logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wspomnieć przy kolejnej spowiedzi?
Autor: AnnaN (---.elk.mm.pl)
Data:   2016-01-21 19:20

Byłam ostatnio na generalnej spowiedzi, spowiedź była z powodu braku postanowienia poprawy przy poprzednich. Zapomniałam powiedzieć, że po tych spowiedziach przystępowałam do Komunii. Z jednej strony jest to oczywiste ze względu na to, że spowiadałam się z całego życia, bo nie pamiętałam która spowiedź mogła być ostatnio ważna. Zostawić to już, czy wspomnieć o tym przy kolejnej spowiedzi?

 Re: Czy wspomnieć przy kolejnej spowiedzi?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-01-21 23:59

Wspomnieć, aby zaznać spokoju sumienia i pokoju w sercu :) Spowiednik doradzi co i jak :) Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas :)

 Re: Czy wspomnieć przy kolejnej spowiedzi?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-01-22 01:25

Dla mnie to nie jest oczywiste. Mogą być świętokradzkie spowiedzi, a ktoś po nich nie idzie do komunii, albo idzie tylko jeden raz (ktoś inny natomiast może chodzić co niedzielę, a może nawet częściej - skąd ksiądz to ma wiedzieć?).
Po drugie: nie wolno podczas spowiedzi nakazywać księdzu (czy nawet tylko oczekiwać od księdza), by się domyślał jaki grzech popełniłaś. Grzechy należy WYZNAĆ, a przy ciężkich grzechach podać ich liczbę (lub częstotliwość grzechu, jeśli podanie liczby nie jest możliwe). Komunia świętokradzka jest bardzo ciężkim grzechem. Skoro dla Ciebie to jest "oczywiste", to zapewne popełniłaś tych grzechów wiele. Jeśli rzeczywiście zapomniałaś o tym podczas spowiedzi, to spowiedź (ta ostatnia) jest oczywiście ważna, ale zawsze przypomniane grzechy ciężkie należy powiedzieć podczas następnej spowiedzi. Nie "wspomnieć", tylko się z nich wyspowiadać. Żałować i postanowić poprawę. "Wspomnieć" to można o jednej zapomnianej modlitwie, o przelotnej złej myśli, a nie o tak ciężkich grzechach. (To jest tylko pokazanie różnicy ciężaru, bo o żadnym grzechu lekkim z tego przeszłego okresu nie musisz oczywiście już wspominać, choćby się przypominały). Grzechy ciężkie jednak należy wyznać. Tylko wtedy, gdyby to była spowiedź generalna z pobożności (czyli gdyby wszystkie te grzechy były już kiedyś rozgrzeszone i chodziło o podsumowanie jakiegoś okresu) - tylko wtedy nie musimy powracać do przypomnianych sobie grzechów ciężkich (skoro raz już były wypowiedziane). Spowiedź generalna z konieczności to wyspowiadanie się ze wszystkich ciężkich grzechów od ostatniej dobrej spowiedzi, o których sobie przypomnieliśmy, bo one NIE BYŁY wybaczone w konfesjonale.

 Re: Czy wspomnieć przy kolejnej spowiedzi?
Autor: Jerzy50 (---.kamiennagora.vectranet.pl)
Data:   2016-02-11 01:29

Komunia z Jezusem jest najważniejszą częścią życia każdego z nas. Dzięki niej zbliżamy się do Niego, uczestniczymy w Jego ostatniej wieczerzy i męce, razem z Nim umieramy dla grzechu. Zdarza się jednak, że jakaś część naszego życia utonie w mroku zapomnienia. Czujemy wtedy, że z nami jest coś nie tak. Potrzebujemy rzeczywiście ponownego rachunku sumienia i kolejnej spowiedzi. Wtedy musimy wyjawić, że wprawdzie spowiedź była wczoraj, ale naszej pamięci umknęły takie to, a takie wydarzenia, które ranią naszego Pana. Nieraz niepamięć sięga wielu lat, ale to Bóg pomaga nam odkryć głębię naszej duszy i dostrzec w niej brudy naszego życia. Jeśli nie potrafimy dostrzec wszystkiego, pokaże konkretnie miejsce, w którym grzech popełniliśmy, a uczyni to w taki sposób, że nikt nie będzie miał wątpliwości, co takiego uczynił. Trzeba tylko otworzyć się przed Bogiem, okazać Mu zaufanie i prosić o pomoc. Życzę takiego otwarcia i gorącej modlitwy do Ducha Świętego. Szczęść Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: