logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: pytająca (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-18 20:43

Mam pytanie. Mój syn za chwilę ma Komunię. Czas wysyłać zaproszenia a ja nie wiem co zrobić. Z mężem jesteśmy po rozwodzie. Kilka lat temu zostawił mnie i synka ( wówczas miał niespełna 2 lata) dla młodszej. Są nadal ze soba, maja wspólne dziecko. Ex płaci alimenty, interesuje się synem, zabiera na weekendy do nich, na wakacje, długie weekendy. Nie mam dobrych stosunków z jego nową zoną, bo to przez nia syn nie ma ojca a ja męża. Na uroczystości bedzie mój obecny partner i jego dzieci, czy mamm zapraszać samego eksia czy jego z żoną i ich dzieckiem.

 Re: Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: Franciszka (---.45.217.26.citimedia.pl)
Data:   2015-04-27 15:11

Uroczystość I Komunii nie powinna być okazją do żadnych rozgrywek towarzyskich.
Z tego, co napisałaś, rozumiem, że jesteście rodzina patchworkową: rozwiedliście się z mężem, on ma swoją partnerkę i dzieci, a ty masz nowego partnera, który ma swoje dzieci.
Moim zdaniem, powinnaś porozmawiać ze swoim byłym mężem o zaproszeniach. To nie forumowicze powinni zdecydować, ale jednak wy oboje, mimo, że rozwiedliście się, bo to jest uroczystość waszego dziecka. Swoje zdanie powinien też wypowiedzieć twój syn. Powinnaś jego zapytać, kogo chciałby zaprosić.
Jeśli twój syn zna ich wszystkich, bo bywa w obecnym domu swojego ojca, jeździ z nimi na wakacje, to jest naturalne, że może chcieć, aby wszyscy byli zaproszeni. Byłabyś niekonsekwentna, gdybyś zaprosiła dzieci swojego partnera, obcego człowieka dla twojego syna, a nie zaprosiła dziecka jego ojca, czyli jego przyrodniego rodzeństwa. Nie ma co wylewać teraz swojego żalu, że mąż cię zostawił, skoro też związałaś swoje życie z kimś innym.
Czy syn chce, żeby na tej uroczystości był twój partner ze swoimi dziećmi? Jeśli teraz ten nowy partner pełni obowiązki ojca, wychowującego twojego syna, to jest oczywiste, że powinien być na uroczystości, ale nie rozumiem, dlaczego zdecydowałaś o zapraszaniu jego dzieci.

 Re: Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: Martha78 (---.protonet.pl)
Data:   2015-04-27 15:23

Nie zapraszałabym ani nowej pani, ani ich dziecka. Zwyczajowo ojca na uroczystość Pierwszej Komunii się nie zaprasza. Skoro uczestniczy w życiu dziecka, to o niej wie. Radzę też zrezygnować z nazewnictwa obecnego na podrzędnych forach typu eks, eksia, neksia.

 Re: Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-04-27 17:12

Skoro mama ma "nowego pana" i są też obecne jego dzieci, to dlaczego ojciec dziecka miałby przyjść bez "nowej pani" i dzieci? jestem tego samego zdania co Franciszka.
Coś komuś zgrzyta? No, nic dziwnego. Zgrzyt powstał już dawno, a dzieci zawsze są ofiarami konfliktów między dorosłymi.

 Re: Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: Martha78 (---.protonet.pl)
Data:   2015-04-27 20:29

Oj, nie doczytałam. Na uroczystości będzie Twój partner i jego dzieci. No to zmienia sytuację. Chyba to zdanie "Nie mam dobrych stosunków z jego nową zoną, bo to przez nia syn nie ma ojca a ja męża" spowodowało, że założyłam iż jesteś po rozwodzie sama.

 Re: Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: Esterka (---.165.kosman.pl)
Data:   2015-04-27 21:31

Komunia to uroczystość dziecka, nie Twoja - zrobić należy to, co będzie dobre dla dziecka, nawet jeśli nie będzie to dobre dla Ciebie.

 Re: Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-27 23:10

Komunia synka to wydarzenie w sferze ducha synka. Przed przyjęciem Komunii Świętej synek zrobi rachunek sumienia, czyli porówna swoje postępowanie z wzorcem dobrego postępowania, czyli z Przykazaniami Bożymi i kościelnymi. Może jeszcze nie rozumie, co znaczy przykazanie "nie cudzołóż", ale wkrótce sobie to uświadomi i uświadomi sobie, że oprócz Dekalogu są jeszcze inne normy postępowania, które wyznają tata i mama (np. że jak się "kocha" to można uchylić Boże przykazanie 'nie cudzołóż'). Konsekwencją będą błędy a może i tragedie w życiu synka, który na pewno pozwoli na etap podobny (na etap 'jak się kocha, to można współżyć przed i poza małżeństwem sakramentalnym' - co przecież nie jest prawdą).
Należałoby się zastanowić nad umocnieniem i dobrym prowadzeniem synka w owej sferze ducha. Właśnie, ale jak to zrobić?
Radziłabym sięgnąć do sedna, do istoty sprawy - co zrobić, aby synek widział u rodziców praktykę potwierdzającą, że traktują poważnie Boże Prawa, a autorytet Boga i miłość do Niego są w ich życiu na pierwszym miejscu.
Na uroczystości Pierwszej Komunii powinni być tylko Rodzice biologiczni, chrzestni, rodzeństwo synka i rodzeństwo Rodziców. Ewentualnie np. ukochana od lat 'ciocia przyszywana'. Na uroczystości nie powinno być partnerów cudzołóstwa Rodziców. Piszesz Droga "Nie mam dobrych stosunków z jego nową zoną, bo to przez nią syn nie ma ojca a ja męża". Prawidłową drogą Twojego męża będzie nawrócenie do Boga i powrót do prawowitej żony sakramentalnej (czyli do Ciebie) i do synka. To będzie powrotem życia na prawidłowe, Boże tory.
Jest głęboki i dobry sens w takim przywróceniu życia na te Boże tory, natomiast przyjęcie komunijne sankcjonujące niejako stan pogwałcenia Bożych Praw nie umocni synka w poszanowaniu Bożych Praw.
Życzę Wam Bożej pomocy w takim poukładaniu życia, żeby już w najbliższym czasie razem z synkiem do Komunii Świętej przystąpili i Mama, i Tata.

 Re: Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: xc (---.146.38.221.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-04-28 06:21

Wbrew temu co Pani pisze, Pani syn ma ojca. Zaproszenie wysłać i tyle.

Kościół jest miejscem otwartym, odbbwające się tam obrzędy są dostępne dla wszystkich. Każdy, taki lub owak może sobie przyjść bez specjalnego zaproszenia.
Zaproszenia na papierze, na Pierwszą Komunię są de facto tylko rodzajem aide memoire, notyfikacji, przypomnieniem, zwrócenie uwagi i uporządkowanie organizacyjnym.
Jak chrześcijanin może sobie nie życzyć obecności drugiego chrześcijanina na Eucharystii? Czy może być niezadowolony jeśli przyjdzie? Na Eucharystię zaprasza Jezus i to
wszystkich. Proszę nie być małostkową, zwłaszcza w dniu Eucharystii Pani syna. Nie wypada.

 Re: Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: Sowa_Przemądrzała (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-04-28 10:58

Dzieci w drugiej klasie bardzo dobrze wiedzą, co znaczy - nie cudzołóż. Wiem, bo przygotowałam do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii Świętej sporo roczników. Takie dzieci rozumieją, że mama robi źle i tata robi źle. I jeśli się rodzice nie nawrócą, to same w dorosłym życiu też zaczną olewać Boże Przykazania.
Taka rodzina, gdzie rodzice się rozeszli i żyją w permanentnym stanie grzechu, to nie jest rodzina patchworkowa, tylko powiększająca się grupa ludzi poranionych. To w ogóle nie jest rodzina. Bo niby jaką rodziną jest dla Ciebie Twój nieślubny i nieślubna Twojego męża.

Aha, żeby nie było. Dzieciom takie sprawy zawsze tłumaczę jak najdelikatniej, żeby mimo wszystko nie niszczyć autorytetu rodziców. W przypadku dorosłych nie ma miejsca na ceregiele. Trzeba grzech nazywać grzechem, zamiast zastanawiać się, jak by tu wykombinować, żeby wszystko było cacy. Panu Bogu świeczka, a diabłu ogarek.

 Re: Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: sadness (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2015-04-28 18:14

Z tego co zauważyłam ostatnio po pytaniach zadawanych na forum to I Komunia Święta sprawia ludziom wiele kłopotów i problemów, kogo zaprosić i z kim i jak zaprosić tego kogo się nie chce. Gdybym była Panem Jezusem byłoby mi zwyczajnie przykro. Czy Jezus w tej całej uroczystości się coś liczy? Odpowiedzcie sobie na pytanie, kogo by Pan Jezus zaprosił na ucztę? Czy było Mu przyjemnie spożywać ostatnią wieczerzę z kimś kto go zdradzi? Jak się zachował wobec swojego zdrajcy?

 Re: Czy na Komunię syna zaprosić samego eksia?
Autor: abc (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-04-29 05:55

Proponuję być konsekwentną i jednoznaczną i albo przyjść na Komunię samą i zaprosić samego ojca dziecka, albo obie strony przyjdą ze swoimi partnerami i ich dziećmi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: