logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy trzeba wyznać zapomniany grzech?
Autor: Zagubiony (---.icpnet.pl)
Data:   2015-07-21 17:32

Witam.
Dość niedawno przystąpiłem do sakramentu pokuty, chciałem nadrobić unieważnioną spowiedź. Jestem w nałogu, w który wpada większość nastolatków (masturbacja). 2 dni po tym upadłem. Wtedy też przypomniał mi się inny grzech sprzed roku, o którym zapomniałem. Wtedy nie byłem świadomy, że go popełniam. Niebawem przystąpię do sakramentu bierzmowania. Muszę przystąpić do spowiedzi. Jednak grzech ten jest dość wstydliwy, a w kościele jest tylko jeden zakryty konfesjonał, urzęduje w nim rodzimy ksiądz. Jednak grzech jest wstydliwy, a nasz ksiądz nerwowy. Mam pytanie: Jako, że ten wstydliwy grzech jest już ponoć odpuszczony, ale zgodnie z zasadami muszę o nim wspomnieć na spowiedzi, to czy jeśli wyspowiadam tylko aktualny grzech z upadkiem, jednak ten ponoć odpuszczony w innym terminie, zgrzeszę i unieważni spowiedź, a tym samym przyjmę komunię świętokradczą?

 Re: Kiedy trzeba wyznać zapomniany grzech?
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-07-22 09:48

Ogólnie to jest zasada, żeby wyznawać przy najbliższej spowiedzi, ale Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że:

"Aby grzech był śmiertelny, są konieczne jednocześnie trzy warunki: "Grzechem śmiertelnym jest ten, który dotyczy materii poważnej i który nadto został popełniony z pełną świadomością i całkowitą zgodą" KKK 1857

Więc jeśli nie byłeś świadomy, albo byłeś nie w pełni świadomy nie masz grzechu ciężkiego.

Słuchałam niedawno fajnej konferencji o 6. przykazaniu, mam nadzieję, że Ci jakoś pomoże. ;)

http://188.165.20.162/langustanapalmie/Pielgrzymka.2012.przykazanie6.mp3

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: