logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: Grzesiek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-06-11 11:49

Witam wszystkim. Chciałbym podzielić się swoim problemem a zarazem prosić o pomoc. Wraz ze swoja dziewczyną nie mamy ślubu ale chcemy ochrzcić naszego synka w parafii mojej dziewczyny. Dowiedzieliśmy się o tym, ze będzie potrzebne zaświadczenie z mojej parafii o pozwoleniu na chrzest w innej. Ksiądz proboszcz odmawia wydania takiego zaświadczenia powołując się na to, ze bez ślubu to grzech i że jezeli nie widzi kogoś co tydzien w kościele to ktoś jest nie wierzący. Slub planujemy, jednak to wraz z weselem wiąze sie z dużymi kosztami na które odkładamy. Moje pytanie brzmi czy ksiądz może odmówic wydania tego zaświadczenia. Do kogo zwrocic się z tym problemem. Pozdrawiam

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2015-06-11 12:52

Podczas chrztu - będziecie w imieniu Waszego dziecka publicznie wyznawać wiarę w Boga i wyrzekać się szatana.

Jeżeli istotnie wiara i nauka Kościoła jest dla Was ważna i staracie się według niej żyć (co na przykład oznacza życie w czystości), to może warto porozmawiać z proboszczem i wytłumaczyć mu jak wygląda sytuacja.

Jeżeli zaś jest tak - jak zapewne myśli proboszcz - to może pomyślcie, jak można wyznawać wiarę i wyrzekać się szatana wiedząc, że na dobrą sprawę to puste słowa?

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2015-06-11 13:43

>>Ślub planujemy, jednak to wraz z weselem wiąże się z dużymi kosztami

Zawsze można wziąć ślub bez wesela. Jak pojawiło się dziecko bez ślubu, to ślub może być bez wesela. Zrobicie sobie małe przyjęcie z rodzicami i wszyscy będą się cieszyć.

Zawsze wesele można zrobić, gdy znajdą się środki.

Co do chrztu, papież Franciszek powiedział: „Poprzez Chrzest włączycie nowych wiernych do Kościoła. Nie odmawiajcie nigdy Chrztu tym, którzy o niego proszą – apelował papież."

Te słowa można interpretować na 2 sposoby. "tym, którzy o niego proszą" to może chodzić o świadomych, dorosłych ludzi, którzy sami chcą się ochrzcić. Choć może też chodzić o rodziców, opiekunów, którzy proszą o chrzest dla swojego podopiecznego, dziecka.

Przekażcie te słowa kapłanowi i zobaczcie jak on je rozumie. Pamiętajcie jednak, że ksiądz chce Waszego dobra, nie chce też zgorszenia i tez chce Was ustrzec przed przyszłością, która bez ślubu kościelnego grozi większą lekkomyślnością przy podejmowaniu ważniejszych decyzji życiowych.

Jak widzicie, nie jest to proste... i proboszcz musi o pewne rzeczy zadbać.

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-06-11 14:05

Widzisz, argument: "odkładamy na wesele" kompletnie, ale to kompletnie nie przekonuje. Bo wygląda na to, że wesele, czyli impreza jest dla Was ważniejsze od życia w łasce Bożej. Będzie forsa, będzie ślub? Niby to refleksja obok pytania, ale nie jest to nieważne.

- co do chrztu zajrzyj np. tu: http://www.parafiapiotraipawlazlotow.org/chrzodmo.pdf

Jestem przekonana, że przy odrobinie cierpliwości uda Wam się ochrzcić synka. Nie w tej parafii, to w innej. Praktyka w tych sprawach się zmienia. Natomiast nie mam pewności, że przekonacie tego proboszcza. W razie czego tłumaczcie w parafii dziewczyny, że i dlaczego odmawia... I przemyślcie może swoje motywacje, to się wszystkim przyda - i Wam, i dobru dziecka.

----------

Skasowałem cytat ze świeckiej gazety. Nauczanie biskupa najlepiej cytować ze źródła, np. ze strony diecezji.
moderator

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2015-06-11 17:52

O jak dobrze. Dziękuję z całego serca owemu proboszczowi, że poważnie traktuje sakramenty. Nie zachowujecie VI Przykazania to dlaczego chcecie chrzcić dziecko? Podczas chrztu przyrzekacie wychowywać dziecko w wierze Kościoła katolickiego. Jak wy chcecie to robić? A nie, przepraszam pewnie jesteście "wierzący nie praktykujący". Zróbcie sobie jakiś rytuał waszej wiary, bo to o czym mówisz to nie jest wiara Kościoła katolickiego. I nie róbcie szopki z sakramentów.

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2015-06-11 19:45

"Papież Franciszek ochrzcił dziś 32 dzieci, a wśród nich 7-miesięczną dziewczynkę, której rodzice nie mają ślubu kościelnego, a jedynie cywilny. Wcześniej w Kaplicy Sykstyńskiej obowiązywała zasada, że nieślubne dziecko nie może być ochrzczone.

Rodzice 7-miesięcznej Giulii poprosili Ojca Świętego o udzielenie chrztu podczas audiencji generalnej w Watykanie. Franciszek polecił im wtedy, by poinformowali o swej prośbie jego współpracowników. Sprawa dość szybko została załatwiona, a para dostała potwierdzenie, że chrzest odbędzie się w Niedzielę Chrztu Pańskiego, która przypada właśnie dzisiaj."

http://gosc.pl/doc/1847241.Papiez-Franciszek-ochrzcil-32-dzieci

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-06-11 20:19

Uzupełnienie w sprawie instrukcji dotyczącej chrztu wydanej przez ks abpa Kupnego (Wrocław).
Na stronie archidiecezji wrocławskiej jest wymieniona "Instrukcja dot. chrztu dzieci, których rodzice nie są związani małżeństwem kanonicznym", pobrać jej stamtąd nie umiem albo nie można.

[www.archidiecezja.wroc.pl/pliki/chrzest_instrukcja.pdf
moderator]

Instrukcja opisuje, w jakich okolicznościach i dlaczego można udzielić chrztu dzieciom z takich właśnie związków.
Ponieważ Moderacja jest przeciwna cytowaniu świeckich gazet (nie do końca, przyznaję, rozumiem, nie muszą one przecież kłamać; ale Moderacja ma do tego prawo, szanuję) - pozostaje mi poinformować Grześka, że taka instrukcja istnieje i może być ciekawą a pomocną dla niego lekturą. Tekstu jednak, Grześku, musisz poszukać sam - chyba że ktoś z PT Forowiczów znajdzie link akceptowalny na forum. Mi się niestety nie udało. Być może trzeba się zwrócić do kurii.

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-06-11 20:27

Do PT Moderatora: bardzo dziękuję za pomoc dla Grześka, u mnie nie wiedzieć czemu kliknięcie w nazwę dokumentu nie chce go otworzyć. Może zmienię przeglądarkę? Grunt, że dla dobra pytającego trudność jest pokonywalna.
Pozdrawiam, H.

--------

odwzajemniam pozdrowienia
moderator

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: Ester(k)a (---.165.kosman.pl)
Data:   2015-06-11 21:07

Z obrzędów sakramentu Chrztu:
"Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?"

W czasie Chrztu będziecie musieli odpowiedzieć szczerze na to pytanie. Jesteście na to gotowi?

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: Ania (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2015-06-12 03:15

Po co chcesz chrzcić dziecko jak żyjesz bez ślubu? Brak pieniędzy to nie wytłumaczenie. Ksiądz ma racje. Zastanów się czy na prawdę jesteś katolikiem. Niechodzenie do kościoła co niedziele to według KK grzech, tak samo jak robienie dzieci przed ślubem.

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: xc (---.146.76.201.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-06-12 06:24

Sprawa jest kontrowersyjna. Czy trzymać się ściśle procedur i litery prawa, czy nie poświęcić je w imię wyższego dobra jakim jest nowy wierny w Kościele? Ja rozumiem tego proboszcza ale na jego miejscu byłbym mniejszym formalistą. No ale ja nie jestem proboszczem. A może Państwo zdecydują się na zawarcie małżeństwa przy okazji chrztu? Wiele osób znanych mi tak robi. Oszczędność finansowa spora.

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: AsiaBB (---.146.78.238.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-06-12 10:40

Według mnie odmowa udzielenia dziecku sakramentu w żaden sposób nie zachęca ludzi do brania ślubu kościelnego. Może prowadzić co najwyżej do tego, że wezmą ewentualnie ten ślub dla papierka, żeby ksiądz się odczepił i ochrzcił im w końcu dziecko. To nie jest wiara przyjęta sercem. Moja kuzynka miała podobną sytuację, ksiądz ochrzcił dziecko, bo stwierdził, że jakby gdzieś na dnie serca jej i jej partnera nie tliły się resztki wiary, to wcale by nie przyszli prosić o chrzest. I miał rację, jakiś czas później kuzynka postanowiła pojednać się z Bogiem, będąc na krótko w Polsce. Niestety trafiła na innego księdza, który słysząc, że żyje bez ślubu, po prostu ją wyrzucił z kościoła, kazał jej wyjść. Była tym zbulwersowana, mówiła, że każdy może wejść do kościoła, nawet muzułmański turysta, a on ją wyrzucił. Powiedziała też, że zastanawiali się z partnerem nad ślubem kościelnym, że gdyby ten ksiądz z nią porozmawiał spokojnie, wyjaśnił... Ale skoro ją tak potraktował, to ona już nie przyjdzie do kościoła. I nie chodzi, omija szerokim łukiem kościół, który kojarzy jej się z wielkim upokorzeniem. Może to wygląda na jakiegoś focha, obrażenie się na Pana Boga, ale tak się niestety dzieje. Łatwo jest mówić i oceniać komuś, kto sam jest ugruntowany w wierze. Człowiek, który dopiero poznaje, czym ona jest, dlaczego warto wierzyć, bardzo często opiera się początkowo na świadectwie innych wierzących. Prawie każdy wierzący spotkał w swoim życiu kogoś, kto mu wiarę pokazał, a jak ktoś spotyka osobę, która go zniechęca do wiary, to jest bardzo prawdopodobne, że nie zechce potem w niej wzrastać. Miałam w szkole okropną nauczycielkę od chemii do tego stopnia, że znienawidziłam tę dziedzinę wiedzy. Dziś wiem, że może być ona ciekawa, choć tylko teoretycznie, bo niechęć została mi i pewnie zostanie. Z wiarą jest podobnie.
Grzesiek, porozmawiaj jeszcze z proboszczem, powiedz, że przygotowujecie się do ślubu kościelnego, że zależy wam na wierze, że chcecie w wierze wychowywać synka, postanówcie, że do czasu ślubu nie będziecie współżyć. Jeśli rzeczywiście tak jest, bo nie piszesz, czemu proboszcz was nie widzi w kościele - czy chodzicie gdzie indziej, czy w ogóle nie chodzicie. Jeśli to drugie, trzeba przemyśleć sprawy wiary w waszym życiu, bo synek może was zapytać w przyszłości, dlaczego jego posyłacie na niedzielną mszę a sami nie chodzicie. I wasz rodzicielski autorytet runie. A i dziecku dajecie pierwsze świadectwo wiary, jak nie będzie widział was modlących się, to i sam nie będzie się modlił. Będzie ochrzczony tak dla zasady. Może tego chce uniknąć proboszcz. Trudno przez internet oceniać jego, oceniać was. Mogę wam tylko poradzić, jeśli jesteście wierzącymi i "tylko" ślub jest opóźniony w czasie, żeby porozmawiać też z innym księdzem o waszej sytuacji, zasięgnąć rady.

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2015-06-12 11:51

Mam wrażenie, że Papież Franciszek żyje w innym świecie i należy do innego Kościoła niż część polskich księży i uczestników tego forum.
Ci w Rzymie mieli tylko zgłosić formalną prośbę - nikt ich o nic nie pytał i do niczego nie zobowiązywał. Formuły chrztu są wszędzie takie same i Franciszkowi jakoś nie przeszkadzał ich status życia w cudzołóstwie. Czy nie chcecie być "bardziej papiescy od Papieża"?

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: clara (---.205.243.211.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-06-12 20:29

Proboszcz ma rację, nie można ochrzcić dziecka, jeśli rodzice nie dają uzasadnionej nadziei na wychowanie dziecka w wierze katolickiej. Nie ma sensu szukać innego, liberalnego księdza, bo kogo chcecie oszukać? Dziecko wychowuje się w wierze przez osobisty przykład rodziców. Jakim przykładem będziecie dla dziecka, jeśli nie respektujecie podstawowych zasad Kościoła? Do czego jest wam potrzebny ten chrzest, bo przecież można mieć wątpliwości czy wy sami jesteście naprawdę katolikami. Nie jest prawdziwym katolikiem ten, kto sobie wybiera z zasad i przykazań tylko niektóre, a inne odrzuca. Naprawdę żal się robi, gdy się widzi ludzi ochrzczonych, którzy właściwie z Kościołem się nie identyfikują, a w świątyni pojawiają się dwa razy w roku.

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: AsiaBB (213.158.221.---)
Data:   2015-06-13 10:17

Clara, nie miałam na myśli poszukiwań "bardziej liberalnego księdza", żeby sprawę załatwić, ale o poszukanie rady u innego księdza, przedstawienie sprawy komuś na miejscu, kto pozna szczegóły sprawy i będzie lepiej wiedział jak pomóc od ludzi przekrzykujących się w internecie czy teoretycznie dziecku należy się chrzest czy nie. Sytuacja Grześka i jego dziewczyny jest konkretnym przypadkiem, który trzeba rozpatrywać w indywidualnej rozmowie. Nic nie mam do proboszcza, ale znam sytuację, kiedy również proboszcz nie chciał wydać zaświadczenia dla chrzestnej "bo jej nie widział w kościele" i nie pomogło tłumaczenie, że dziewczyna do innej parafii chodzi, bo jej bliżej, bo ma po drodze, zresztą nieważne dlaczego.

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: Izabella (---.google.com)
Data:   2015-06-13 14:51

Proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia. Papież przecież nie nakazuje mu tego robić, ale proboszcz rozpatrując sprawę we własnym sumieniu podejmuje decyzję. Moim zdaniem papiez chrzcząc dziecko pary żyjącej bez ślubu zrobił to biorąc pod uwagę ich przejściowa głupotę i mając nadzieję na zmądrzenie. Proboszcz odmówił Ci zaświadczenia bo swiadomie wybierasz inną drogę zycia, wiesz co robisz. Nie pozwoli byś stawiał warunki KK.

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: Patrycja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-06-14 02:30

W pelni popieram decyzje ksiedza. Moi znajomi wzięli ślub w kosciele bez nikogo. Byli sami. Nie było żadnych przyjęć. To było piękne. Tylko oni i Bóg On był dla nich najważniejszy. To przykład prawdziwej milosci do Boga i wiary. Mysle ze na to stać każdego.

 Re: Czy proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia?
Autor: A2 (---.lightspeed.livnmi.sbcglobal.net)
Data:   2015-06-14 15:22

Proponuje zwrocic sie bezposrednio do papieza Franciszka. On juz bedzie wiedzial, co robic :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: