logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mozna nosic dewocjonalia na nadgarstku?
Autor: Zoska (---.215.200.17-internet.zabrze.debacom.pl)
Data:   2015-01-20 10:52

Ostatnimi laty w sieci pojawiło sie wiele sakramentaliow, sa kupowane masowo np. na allegro. Duza popularnością ciesza sie medaliki sw Benedykta w formie zawieszki na nadgarstek. Czy to nie profanacja? Podobnie jest wiele takich breloczkow.

 Re: Czy mozna nosic dewocjonalia na nadgarstku?
Autor: AsiaBB (---.158.219.35.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-01-20 12:16

Noszę na ręce dziesiątkę różańca w formie bransoletki. Często się na nim modlę i zniknął mi też problem zapominania różańca do kościoła. Czasami ktoś pyta, czy to różaniec, więc wyjaśniam. Myślę, że wiele tu zależy od intencji - jeśli medalik św. Benedykta będzie przypominał ci o modlitwie, w dodatku dasz świadectwo komuś, kto zauważy go na twojej ręce, to wszystko jest ok. Gorzej, jeśli będzie pełnił wyłącznie funkcję ozdoby, a jeszcze gorzej, jeśli twoja ręka ozdobiona medalikiem będzie mówić o tobie: "jestem chrześcijanką" a twoje zachowanie coś zupełnie przeciwnego. Wtedy ludzie będą odbierać cię jak hipokrytkę. Pozdrawiam.

 Re: Czy mozna nosic dewocjonalia na nadgarstku?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2015-01-20 12:29

Pewnie nie jest to profanacja ale chyba nie wypada. Czy nosił byś w ten sposób medalionik ze zdjęciem zmarłej matki (babci)?

 Re: Czy mozna nosic dewocjonalia na nadgarstku?
Autor: Perdifficilis (---.skytech.pl)
Data:   2015-01-20 16:38

By coś sprofanować trzeba tego chcieć. To celowe, świadome działanie. Jeśli już, można się zastanawiać czy przystoi w ten sposób nosić dewocjonalia.

Moim zdaniem jak najbardziej przystoi. Po pierwsze np. taki różaniec na nadgarstku to bardzo praktyczny pomysł (o wiele bardziej niż różaniec-obrączka). Po drugie dla mnie ten sposób noszenia zawsze był tarczą na pokusy - o wiele łatwiej się opanować np. w kłótni gdy spojrzysz na dłoń i zobaczysz Krzyż. Tym bardziej jeśli przyjęcie np. różańca-obrączki było w jakiś sposób aktem szczególnym. Nie mówiąc już o walorach oczywistych do jakich należy świadectwo.

Pozdrawiam.

 Re: Czy mozna nosic dewocjonalia na nadgarstku?
Autor: jo (---.f-net.pl)
Data:   2015-01-20 20:12

Dziesiątkę różańca nosze w formie bransoletki. Ma wspomniany przez Panią medalik św. Benedykta i został zakupiony w Internecie. Nie poświęciłem go, ma dla mnie przede wszystkim wartość użytkową, praktyczną - modlę się na nim jak idę do pracy. Jest nieduży i wygodny w użytkowaniu. Niestety sznurek na którym był zrobiony dość szybko się rwie, gdyż ściągam go i zakładam kilka razy dziennie. Z tego powodu nauczyłam się sama robić taki różaniec dzięki czemu unikam konieczności zakupu nowego. Zrywa się mniej więcej po miesiącu. Nie przyszło mi do głowy ze to może być profanacja. Osobiście polecam. Taki różaniec na rękę jest mi przypomnieniem, niejako wymusza na mnie modlitwę ;)

 Re: Czy mozna nosic dewocjonalia na nadgarstku?
Autor: wyszywaczek (93.175.167.---)
Data:   2015-01-20 21:48

A w czym nadgarstek gorszy od szyi? Albo od palca, na którym niektórzy noszą różaniec?

Rozumiem, że nie godzi się nosić sakramentaliów na kostce u nogi, w uchu, w jeszcze kilku częściach ciała - ale to nie z winy części ciała bynajmniej, a z powodu INTENCJI.
Można nosić medalik na szyi (na sercu) i dokonywać profanacji - jeśli nosi się go wyłącznie w celach jubilersko-zdobniczych. BTW z niesmakiem patrzę na ubrania z naszytym (na piersi, a jakże) wielkim krzyżem. Bo co to i po co to? Ozdóbka? Szlaczek?

Na nadgarstku, na palcu, na szyi - byleby w intencji: to mnie chroni (patrz modlitwa przy poświęceniu), a ja się przy pomocy tego modlę. Trudno mi sobie wyobrazić, że ktoś się modli przy pomocy różańca na kostce u nogi albo medalika w uchu, tak?

Więc nie dlatego, że taka czy inna część ciała jest mniej "czysta" czy właściwa - a z uwagi na właściwą intencję. Chyba.

 Re: Czy mozna nosic dewocjonalia na nadgarstku?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2015-01-21 11:37

Uważam,że próbuje się "zaklinać" rzeczywistość. Noszenie przez mężczyzn czegokolwiek na palcach po za obrączką i ew. sygnetem rodowym (duchowny zamiast obrączki może mieć dyskretny różaniec), na nadgarstku, demonstracyjnie na szyi itp. ma w Polsce dość jednoznaczne skojarzenia. Dla kobiet - to jednak pierwotnie była biżuteria, a wtórnie biżuteria w formie sakramentaliów w myśl zasady, że wszystko trzeba jakoś i komuś sprzedać. Nie kojarzę, aby dziadek czy babcia mający już problemy z pamięcią, nosili dla wygody i przypominania, różaniec czy wizerunek świętego na palcu, w formie bransolety czy na szyi. W polskiej tradycji było zawsze przyjęte noszenie krzyżyka czy medalika na szyi ale pod ubraniem, oczywiście bez przesadnego ukrywania. Nigdy kobiety nie nosiły "codziennego" krzyżyka (medalika) do stroju balowego czy głębokiego dekoltu.

 Re: Czy mozna nosic dewocjonalia na nadgarstku?
Autor: Zośka (---.play-internet.pl)
Data:   2015-01-21 16:27

Krzyże, a nawet różańce jako biżuteria czy element zdobny to nieporozumienie. Bardzo mnie to boli, gdy widzę takowe u kogoś. Jednak myślę już nawet nie dziesiątce różańca na nadgarstku, ale o medaliku, dokładnie o krzyżu św. Benedykta, który noszę właśnie obok dziesiątki. Dziesiątka różańca nie jest przypominajką o modlitwie, ale jest zawsze pod ręką, więc w różnych sytuacjach moge z niej skorzystać. Mam jednak wątpliwości, mieszane uczucia co do medalików na nadgarstku - na jednej ze stron poświęconej egzorcyzmom, znalazłam zalecenie, by Krzyż św. Benedykta nosić na szyi..

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: