logo
Sobota, 11 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zawód sędziego a moralność chrześcijańska
Autor: niepewny (---.multipc.com.pl)
Data:   2003-11-14 10:07

Mam cztery pytania:
1. W Ewangelii Chrystus mówi: "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni". Jak to ma się do zawodu sędziego, albo w ogóle prawnika? Czy należy uznać, że jest on nieetyczny? Czy katolik może być sędzią?

2. Jak ma się zachować sędzia-katolik, kiedy prowadzi sprawę rozwodową, ma wydać wyrok w sprawie osoby duchownej albo jak to jest w niektórych krajach musi wydać zgodę na aborcję, aby być w zgodzie z własnym sumieniem i jednocześnie nie zostać posądzonym o stronniczość ze względu na poglądy religijne?

3. Jak się ma konstytucyjna niezawisłość sędziów do ich przekonań religijnych? Czy z punktu widzenia prawa świeckiego i kościelnego sędzia może być np. członkeim Akcji Katolickiej, Opus Dei itp?

4. Czy sędzia świecki, posiadający praktykę prawniczą, oraz obok prawniczego wykształcenia świeckiego, wykształcenie w prawie kanonicznym może jednocześnie pracować w kościelnej instytucji sądowej?

 Re: Zawód sędziego a moralnoœć chrzeœcijańska
Autor: Wacław Oszajca SJ (---.verona01.nj.comcast.net)
Data:   2003-11-15 23:00

Słówko – sšdzić – zwłaszcza ulubione przez Mateusza, jest wieloznaczne, np. Jezus mówi: Nie sšdŸcie, że przyszedłem znieœć... (Mt 5, 17). Nie ma więc ono wiele wspólnego z czynnoœciami zwišzanymi z wymierzaniem sprawiedliwoœci, ani nawet z ocenianiem ludzkiego postępowania.

Oczywiœcie, katolik może z powodzeniem pełnić funkcję sędziego, prokuratora, czy adwokata. Rzecz w tym, by prawo było sprawiedliwe. Pozdrawiam.

 Re: Zawód sędziego a moralnoœć chrzeœcijańska
Autor: Bogna (81.190.66.---)
Data:   2003-11-16 00:35

Ad 1) Zarówno katolik jak i niekatolik, mogą być sędziami w sprawach ludzkiego prawa stanowionego. Rzecz tylko w tym by było ono sprawiedliwe, jak wyżej napisał o. Oszajca. Nie może być natomiast żaden człowiek, sędzią w prawie naturalnym, gdyż jest ono Prawem Bożym. Ale niestety, często spotykamy w świecie, liczne ludzkie veta przeciw temu Prawu. No i to nieszczęsne nasze prawo stanowione, często wykraczające przeciw Bożemu, nie mające nic wspólnego z Bożą sprawiedliwoscią.(vide zgoda na aborcję)
Ad 2) Z tego co wiem, tak jak w każdym środowisku zawodowym i w sędziowskim, a i całym świecie prawniczym, istnieje coś takiego co zwie się kodeksem etycznym. Myślę, że postępując zgodnie z jego wytycznymi, każdy prawnik, ma prawo do odmowy sądzenia w sprawach, co do których uważa, że są niezgodne z jego przekonaniami religijnymi, gdyż nie mógłby być wtedy niezawisły. I tu częściowo wkraczam do: Ad 3) Nie rozumiem tylko pytania w kwesti przynależności do Akcji Katolickiej, czy Opus Dei itp? Co ma jedno do drugiego. Wydaje mi się, że jak człowiek ma właściwie uformowany kręgosłup moralny, to jedno drugiego nie wyklucza.
Ad 4) Nie jestem wprawdzie kanonistą, ale tak na zdrową logikę podchodząc do tego pytania, sądzę, że mając dodatkowe przygotowanie z prawa kanonicznego, gdy czas i warunki na to pozwalają, sędzia świecki może współpracować w "kościelnej instytucji sądowej".
Mam nadzieję, że nie wprowadziłam nikogo w błąd, a jeśli tak, to proszę kanonistę o sprostowanie mojej wypowiedzi. Pozdrawiam serdecznie .Szczęść Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: