logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak nawiązać bliższą więź z Bogiem?
Autor: Anna (17 l.) (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2015-12-27 10:59

Zacznę od tego że niedługo kończe 18 lat i niedługo piszę mature. W mojej rodzine zawsze dużo chodziło się do kościoła, nigdy nie pałałam do tego wielką miłością, traktowałam to jako zwykłą rutyne. Sytuacja pogorszyła sie w czasie przygotowań do bierzmowania, bardzo dużo się uczyłam, chodziłam na wiele mszy i spotkań do kościoła, wtedy robiłam to już z przymusu i odliczałam do końca mszy. Lekcje religi polegały na wkuwaniu określonych regułek i nauczyonych co do słowa odpowiedzi na pytania. Dodam że w tym czasie modliłam się w domu i chodziłam regularnie do spowiedzi. Teraz jestem w klasie maturalnej, msze nudzą mnie, trwają bardzo długo a kazania są poprostu nudne i nieciekawe. Próbowałam rozmawaić o tym z moją mamą, jednak ona nie daje sobie nic do końca powiedzieć, jedynie ciągle mnie wyzywa, robi wielkie awantury, i krzyczy że jestem nikim i nic nie osiągne. Naprawde mnie to denerwuje, bo zawsze kiedy coś mi się uda słysze że to tylko dlatego że ona mi to wymodliła, i gdyby ona się o to nie modliła to byłabym nikim w życiu. W głębi serca naprawde chciałabym zrobić coś żeby nawiązać bliższą więź z Bogiem, w jaki sposób moge do zrobić? Bardzo chciałabym żeby ktoś mi coś doradził, teraz przez te kłotnie coraz bardziej oddalam się od mamy, a równocześnie coraz bardziej oddalam się od Boga bo robie to wszystko żeby tylko to odbębnić i nie słyszeć pretensji.

 Re: Jak nawiązać bliższą więź z Bogiem?
Autor: Mateusz (---.x66.x22.x49.jaskom.pl)
Data:   2015-12-27 15:16

Zaangażuj się w działalność jednej z grup parafialnych, może Oaza? Pojedź na rekolekcje, zacznij oglądać kazania w internecie, np ks. Szustaka

 Re: Jak nawiązać bliższą więź z Bogiem?
Autor: adam (---.17-1.cable.virginm.net)
Data:   2015-12-27 16:45

Bóg z każdym nas obcuje w sposób indywidualny. Jeśli Msze cię nudzą posłuchaj tego (proponuję podzielić to na kilka części bo to długie jest):
https://m.youtube.com/watch?v=TEerBJEwmKs
Przeczytaj też http://sanctus.com.pl/szczegoly/2760/tajemnica_spowiedzi_i_mszy_swietej
Dodatkowa lektura dzięki której lepiej poznasz Boga: Dzienniczek Siostry Faustyny, Przewodnik Grzeszników św Ludwika z Granady, dzieła św Jana od Krzyża oraz.... Biblia.
Nie zapominaj o codziennej modlitwie oraz częstych sakramentach pokuty i Eucharystii.

 Re: Jak nawiązać bliższą więź z Bogiem?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-12-27 17:29

Aby nawiązać inną a w przyszłości bliższą relację z Bogiem, potrzeba na to spojrzeć w podobny sposób, jak na relacje z drugim człowiekiem. Niezbyt chętni jesteśmy do nawiązywania kontaktów poprzez wywieraną na nas presję. W przypadku kontaktu z Panem Bogiem mamy całkowitą wolność. To Bogu najbardziej zależy na tym, aby cichutko zająć miejsce w naszym sercu. Od nas zależy, czy Go tam wpuścimy. I tak naprawdę nikt nie jest w stanie ani do tego zmusić, ani tego zabronić.
Ważne jest też samo postrzeganie Osoby Boga, który nie traktuje człowieka jako sługi lub podwładnego, ale oczekuje przyjaźni z nim. Najczęściej w towarzystwie przyjaciela czujemy się dobrze i bezpiecznie i tu chyba jest początek fascynującej przygody z Panem Bogiem, która się nazywa "Życie".

"12 To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. 13 Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. 14 Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. 15 Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. 16 Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby Ojciec dał wam [wszystko], o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. 17 To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali."(J 15,12-17)

Pozdrawiam z życzeniami wszelkiego dobra na każdy czas oraz zapału i dużo sił na drogach życia z Jezusem :)

 Re: Jak nawiązać bliższą więź z Bogiem?
Autor: Mateusz (---.x66.x22.x49.jaskom.pl)
Data:   2015-12-27 23:13

Dołącz do jednej ze wspólnot w parafii, może Oaza? Pojedź na rekolekcje, weź udział w Wieczorze Uwielbienia, a przede wszystkim dużo się módl, rozważaj Boże Miłosierdzie i Mękę Pańską.
Dostrzeż Boga w swoim życiu, zobacz, że On naprawdę Cię kocha. Poczytaj literaturę religijną, np. Dzienniczek św siostry Faustyny. Znajdź kierownika duchowego, może to być znajomy ksiądz któremu ufasz, osoba konsekrowana.
Pogłębianie więzi z Bogiem to nie jest jedno, szybkie doświadczenie podobne do wybuchu czy pioruna (zdarzają się wyjątki, np. św. Paweł), ale to proces potrzebujący wiele czasu. Od zasiania ziarna do zebrania plonu mija dużo czasu.

 Re: Jak nawiązać bliższą więź z Bogiem?
Autor: agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-12-28 00:56

Odpowiedź może mieścić się właściwie w dwóch słowach: "Matka Boża". Maryja jest najlepszym "sposobem" dojścia do Boga! Św. Ludwik w swoim Trakcie o prawdziwym nabożeństwie do N.M.P. pisze, że nabożeństwo to jest drogą łatwą, krótką, doskonałą i pewną. Ta książeczka jest po Biblii chyba najmądrzejsza jaką czytałam. Bardzo gorąco polecam Ci ją. Z Maryją najszybciej nawiazesz z Bogiem bliską więź i nie pobładzisz w drodze do Niego. Pozdrawiam Cię serdecznie w Sercu Jezusa i powodzenia :)

 Re: Jak nawiązać bliższą więź z Bogiem?
Autor: Andrzej2 (---.rogozno.vectranet.pl)
Data:   2015-12-28 07:23

Zadałaś ważne pytanie. Może najważniejsze w Twoim życiu. Pan Bóg zna nas, i wie co dla nas jest dobre. Z relacji z Nim wypływa cała nasza droga życia, szczęście lub smutek, radość lub samotność. Kto jest blisko Niego potrafi dobrze rozeznać swoje życie, i dokonać dobrych wyborów. To jest ważne.
Poszukaj swojej drogi do Boga. Szukaj. Pójdź na pieszą pielgrzymkę, pojedź do Taize... Po prostu szukaj. Zdarzyła się w Twoim życiu ważna rzecz - dostrzegasz to, że formalizm w kościele to jeszcze nie relacja. Ale na pewno idziesz dobrą drogą, zatem zawierzaj Bogu, idź, szukaj. Jesteś w lepszej sytuacji niż ci, co do kościoła nie chodzą - oni mimo wszystko maja trudniej. Jezus obiecał - kto szuka, odnajdzie. Zatem zapewniam - szukaj, aż znajdziesz, i będziesz szczęśliwa.

 Re: Jak nawiązać bliższą więź z Bogiem?
Autor: 6159 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2015-12-28 15:24

Wydaje mi się, że masz dwa problemy - pierwszy ten z tytułu wątku i drugi z matką.
Przydałoby Ci się poznać swoją wartość, tak żeby mama nie mogła jeździć po Tobie jak po łysej kobyle bo jej kłamliwe słowa to jej problem i tutaj ona ma troszkę do przepracowania.
"Próbowałam rozmawaić o tym z moją mamą, jednak ona nie daje sobie nic do końca powiedzieć, jedynie ciągle mnie wyzywa, robi wielkie awantury, i krzyczy że jestem nikim i nic nie osiągne. Naprawde mnie to denerwuje, bo zawsze kiedy coś mi się uda słysze że to tylko dlatego że ona mi to wymodliła, i gdyby ona się o to nie modliła to byłabym nikim w życiu."
nie możesz sobie dać narzucić takiego obrazu Boga i nie możesz wierzyć tym słowom - do Boga należy się modlić ale samą modlitwą niewiele załatwisz, sama zresztą wiesz ile Cię te sukcesy kosztują. One nie są tylko od Boga, to Ty sobie na nie ciężko zapracowałaś.
Najwyżej nie zwierzaj się matce. Jeżeli ona ma to obracać przeciwko Tobie to nie ma sensu, szanuj siebie, szanuj swoją relację z Bogiem, nie daj sobie sprowadzić Go do roli Pomagacza_Twojej_mamie_w_robieniu_z_Ciebie_Kogoś...

Natomiast co do tytułowego pytania to mi na początku bardzo pomogły kazania księdza Piotra Pawlukiewicza:
http://dno-serca.pl/na-dobry-poczatek/ + katalog konferencje/rekolekcje
teraz czytam książki C.S.Lewisa, Tobie mogę polecić "Listy starego diabła do młodego" - na nieprzeczytane.pl kupisz ją za niecałe 18 zł a myślę, że książka fajnie pokaże/nazwie Ci grzechy i jak one wpływają na życie człowieka - taki rachunek sumienia :)
oraz "O modlitwie. Listy do Malkolma" na tej samej stronie za niecałe 20 zł. Za 40 zł będziesz mieć dwie książki do których będziesz często wracać:) Warto :)
No i oczywiście modlitwa. Taka, jaką lubisz, jeśli nie lubisz klepać to módl się swoimi słowami, minutę - pięć dziennie, to na początek wystarczy, dopóki nie zechcesz więcej.
Generalnie nic na siłę bo Ci szybko przejdzie :)
Powolutku, byle do przodu:)

 Re: Jak nawiązać bliższą więź z Bogiem?
Autor: Tionne (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2015-12-28 16:15

W kosciele Jezus jest najbliżej pod postacią chleba. Na kazdej mszy jest On realny bardziej niż gdziekolwiek, tu na ziemi. Choć czasem cięzko w to uwierzyć, ale tak jest. Tam Go szukaj, na mszy św., podczas adoracji (nawet gdy jest zamknięty w tabernakulum) i proś aby dał ci się znaleźć tak jak On tego chce.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: