logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy warto być dobrym człowiekiem?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-07-19 19:40

Czy warto być w życiu dobrym człowiekiem? Dobrym ludziom nie zawsze się układa w życiu, a egoistom tak, którzy umieją zadbać o swój los i myślą o tym, co dobre dla nich. Spotkałam też osoby, które mają w sobie więcej dobroci, serca niż te, które głoszą jakieś wartości, a ich sposób postępowania jest z tym sprzeczny. Jak odróżnić prawdziwe dobro? Czy warto być dobrym, jeśli ktoś to może wykorzystać lub nas zranić i wtedy pojawiają się myśli, że nie warto.

 Re: Czy warto być dobrym człowiekiem?
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2015-07-19 20:27

>> Czy warto być w życiu dobrym człowiekiem?
warto
>> Jak odróżnić prawdziwe dobro?

Tylko jeden jest dobry, Dobry Bóg. Sama nie staniesz się dobra. Ale Dobry Bóg może uczynić cię taką, że będziesz szczęśliwa i będziesz pragnąć czynić dobro. Proś Go o to. Możesz wiele ale tylko przez Niego i z Nim.

 Re: Czy warto być dobrym człowiekiem?
Autor: htfyu (109.206.193.---)
Data:   2015-07-19 21:32

Dobrym nie warto, a trzeba być. Twoje podejście do bycia dobrym jest interesowne, zatem nigdy nie przyniesie należytych owoców. I nie liczy się to, co widzisz, że ktoś robi, tylko to czy autentycznie kocha Boga. Bo to jest najważniejsze, miłość do Boga, a nie to, co z niej wynika - bycie dobrym człowiekiem.

 Re: Czy warto być dobrym człowiekiem?
Autor: Mateusz (31.42.16.---)
Data:   2015-07-20 14:44

Dobrym człowiekiem warto być zawsze. Owszem, wierność określonym zasadom - w naszym przypadku tym, którymi powinien kierować się każdy chrześcijanin - nie jest obecnie modne i dość szybko powoduje przylepienie nam etykietki osób staroświeckich, które nie idą z "duchem czasu". Jeśli zaś chodzi o dbanie o własne potrzeby - zawsze przecież można przed ich zaspokojeniem rozejrzeć się wokół siebie. Czy jest obok nas ktoś, kto z jakiegoś powodu ma z tym problem? Jeśli tak (a my mamy taką możliwość) dlaczego nie zaspokoić NASZEJ potrzeby? Idąc dalej, pytałaś jak odróżnić prawdziwe dobro od tego udawanego, czy wymuszonego. Na własnym przykładzie zaobserwowałem, że autentycznie dobre czyny, są często wręcz odruchowe. Widzę kogoś, kto jest w potrzebie, wiem, że mogę mu pomóc i mu pomagam. Nie upewniam się, czy zobaczy to dostatecznie duża liczba osób, nie kalkuluję, czy za ten czyn trafię do nieba o dziesięć, czy ileś tam lat wcześniej (zupełnie jakby "po drugiej stronie życia" czas miał być postrzegany po ludzku). Po prostu to robię. Nie zniechęcam się również brakiem podziękowania, czy nawet zranieniem ze strony osoby, której pomogłem. Wiem bowiem, że czasami grubiańskie odpowiedzi mogą być spowodowane chwilowym impulsem, podczas gdy zrozumienie dobra, które otrzymaliśmy od drugiej osoby, niekiedy wymaga czasu.

 Re: Czy warto być dobrym człowiekiem?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-07-20 16:28

Kiedyś byłam dobrym dzieckiem, człowiekiem. Jednak czas, doświadczenia zmieniły moje myślenie. W byciu dobrym nie chodzi mi o interesowność, czy coś otrzymam w zamian, czy będę nie dzisiejsza. Chodzi mi bardziej o to, jak uniknąć bycia wykorzystywanym, ranionym przez ludzi, bo im z kolei chodzi o swoje dobro. Z moich obserwacji wynika, że łatwiej żyje się egoistom, dążącym do własnych celów, stawiających siebie na pierwszym miejscu. Czy trzeba być egoistą, aby coś osiągnąć, umieć walczyć o swoje? Przecież egoiści też mogą być dobrzy. Na czym polega ta autentyczna miłość Boga? To, co się wyznaje, niestety nie zawsze widać w czynach.

 Re: Czy warto być dobrym człowiekiem?
Autor: htfyu (109.206.193.---)
Data:   2015-07-20 18:25

"Chodzi mi bardziej o to, jak uniknąć bycia wykorzystywanym, ranionym przez ludzi, bo im z kolei chodzi o swoje dobro".
Najlepszym sposobem na to jest przestać się zamartwiać tym, że zostaniesz wykorzystana, że stracisz. A jeśli tak się stanie? Co wtedy? Niewinność nie musi się bronić. Człowiek przesiąknięty Bogiem nie myśli o tym wszystkim. Wie, że Bóg zna prawdę, że patrzy, że pamięta. Św. Paweł był przesiąknięty Bogiem, pisał: Fp, 4, 12: "Umiem cierpieć biedę, umiem i obfitować. Do wszystkich w ogóle warunków jestem zaprawiony: i być sytym, i głód cierpieć, obfitować i doznawać niedostatku". Martw się o siebie, o dobro - czyli zbawienie - swojej duszy. Sam Pan Jezus mówi: Mt 5, 41: "Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące!". Z Bogiem nie ma żadnych strat, są tylko zyski. Jedyne co Cię ma martwić, to fakt, że bliźni, który Cię "wykorzystuje" może zaciągnąć winę. I tym się kieruj - miłością bliźniego.

"Z moich obserwacji wynika, że łatwiej żyje się egoistom, dążącym do własnych celów, stawiających siebie na pierwszym miejscu."
Jeśli chodzi Ci o to, żeby żyło Ci się łatwiej, możesz w swojej wolności wybrać drogę egoistów, którym, jak z Twojej obserwacji wynika, żyje się lepiej.

"Czy trzeba być egoistą, aby coś osiągnąć, umieć walczyć o swoje?"
Zależy o co chcesz walczyć i co osiągnąć.

"Przecież egoiści też mogą być dobrzy"
Egoizm jest zaprzeczeniem miłości, a dobro jest jej wynikiem. Zależy co masz na myśli mówiąc w ogóle "dobro" i "dobry człowiek".

Moim zdaniem Twoja postawa jest głęboko interesowna - tak wynika z Twojego pierwszego i drugiego wpisu. Chcesz żeby Ci się opłaciło bycie dobrą - o to mi chodzi. A nie tak ma być.

"Na czym polega ta autentyczna miłość Boga?"
W wielkim skrócie - na tym, że tak mocno kochasz Boga, tak bardzo tylko Jego samego pragniesz, nawet nie duchowych pociech, nawet nie poczucia Jego bliskości i pokoju, nie jego darów, łask i błogosławieństw, że jesteś w stanie zrezygnować ze wszystkich tych rzeczy - pomijając takie sprawy jak osiągnięcia itd - że jesteś w stanie "stracić życie z Jego powodu" - po to by je naprawdę zyskać. Jak dotąd żyjesz jakby w rozkroku - Bóg tak, ale i świat tak. Czas wybrać.

 Re: Czy warto być dobrym człowiekiem?
Autor: Maggy (---.dynamic-ww-4.vectranet.pl)
Data:   2015-07-20 19:57

W pierwszej kolejności bądź dobra dla siebie, tj. dbaj o siebie, stawiając granice innym ludziom. To umiejętność, która pozwoli dobrze żyć, umiejętność, która innych ludzi uczy szacunku do drugiego człowieka w tym też i Ciebie. Naucz się stawiać innym granice. Gdy widzisz, że ktoś próbuje Cię wykorzystać na różny sposób, nie pozwól na to. Naucz się jasno i otwarcie, bez lęku mówić "Nie", gdy ktoś Cię krzywdzi, gdy widzisz, że ktoś realnie chce Cię wykorzystać dla swoich celów kosztem Ciebie, nie mając względu na Twoje dobro. Naprawdę lepiej, lżej się żyje, gdy się tego człowiek zaczyna uczyć. A na pytanie odpowiem, że warto być dobrym człowiekiem dla innych i dla siebie. Dobrze być sobą po prostu, czyli dobrze być dobrym. Być sobą to żyć zgodnie z sumieniem, z pragnieniem dobra, które jest w każdym sercu gdzieś wyryte niezmazalnie. Bycie dobrym dla siebie i innych daje pokój serca po prostu. Dbaj o swoje dobro, nie kosztem innych oczywiście, a inni zaczną się liczyć z Tobą, czyli z Twoim dobrem. Tak rozumiem to "bycie dobrym człowiekiem". Masz kochać tak innych jak siebie.

 Re: Czy warto być dobrym człowiekiem?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-07-21 16:26

Dziękuję Wam. :) Potrzebowałam takiej odpowiedzi, jaką Ty dałaś Maggy.
Do: Htfyu
Nie wiem, czy moja postawa jest interesowna, jeśli tak, to może życie mnie tego nauczyło i ludzie, którzy też są interesowni. To, że uważam, że egoistom żyje się lepiej, nie znaczy, że mam zamiar też tak żyć, aby było mi łatwiej. Po prostu tego nie rozumiem. Nie mam siły już walczyć, tylko że o wszystko trzeba walczyć. Dziękuję za wyjaśnienie, na czym polega autentyczna miłość Boga, ja chyba nie umiem Go tak kochać, choć dużo i tak straciłam, a czy zyskałam, nie wiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: