logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak rozpoznać żal za grzechy?
Autor: karolina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-18 19:06

Nie umiem sobie poradzić z żalem za grzechy. Nie wiem czy żałuję że obraziłam Boga czy z powodu własnych urażonych ambicji. Jak to rozpoznać?

 Re: Jak rozpoznać żal za grzechy?
Autor: Ktosiek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-01-18 20:15

"18 Kto mówi we własnym imieniu, ten szuka własnej chwały. Kto zaś szuka chwały Tego, który go posłał, ten godzien jest wiary i nie ma w nim nieprawości."
J 7

Ambicja to żądza uznania (poszukiwanie własnej chwały). Powyższy fragment może dać Ci do myślenia. Gdy reprezentujesz nauki Chrystusa, dajesz świadectwo, musisz mieć na uwadze, że nie zawsze słowo Boże spadnie na żyzny grunt. Musisz być też gotowa, że niektórzy za to Cię będą prześladować:

"Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie z powodu sprawiedliwości, albowiem ich jest Królestwo Niebios."

A Twoją tarczą niech będzie pokora, gdyż:

„Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”

Pycha otwiera bramę Złemu. Pycha wynika z braku zaufania. A brak zaufania z braku wiary.

 Re: Jak rozpoznać żal za grzechy?
Autor: Rafał (---.play-internet.pl)
Data:   2015-01-18 22:05

Droga Karolino,

jednym z pięciu warunków sakramentu pojednania jest żal, skrucha, pokorne przyznanie się najpierw przed samym/samą sobą, że świadomie i dobrowolnie zrobiliśmy coś (przeciw sobie, komuś, Bogu), co naruszyło jedno z przykazań, przekazanych przez Mojżesza na Górze Synaj w formie Dekalogu. Nasza chrześcijańska tradycja wyróżnia jeszcze jak wiemy siedem grzechów głównych, a katolicka dodaje 5 przykazań kościelnych.
Żal za grzechy to nie tylko uczucie, negatywna emocja, wyrażana rzadko, ale czasami jak uczy historia Kościoła w formie płaczu, wyjątkowej pokuty. Żal za grzechy może łączyć się z silnym nieraz poczuciem niegodności przebaczenia, poczuciem winy. Jednak trzeba pamiętać, że poczucie winy, nasilone wyrzuty sumienia, zwłaszcza trwające ustawicznie, nie ustępujące pod wpływem modlitwy, spowiedzi i Komunii świętej nie oznacza, że jest łaska skruchy od Boga. Żal oznacza, że się żałuje za to, co się stało, co zaszło ze względu na to, że tego nie chciał Bóg, który chce, abyśmy postępowali w zgodzie z nauką Jezusa, ponieważ jest to dla nas najlepsze, a On kocha najpełniej, więc wie jako Istota nieskończenie miłująca wszystkich, czym to coś jest. To nie tak, że Bóg chce i koniec, bo Mu się tak podoba, tylko dla naszego najwyższego dobra, jakim jest życie wieczne po śmierci, życie w pełni i w obfitości, a grzech to wszystko wyklucza. Żal więc ze względu na to, że zrobiliśmy przeciwnie niż chciał Bóg to żal doskonały.
Oczywiście istnieje też drugi rodzaj żalu, nazywany tradycyjnie "żalem niedoskonałym", który występuje najczęściej wtedy, gdy żałujemy, bo ominęło nas jakieś dobro duchowe, z lęku przed karą, opinią ludzi, sąsiadów, krótko mówiąc z każdego możliwego powodu, ale nie z tego, że nie spełniliśmy woli Bożej. Bo w każdym życiu i pojęciu winy/grzechu tak naprawdę chodzi o bardzo trudny temat woli Bożej. Jak żyć? Co to znaczy "spełniać wolę Bożą"? Gdzie jej szukać? I właśnie Dekalog to najbardziej podstawowy "podręcznik woli Boga dla człowieka", wyrażany przez negację: "nie zabijaj", "nie cudzołóż", "nie kradnij", ale też pozytywnie: "Czcij rodziców", "święty dzień święć", itd. Rzecz jasna nie wyczerpuje to tematu woli Boga: mistycy i święci byli ludźmi, którym nie wystarczał ten fundamentalny poziom, oni pragnęli spełniać wolę Bożą codziennie, od nabycia zdolności rozumu do samego końca życia. Najpierw jednak trzeba zacząć od Biblii, szczególnie nauczania Jezusa, który przecież uczył nie tylko o rzeczach niebieskich, ale mówił "jak żyć" tu i teraz, na ziemi, wśród bliskich i obcych.

 Re: Jak rozpoznać żal za grzechy?
Autor: Vanillia (---.play-internet.pl)
Data:   2015-01-19 20:41

Polecam :
http://blog.rafalhuzarski.com/2014/10/skrucha-skuteczny-lek-na-zwapnienie/

 Re: Jak rozpoznać żal za grzechy?
Autor: Maciej (---.elpos.net)
Data:   2015-01-20 20:01

Jeśli walczysz z pokusami, starasz się nie obrażać Boga, masz wstręt do grzechu ze względu na Boga i nie masz przywiązania do żadnego grzechu (pomimo upadków - a kto ich nie ma?), to masz w sobie żal za grzechy.

 Re: Jak rozpoznać żal za grzechy?
Autor: Balbina (93.175.171.---)
Data:   2015-01-20 23:13

Matka Boża obiecała w objawieniu w Kibeho, że kto będzie odmawiał Koronkę do siedmiu boleści NMP, otrzyma łaskę żalu za grzechy. Cytuję za stroną:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/echo201337-oredzie.html

"Koronka do Siedmiu Boleści to antidotum na grzech. Znam dziesiątki przykładów owoców tej modlitwy. Jest ona niezwykła, a jednocześnie zawiera się w niej całe nasze proste życie - mówi pallotyn ks. Roman Rusinek, który przez wiele lat pracował jako misjonarz w Rwandzie. To właśnie tam, w samym sercu Afryki, po raz pierwszy usłyszał o modlitwie, która - jak obiecała Maryja podczas objawień w Kibeho - daje „moc, by naprawdę żałować”.

Koronka do Siedmiu Boleści zwana też Różańcem Siedmiu Boleści była znana już w XIII w. To szczególne nabożeństwo ma swoje początki w zakonach franciszkanów i serwitów. Jednak jako oficjalną modlitwę zatwierdził ją dopiero w 1724 r. papież Benedykt XIII. Mimo to Kościół katolicki zapomniał o tym niezwykłym nabożeństwie, podczas którego rozważa się ziemskie życie i cierpienie Maryi. Modlitwę przypomniała sama Matka Boża, objawiając się w latach 1981-89 trzem młodym dziewczynom w Kibeho.
(...)
Podczas pierwszego objawienia Maryja powiedziała do Nathalie: „Żałuj za grzechy! Żałuj za grzechy! Żałuj za grzechy! Nie zwracam się tylko do ciebie, lecz do wszystkich. Ludzie współcześni nie czują już tego zła, które czynią. Kiedy ktoś popełni grzech, nie przyznaje się, że źle postąpił. Proszę was, żałujcie za grzechy. Jeśli będziecie odmawiać tę koronkę, rozważając ją, będziecie mieli siłę do wzbudzenia w sobie skruchy. Dzisiaj wielu ludzi nie potrafi już prosić o przebaczenie. Ci ludzie znów krzyżują Syna Bożego. Przyszłam wam o tym przypomnieć, szczególnie tu, w Rwandzie, gdyż znajduję tu jeszcze ludzi pokornych, którzy nie są przywiązani do bogactw ani do pieniędzy”."

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: