logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: Sylwia (176.105.133.---)
Data:   2015-12-26 21:07

Jako dziecko miałam bardziej zamiłowanie w stronę motoryzacji, informatyki. Potem z biegiem lat jakoś nieświadomie to rzuciłam.
Czytałam ostatnio o pasji (z książki Jesteś Ważna Maria Kaim) i jest coś takiego, że w pewnym momencie prawdziwe powołanie może się o ciebie upomnieć. Zastanawiało mnie to, bo obecnie studiuję Ekonomię (za pasem obrona pracy mnie czeka) i nie lubię tych studiów. Nie interesuje się tą dziedziną i mnie ona nudzi. Poszłam na te studia, bo jestem po Technikum Ekonomicznym bo moja mama jest po technikum. Nie byłam świadoma, że to nie moja droga. Gdy sobie nie zdawałam sprawy z pasji to w technikum nawet lubiłam tą dziedzinę. Potem poszłam na filologię germańską (zawsze słyszałam, że jestem dobra z języków). Znudziło mnie to po miesiącu. Czułam, że to nie jest moja droga. Ale rok musiałam się przemęczyć. Następnie zrezygnowałam z tych studiów i poszłam na ekonomię. Tylko, że czułam, że bardziej lubię ścisłe przedmioty nawet mimo tego, że nie byłam orłem z tych dziedzin. Z roku na rok coraz bardziej nudzą mnie te studia i nie czuję, że ja to lubię. Na 3 roku studiów w pewnym momencie zaczęłam chodzić na informatykę. Potem podjęłam decyzję o pójście na te studia. Później zaczęłam się znów interesować motoryzacją i anatomią człowieka. Godzinami mogę czytać o samochodach i nie potrafię się tym znudzić nie brzydzi mnie to nawet.
Od tamtego czasu gdy wiem, że chcę iść na studia informatyczne, potem zrobić technika pojazdów samochodowych czuję jakiś taki spokój wewnętrzny. Nie potrafię się zestresować. Śmieję się nawet, że na obronę pracy pójdę tak wyluzowana jak inni się będą przejmować. Poza tym od tamtego czasu nieraz śmieję się jak "głupi do sera" jak się zajmuje tymi pasjami. I jeszcze do tego na masaże relaksacyjne chodzę,a coś czytałam o kontakcie ze swoim wewnętrznym ja.
Zastanawiam się nad jednym: Czy te pasje to moje powołanie by się w tych dziedzinach rozwijać? czy o co chodzi. Nie przejmuję się tym co inni mówią na temat tych pasji bo zdaję sobie sprawę w co się pakuję. Od czasu tych pasji nie użalam się nad sobą tylko żyję.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2016-01-03 01:43

"Nie przejmuję się tym co inni mówią na temat tych pasji bo zdaję sobie sprawę w co się pakuję".

Jeśli rozpoczniesz kolejne studia, kto będzie Cię utrzymywał? Rodzice? Czy bierzesz pod uwagę to, co oni mówią na temat tych Twoich pasji?

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: 77 77 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-01-03 09:06

Pytanie o powołanie trzeba stawiać Powołującemu, a Ty o Nim ani słowa.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: Pani T. (5.174.86.---)
Data:   2016-01-03 12:04

Sądząc z opisu podejrzewam, że masz już przynajmniej dwadzieścia kilka lat. Jesteś absolutnie beztroska, a nie wiem, czy w Twoim wieku jeszcze wypada?
Każdy człowiek ma prawo do rozwijania swoich pasji. Czegoś, co lubi i co sprawia, że się rozwija. Ale rozwijanie pasji nie może przekreślać odpowiedzialności za siebie, swoje życie, swoją przyszłą rodzinę... Dobrze, że nie użalasz się nad sobą, ale to chyba za mało.
Skończ ekonomię, podejmij pracę zarobkową, a potem możesz spróbować rozwijać swe talenty. Jesteś jednak bardzo chwiejna w swych wyborach i podejrzewam, że te "pasje" też szybko Ci się znudzą. Dlatego hobby warto rozwijać za własne pieniądze, chroni to przed zbyt luzackim podejściem do nich.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: sadness (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-01-03 13:04

"I jeszcze do tego na masaże relaksacyjne chodzę,a coś czytałam o kontakcie ze swoim wewnętrznym ja."

A to co? To z religii wschodu, buddyzm, hinduizm, nie podoba mi się to.

"Czytałam ostatnio o pasji z książki Jesteś Ważna Maria Kaim"

A to co? w opisie tej książki czytamy: "W tej książce przeczytasz o kimś szczególnym. O osobie najważniejszej w Twoim życiu. Zasługuje Ona na to, by o Nią zadbać i docenić ją. Przystań więc przy Niej i znajdź dla Niej czas. Sprawy ważne zasługują na uwagę. W tej książce spotkasz się z kimś takim. Spotkasz się ze Sobą."
Chrześcijanin nie ma szukać siebie tylko Boga, to Bóg ma być najważniejszą osobą w życiu, też mi się to nie podoba.
Dalej: "Marta Kaim – coach ICF, mówczyni, mentor, właścicielka Manufaktury Przemian. Ekspertka zarządzania sobą i swoją energią w czasie." To zarządzanie sobą i swoją energią w czasie mi się też nie podoba.

Ludzie myślcie co czytacie, czytacie "coś" i lecicie jak ćmy do lampy, czemu nie szukacie Boga tylko jakiś mentorów? to Bóg nas powołuje a nie mówcy i coache. Nie wiem czy motoryzacja to twoja pasja ale Boga do tego nie mieszaj.
Ja wiem, że być może dla ciebie Matka Boża jest nudna ale jak byś się pomodliła do Niej to na pewno by wskazała ci właściwą drogę, wszak nazwano ją Gwiazdą Morza.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: Sylwia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-01-03 14:17

To nie jest tak, że po ekonomii idę od razu na kolejne studia. Chcę najpierw podjąć pracę i wtedy iść dalej.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-01-03 16:16

Najlepiej skończ ekonomię, mówisz, że będziesz miała obronę, więc niedużo Ci zostało. Po ekonomii łatwiej znaleźć pracę. To, czego teraz się uczysz, nie świadczy o tym, że taką będziesz wykonywać pracę, choć wiedza na pewno Ci się przyda. jak znajdziesz już pracę, to możesz iść zaocznie na informatykę i skończyć to, co Cię interesuje. A później nawet szukać pracy w tym kierunku. Swoją drogą to masz nietypowe zainteresowania jak na dziewczynę.
Co do powołania i pasji. Powołanie kojarzy mi się z wyborem drogi życiowej, celem w życiu. Pasje z zainteresowaniami, studia z wyborem zawodu. Swoje powołanie możesz realizować wybierając jakąś drogę życiową, pasje też, rozwijając je i robiąc to, co lubisz. Nie zawsze pasje muszą się wiązać też z zawodem, pracą, są one raczej przyjemnością, naszym hobby. Powodzenia. :)

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: n_ (---.derkom.net.pl)
Data:   2016-01-03 19:33

Przede wszystkim zacznij sama na siebie zarabiać. Od razu ci się w głowie poukłada jak trzeba. Jak odczujesz trud zarabiania pieniędzy na własnej skórze, to bardziej rozsądnie zaczniesz podchodzić do wydawania pieniędzy na pasje, bo każda pasja kosztuje, niektóre nawet bardzo dużo. Zastanów się czy twoje pasje przyniosą ci w przyszłości jakiś realny dochód czy nie. Jeśli nie, to się nad uprawianiem ich zastanów. Mówię to, bo niektóre pasje to skarbonki bez dna jak np. profesjonalne lekcje rysunku czy malarstwa, możesz latami wywalać ogromne pieniądze, a później zostajesz z niczym. Wydawaj na swoje pasje własne pieniądze, nie rodziców, to wtedy docenisz każdą złotówkę. Myślę, że w dzisiejszych czasach liczy się bardzo zaradność życiowa , a nie bujanie w obłokach, ty na razie bujasz w nich, aż przykro patrzeć. Niepokojące są też twoje lektury i zainteresowania jakimś wewnętrznym ja i co ci "coach" powie, to zły się o ciebie upomina, nie daj się zwieść. Tam gdzie człowiek ma jakiekolwiek wątpliwości zjawia się zły duch i miesza, kłamie, zwodzi, manipuluje. Wróć do Boga, módl się stale, także do Matki Bożej, szukaj Boga, a on już cię poprowadzi właściwą drogą. Bóg wie doskonale jakie masz talenty i jak je rozwinąć. Polecam ci cykl rekolekcji ojca Adama Szustaka:
nie leć jak ćma do ognia:
https://www.youtube.com/watch?v=TvIAixK4UBQ
o twoich talentach:
https://www.youtube.com/watch?v=uwzp__PAIdE

https://www.youtube.com/watch?v=D0ISaS8CPFI

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2016-01-03 19:57

św. Augustyn powiedział: Kochaj i rób co chcesz. Tak więc, jeśli podczas realizacji swoich pasji będziesz pamiętać o Bogu i bliźnim, to jak najbardziej się doskonal.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2016-01-03 21:06

Każdy człowiek jest powołany do świętości - i to jest powołanie, którego trzeba się trzymać ze wszystkich sił.
Potem jest wybór drogi życiowej - małżeństwo, kapłaństwo, zakon...
A potem są po prostu zainteresowania i predyspozycje. I te ostatnie warto rozwijać, warto rozpoznawać, ale nie warto przykładać do nich jakiejś niesamowitej nadprzyrodzonej wagi. Ot coś lubimy bardziej niż coś innego.
Trzeba mieć też na uwadze to, że często się zdarza tak, że coś, co lubimy - gdy staje się naszym zawodem i musimy to robić - przestaje być już aż tak fajne. Na trzecim roku studiów mocno się zastanawiałam, czy podjęłam właściwą decyzję - było trudno, dużo pracy i wcale nie tak fajnie, jak na początku.
Ale jak się coś zaczęło, to nie warto rzucać tego tak od razu - bo w każdej dziedzinie przychodzą mniejsze lub większe trudności.

I nie jest niczym dziwnym, ze jak człowiek ma czas by robić to, co lubi, to życie od razu wydaje się fajniejsze. Jaki z tego wniosek? Warto mieć czas na to, co się lubi, bo w ten sposób łatwiej uporać się z tym, czego się nie lubi, a co robić trzeba. Ale nie warto szukać w tym na siłę jakichś nadprzyrodzonych sensów. Pan Bóg powołuje człowieka do świętości. A w kwestii realizacji tego powołania pozostawia m całkiem dużo swobody.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: 77 77 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-01-04 12:01

Mnie się wydaje, że też nigdy nie znajdzie się czegoś, co będzie idealne. W każdej pracy i studiach, nawet najfajniejszych, jest coś czego się nie lubi.
Warto jest nauczyć się pracować z radością, cokolwiek się robi.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: 6159 (62.244.153.---)
Data:   2016-01-04 17:01

Tak, rozwijać swoje pasje.
I nie zgadzam się z kimś wyżej, kto rozwijanie ich uzależnia od korzyści materialnych z nich płynących. To pasje, nie praca dochodowa.
Myślę, że najrozsądniej byłoby skończyć obecne studia i poszukać pracy, choćby dorywczej żeby zarobić na kolejny kierunek - i widzę, że taką ścieżkę planujesz:)
To powinno Cię trochę powstrzymać w podejmowaniu pochopnych decyzji.
A pasje, hobby jak najbardziej rozwijaj, miej coś z tego życia ;) być może kiedyś pozwoli Ci to nieźle zarobić.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: Karolina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-01-04 22:44

Wejdź na robtocokochasz.pl to katolicy, którzy rozwijają swoje pasje, posłuchaj ich wywiadów, może płytę o. Szustaka pt. Wielka ryba. Daj sobie czas i sama zadecyduj. Nie słuchaj ludzi, popatrz co masz i czym dysponujesz, a w tym czasie zapytaj Pana o swoją drogę. On zawsze będzie z Tobą jakąkolwiek ścieżkę wybierzesz :)
Pozdrawiam.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: Jan (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2016-01-05 20:21

Bardzo dobrze że chcesz coś zmienić, jeśli to co robisz Cię nie kręci to jak najbardziej zostaw to i weź się za to co lubisz, nie mówię żebyś rzucała studia, skończ je, żeby mieć papierek bo jak coś Ci nie wyjdzie to będziesz miała się za co chwycić. Interesuje Cię motoryzacja - idź na praktykę do warsztatu samochodowego, czytaj, ucz się o tym, bądź coraz lepsza. Interesuje Cię informatyka - szkol się w tym kierunku w domu, zamieść ogłoszenie w internecie np. "pomoc przy konfiguracji podłączania internetu w domu", próbuj, staraj się, w końcu dojdziesz do takiej sytuacji gdzie będziesz robić to co lubisz a jednocześnie mieć z tego dobre zyski - przecież praca wykonywana z pasją przynosi największe dochody [mowa o takich duchowych też, brak stresu itd.].

Ps. Połączenie informatyka z motoryzacją to bardzo dobra sprawa, przecież wszystkie nowe samochody mają bardzo skomplikowane układy komputerowe, mnóstwo programowania itd. Czemu by nie spróbować? Całe życie przed Tobą. Gdyby ludzie nie próbowali to by do niczego nie dochodzili.

Z Bogiem.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: AsiaBB (---.146.130.179.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-01-06 10:04

Mimo wszystko włożyłaś dużo trudu, pieniędzy i nauki w te studia ekonomiczne, które najłatwiejsze nie są, więc jak masz już bliżej niż dalej do ukończenia, to warto to zrobić. Nikt ci potem nie każe pracować jako księgowa, możesz znaleźć jakąkolwiek pracę, żeby płacić sobie za inny kierunek czy jakąś pasję. Nigdy też nie wiesz, do czego ci ta ekonomia się przyda, może właśnie do prowadzenia własnego biznesu związanego z pasją? W każdym razie będziesz miała zawód, nie zginiesz z głodu, nawet gdyby ta wyśniona pasja za jakiś czas stała się słomianym zapałem, a tak już bywało w twoim przypadku.

 Re: Czy rozwijać swoje pasje?
Autor: Karol (---.hsd1.nj.comcast.net)
Data:   2020-03-03 20:37

Hey.
Przeczytalem to co napisalas, a potem kilka odpowiedzi.
Jak mozesz idz w swoje pasje. Lubie wypowiedz Jana Pawla II:

"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych."

To uniwersalny tekst zawierający odpowiedz na twoj problem. Nie sluchaj ludzi, ktorzy chca Cie zniechecic, ktorzy chca dla ciebie po prostu zle. Tak. Rozwijac swoje pasje. (Modlic sie o pomoc Boga w tej sprawie)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: