam zakładek własnej prostej roboty: biorę kolorowe kartki z kwadratowych karteczek i rozcinam je na cztery części otrzymując 4 zakładki (dość wąskie ale dobrze siedzą w książce o cienkich kartkach).

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: Ada (---.docsis.tczew.net.pl)
Data:   2015-01-31 19:27

Jeśli brakuje Wam wstążeczek możecie pozaznaczać sobie Wezwanie, Pieśń Zachariasza i Maryi i Komplete małymi, wąskimi karteczkami samoprzylepnymi i myślę, że wstążeczek Wam powinno wystarczyć :) Ja tak sobie pooznaczałam i nie mam problemu :)
Pozdrawiam :)

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: słonko (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-02-01 08:19

W brewiarzu można też zaznaczać obrazkami religijnymi, do tego pożytek, gdy z tyłu obrazka jest jakaś modlitwa, którą dodatkowo się odmówi.

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: karola (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-07-03 17:01

Tak, to prawda, nie wystarcza tych wstążek. Mam brewiarz 4 tomowy, trochę mi jest niewygodnie, gdy mam obrazki wsadzone ze względu że te kartki są takie cienkie. Dlatego przyklejam kartkami samoprzylepnymi, tylko trzeba je później delikatnie odkleić. Dla mnie osobiście są bardzo pomocne te kartki.

 Re: Niedostateczna ilość wstążek w brewiarzu.
Autor: Tolek (---.play-internet.pl)
Data:   2019-05-27 19:06

Też miałem ten problem. Rozwiązałem bardzo prosto. W pasmanterii kupiłem wstążki różnych kolorów, nożykiem do tapet delikatnie podciąłem grzbiet w miejscu wklejenia zakładek i za pomocą kleju introligatorskiego kupionego w sklepie papierniczym wkleiłem potrzebną ilość zakładek i po problemie. Części stałe mam na zalaminowanych wkładkach i też mogą posłużyć jako zakładki.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: