logo
Sobota, 11 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Wesele w piątek. Czy powinnam uzyskać dyspensę?
Autor: Marta (---.play-internet.pl)
Data:   2015-07-13 15:18

Zostałam zaproszona na ślub i wesele, które odbędą się w piątek. Chciałam się więc dowiedzieć, co powinnam zrobić, by móc się bawić tego dnia i jeść mięso bez "konsekwencji". Czy powinnam uzyskać dyspensę? Jeśli tak, to gdzie się zwrócić? Nie wiem czy to ma znaczenie, ale ślub jest katolicki.

 Re: Wesele w piątek. Czy powinnam uzyskać dyspensę?
Autor: Ina (---.zamosc.mm.pl)
Data:   2015-07-13 20:22

Byłam na takim weselu. O dyspensę dla siebie i wszystkich gości starali się państwo młodzi. O otrzymaniu dyspensy poinformowali gości zaproszonych.

 Re: Wesele w piątek. Czy powinnam uzyskać dyspensę?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-07-13 23:28

Najpierw pytaj młodych, czy to załatwili (może Ci będą wdzięczni za podpowiedź, niektórzy o tym nie myślą, nawet nie wiedzą o tej możliwości, a chętnie by to "załatwili"). Jeśli nie zamierzają, to możesz sama poprosić. Dyspensy udziela proboszcz miejsca, w którym wesele się odbywa. To jego trzeba prosić o dyspensę dla wszystkich. Natomiast Ty dla siebie możesz o to prosić swojego proboszcza (z dyspensy udzielonej przez własnego proboszcza mogą korzystać parafianie wszędzie, gdziekolwiek się znajdują, a nie-parafianie tylko na terenie jego parafii). Charakter pokutny piątku nakazuje, by w miejsce dyspensy od wstrzemięźliwości proszący spełnił inny uczynek pokutny (albo jałmużna-ofiara, albo modlitwa, albo dobry uczynek). Jeśli proszą o dyspensę dla wszystkich państwo młodzi, to oni powinni o tym pomyśleć.

"Nie wiem czy to ma znaczenie, ale ślub jest katolicki." - nie możesz zakładać, że jeśli ślub jest katolicki, to dyspensa jest. Dyspensy trzeba być pewnym.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: