logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy moje dziecko ma patrona?
Autor: Monika (---.146.8.168.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-11-05 08:00

Szczęść Boże,

Co jeśli dziecko przy chrzcie dostaje imiona do których nie ma ustanowionych patronów św ani bł? W momencie gdy nadawaliśmy imiona córeczce nie myśleliśmy o tym a od pewnego czasu zajmuje mi to sporo czasu na rozmyślania. W dniu jej urodzin jest wspomnienie św ale mężczyzn tak samo w dni imienin. Drugie imię ma po babci ale niestety również nie ma św takiej. Proszę o pomoc i podpowiedź. W szkole podstawowej na religii mówi się o tym że każdy z nas ma swojego św patrona.

 Re: Czy moje dziecko ma patrona?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2015-11-05 12:51

A kim jest święty? To człowiek, który osiągnął zbawienie. Czy uważasz więc, że w niebie są tylko Ci, których Kościół oficjalnie uznał za świętych? Jest ich o wiele więcej, a większości nie znamy. Na pewno jest wśród nich imienniczka Twojej córki. Jeśli jednak chcesz "wzmocnić" opiekę nad swoim dzieckiem, możecie wybrać dodatkowo za patrona ulubionego świętego i do modlić się przez jego wstawiennictwo. Płeć nie ma znaczenia. Natomiast na wybór znanego swiętego będzie jeszcze okazja na Bierzmowaniu.

 Re: Czy moje dziecko ma patrona?
Autor: Hanna (150.254.99.---)
Data:   2015-11-05 14:09

A może podasz tu imiona dziecka? Może uda się znaleźć coś przez wielojęzyczne publikacje? jest taka szansa.

 Re: Czy moje dziecko ma patrona?
Autor: Fortepian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2015-11-05 14:37

A sprawdzałaś czy są świete/błogosławione noszace odpowiednik imienia Twojej corki w innym języku? Są też imiona żeńskie które mają męskie odpowiedniki, jeśli tak jest w przypadku Twojej córki to może jest jakiś święty/błogosławiony imiennik. Osobiście nie ujmując nic np. bł. Karolinie Kózkównie gdybym miała na imię Karolina wolałabym za patrona obrać sobie bł. Karola de Foucauld.

 Re: Czy moje dziecko ma patrona?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2015-11-05 15:14

"w szkole podstawowej na religii mówi się o tym że każdy z nas ma swojego św patrona".

No bo tak powinno być. To że jest inaczej to nie jest wina katechetów, tylko rodziców, którzy np. wolą seriale TV niż życiorysy świętych i unieszczęśliwiają dzieci swoimi zachciankami. A jak ksiądz by się nie zgodził ochrzcić z takim imieniem, to dopiero byłoby gadanie.

Ale żeby było jasne: tym "nieszczęściem" nie nazywam brak świętego patrona, bo Pan Bóg sobie z tym poradzi, tylko właśnie poczucie dziecka (a i potem rodziców też), że dziecku czegoś brakuje. Dziecka ma taką wyobraźnię, że potrafi do takiego braku dobudować sobie całą historię i uzasadnić nią wszelkie dziecięce tragedie.

Co Ci poradzić? Zawaliliście wtedy, to teraz trzeba koniecznie to naprawić, żeby dziecko nie czuło się samotne, bez tego patrona :)) Masz kilka dróg.

Najpierw sprawdź, czy na pewno nie ma takiego świętego. Nie wszystkich nowych świętych znamy, a może w ogóle nie ma problemu? Jeśli podasz imię, to na pewno znajdzie się dobra dusza, która poszpera w internecie. Sama oczywiście też możesz to zrobić. Lista świętych z aureolką naprawdę nie kończy się na św. Mikołaju i Krzysztofie. To znaczy na św. Annie i Marii, skoro to córeczka. Zresztą może być Nikolą czy Krzysią.

Jeśli rzeczywiście nie ma to po pierwsze - sama się uspokój i nie rób z tego tragedii, bo drugi raz dziecko skrzywdzisz. Trzeba jej to spokojnie wytłumaczyć, że każdego świętego może "powołać" na swojego patrona, a jest nawet w lepszej sytuacji niż inne dzieci, bo innym wybrali rodzice nie pytając się o zgodę. Jeśli Cię stać na szczerość, to przyznaj się (kiedyś), że nie wiedziałaś wtedy, że to będzie ważne, teraz byś zrobiła inaczej. Po drugie: Zacznijcie razem szukać świętej, którą córeczka polubi. Szukaj sama życiorysów i opowiadaj jej o świętych. Niech to będzie jej celem albo na teraz, albo na czas bierzmowania - wtedy nie będziesz mieć problemów, że ona też na bierzmowanie będzie chciała jakąś Isaurę. Po trzecie - wytłumacz jej, że możemy modlić się do Boga bez pomocy świętych, szczególnie, że mamy w Niebie Matkę, która dla wszystkich kobiet jest patronką, bo każdego z nas kocha jak swoje dziecko. Nie ma żadnego znaczenia, czy się skupisz na Maryi czy na tym, że święci nie są koniecznie potrzebni do modlitwy, czy na tym, że każdego świętego możesz wezwać na pomoc, czy że co roku może sobie zmienić patrona. Każda odpowiedź jest dobra, bylebyś Ty sama nie robiła z tego problemu. Zrób wszystko, żeby dziecko nie poczuło się z tego powodu gorsze, a dzieci niestety, potrafią takie sprawy bardzo źle przeżywać.

Szukanie świętej patronki nie zawsze musi być naciągane. Imiona nasze różnie brzmią w różnych językach. Pochodzą jeszcze od innych imion. Podobnie żeński odpowiednik męskiego imienia u nas może być niepopularny, a gdzie indziej - tak. Dalej: w każdym dniu mamy w kalendarzu przynajmniej kilku patronów, więc może w dniu urodzin czy imienin znajdzie się odpowiedni? Albo jeszcze inaczej: zmień jej dzień imienin na dzień patronki, którą polubi. Mój znajomy (już nieżyjący) ksiądz miał na imię Janusz. Twierdził, że nie ma świętego patrona (nie sprawdzałam, a może teraz już jest), więc obchodził imieniny w dniu św. Januarego. Bo tak chciał.

Jeśli to na razie tylko Twój problem, to przygotuj się wcześniej do rozmowy, wybierz jedną drogę. Jeśli to już jest problem także dziecka, to potraktuj ją bardzo poważnie i spytaj jak by to ona chciała rozwiązać. Jaką ona drogę proponuje. Albo czy ty możesz coś zaproponować. To tak, jakby mogła wybrać swoje imię, czego inne dziecko nie może. Możesz nawet w tajemnicy (to nasza słodka tajemnica, prawda?) zawołać ją czasem tym nowym imieniem, żeby czuła związek z nową znajomą (świętą). Z czasem problem minie. Pomódl się czasem z nią (fragmentem) litanii do wszystkich świętych. Powiedz, że to jest modlitwa dla wszystkich, ale szczególnie dla tych, co nie mają własnego świętego.

Poradzisz sobie z tym, pod warunkiem, że sama zrozumiesz nie tylko swój błąd, ale także to, że dziecko przez to nie jest ani lepsze, ani gorsze, ani jeszcze jakieś inne. A jak trzeba, to z tego powodu kochaj ją jeszcze bardziej :)))

 Re: Czy moje dziecko ma patrona?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-11-05 15:20

Moniko, jeśli Twoja córeczka nie ma świętego patrona, zawsze ona może być pierwszą świętą o tym imieniu. Tymczasem naucz ją modlić się do jej Anioła Stróża, opowiadaj jej o różnych świętych. Z czasem może zakocha się w jakiejś świętej, tak jak to ze mną było i przyjmie jej imię podczas bierzmowania.

 Re: Czy moje dziecko ma patrona?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-11-05 20:20

Moniko, też dorastałam bez świętych patronów. Ksiądz ochrzcił mnie dwoma pogańskimi imionami. Zawsze mi brakowało patronki i dzień mojego bierzmowania był dzięki temu jeszcze bardziej istotny. Doświadczenie to spowodowało, że obojgu moim dzieciom wybrałam imiona świętych, jak również do wymówienia w innych językach. Moje dzieci mają w pokojach ikony swoich patronów i bardzo są do nich przywiązane.
Podaj imię córeczki. Na przykład moi znajomi dali córce na imię Iga. Nie ma takiej patronki, ale imię to pochodzi od Jadwigi i ta święta może być patronką Igi. Może i dla twojej córeczki kogoś znajdziemy. A jeśli nie, to do czasu bierzmowania córeczka może być bliżej twojej patronki, św. Moniki.

 Re: Czy moje dziecko ma patrona?
Autor: Tionne (78.9.155.---)
Data:   2015-11-05 21:23

W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: «Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim?»
On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje.
Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie».
Mt 18, 1-5.10

Patronem, opiekunem twojego dziecka jest jego Anioł Stróż i to takim wyłącznym. Zostało ono ochrzczone w Imię Jezusa, - Jezus został przyjęty do zycia twojego dziecka (jak w powyzszym fragmencie). Lepszego patrona nie mozna miec :)

 Re: Czy moje dziecko ma patrona?
Autor: Monika (2.28.14.---)
Data:   2015-11-07 22:26

Tionne dziękuje za przypomnienie o Aniele Stróżu. Czasami w pracy jest ciężko i wtedy proszę mojego Anioła Stróża o pomoc i pomaga. Także Ducha Świętego i wysłuchuje. Oczywiście nie robi za mnie, ale daje natchnienia, aby sprawniej szła praca.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: