logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy pragnienie wiedzy pochodzi od Boga?
Autor: Azariasz (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2016-01-22 12:01

Słyszałem , że pragnienie miłości u człowieka.Tj bycia obdarzonym miłością jak i obdarzania bliźnich miłością nie pochodzi od człowieka ale że pochodzi to od samego Boga. Ja jednak zapytam czy podobnie jest z ciekawością i pragnieniem posiadania wiedzy i zrozumienia otaczającego nas świata? Czy to też pochodzi od Boga czy akurat chęć posiadania wiedzy jest czysto ludzkiego pochodzenia?

 Re: Czy pragnienie wiedzy pochodzi od Boga?
Autor: Ada (---.191.180.132.sta.tczew.net.pl)
Data:   2016-02-03 08:16

Papież Franciszek mówi "Nie każda miłość pochodzi od Boga, ale Bóg jest prawdziwą miłością". I podobnie jest z wiedzą. Nie zawsze musi pochodzić od Boga. Pragnienie posiadania wiedzy samo w sobie nie jest złe, zastanów się tylko do czego ma Ci służyć i w jaki sposób ją wykorzystasz.

 Re: Czy pragnienie wiedzy pochodzi od Boga?
Autor: Maciej (---.elpos.net)
Data:   2016-02-04 03:47

Mówi sie, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Im więcej wiedzy sie posiada tym większa odpowiedzialność za dokonane wybory bo ma się większą świadomość.

"Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,
i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił.
a miłości bym nie miał,
byłbym niczym."
1 Kor 13,2

Więc istnieje ryzyko, że taka wiedza może być bezwartościowa.
Wszystkiego w życiu nie da się zrozumieć. Człowiek jest na tyle złożony, że nie da sie jego zaszufladkować. Wiedza może pomagać w jakimś stopniu o ile się dobrze ją wykorzystuje (zbliża do Boga) jak i może odwodzić od celu.

 Re: Czy pragnienie wiedzy pochodzi od Boga?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-02-04 13:06

Kiedyś mój kierownik duchowy (ksiądz zakonny) powiedział, że gdybyśmy do końca rozumieli Boga, mieli o Nim pełną wiedzę, to mielibyśmy też władzę nad Nim, byłby objęty granicami naszego ludzkiego poznania. I nie byłby naprawdę Bogiem.

 Re: Czy pragnienie wiedzy pochodzi od Boga?
Autor: Azariasz (---.stargard.mm.pl)
Data:   2016-02-04 20:47

Szczęść Boże

Dziękuję za odpowiedzi. Nie wiem czy są one przydatne dla kogoś jeszcze poza mną ale dla mnie są. Oczywiście mam skromną nadzieję, że to nie są jedyne odpowiedzi w tym temacie.

"zastanów się tylko do czego ma Ci służyć i w jaki sposób ją wykorzystasz."
Myślę, że moje pragnienie wiedzy ma związek z tym, że chcę lepiej i bardziej rozumieć samego siebie , innych ludzi jak i otaczający mnie świat.Oczywiście to nie jest możliwe abym zrozumiał kogoś albo świat do końca. Ludzki umysł jest ograniczony i nie jest w stanie ogarniać tego wszystkiego.Jako że lubię programy naukowe to zauważyłem , że w dzisiejszych czasach mówi się jedynie o przesunięciu granicy poznania a nie o całkowitym poznaniu. Wiemy dzisiaj na temat świata więcej niż nasi przodkowie z starożytności.Ale to że wiemy więcej nie powoduje że to rozumiemy .Tylko pojawiają się kolejne pytania. Ja zawsze w tym wszystkim dostrzegałem potęgę samego Boga ..właściwie to cały czas ją w tym wszystkim dostrzegam .Od jakichś cząstek elementarnych przez wszystkie żywe stworzenia a kończąc na całych galaktykach i ogromie wszechświata .
Kolejny bardzo istotny powód , dla którego chciałbym zdobywać wiedzę to chęć dzielenia się tą wiedzą i chęć niesienia pomocy dzięki zdobytej wiedzy. Zarówno takiej prostej pomocy jak podpowiedzenie komuś zadania jak i czegoś więcej.Chcę wiedzieć bo chcę chociaż trochę rozumieć a rozumiejąc nawet trochę chcę móc pomagać innym. Niestety raczej nie jestem wynalazcą a ni odkrywcą. (Raczej nie ale to pewność tylko Bóg ma.Ja mówię że nie jestem bo w takim stopniu samego siebie znam) .Interesuje mnie również psychologia .Gdy rozmawiam z kimś o jego problemach.Czy to ze znajomym czy z którymś przyjaciół staram się rozumieć zachowanie takiej osoby. Nawet gdy ktoś sprawia mi przykrość to i owszem czuję żal ale zawsze w pamięci mam myśl , że na ich zachowanie ma wpływ ich psychika i to co w niej przeżywają. Nie stawiam im diagnoz a jedynie wiem , że czasami człowiek ma gorszy dzień i ma taką psychikę że się nie chce wyżalić .Dlatego chcę wiedzieć i rozumieć na tyle ile mogę żeby być jakimś wsparciem.

"Mówi sie, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła." Dużo w tym prawdy ale chyba gdybyśmy jako ludzie nie byli ciekawi to nie rozwinęlibyśmy np medycyny czy nie wymyślilibyśmy łączności.Prawda że w historii świata jest wiele takich odkryć i wynalazków ,które miały pomagać a były użyte inaczej. Ale są też takie ,które miały niszczyć a pomagają. Np taki internet dzięki ,któremu istnieje ten portal , na którym ludzie wierzący jak i czasem zaglądający tu nie wierzący albo wątpiący mogą zapytać o poradę w sprawie ducha. A internet pierwotnie był bronią stworzona na potrzeby armii USA. (Nie będę opisywać tutaj historii internetu ale jak ktoś chce to może ją znaleźć w internecie właśnie albo poszukać w książkach o ile posiada o takiej tematyce)A teraz w pewien sposób pomaga łączyć osoby wierzące z całego świata.
I też uważam że to prawda że im więcej wiedzy tym większa odpowiedzialność .Dlatego myślę że im więcej wiedzy posiadamy powinniśmy też ćwiczyć swój charakter i swojego "ducha" żebyśmy byli odpowiedzialni i abyśmy unikali takich działań ,które godzą w całą etykę i moralność , godność każdej żywej istoty a przede wszystkim godzą w Boże prawa.

W związku jednak z tym stwierdzeniem że ciekawość to pierwszy stopień do piekła mam pytanie . Czy ciekawość dotycząca wiedzy w pogłębianiu wiary może nam zaszkodzić ? Skoro wiedza dotycząca rzeczy nie duchowych może być bezwartościowa a nawet szkodliwa to czy np rozważania mogą stać się bezwartościowe a nawet złe?
I jeszcze raz serdecznie dziękuję każdemu za odpowiedź .

 Re: Czy pragnienie wiedzy pochodzi od Boga?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-02-04 21:59

Coś w tym temacie (w wąskim zakresie) z forum pomocy:
(klik).

 Re: Czy pragnienie wiedzy pochodzi od Boga?
Autor: Jan (---.play-internet.pl)
Data:   2016-02-05 10:44

Azariaszu, kluczem do poznania innych jest psychologia i przyjaźń. Jeśli jednak zaczniesz psychikę znajomych rozkładać na kawałki to szybko ich stracisz.

 Re: Czy pragnienie wiedzy pochodzi od Boga?
Autor: Maciej (---.elpos.net)
Data:   2016-02-05 14:36

Azariaszu zdanie o ciekawości, że to pierwszy stopień do piekła odnosiłem do zdania w Biblii:

"Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,
i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił.
a miłości bym nie miał,
byłbym niczym."
1 Kor 13,2

Pytasz: Czy ciekawość dotycząca wiedzy w pogłębianiu wiary może nam zaszkodzić ? Jak widzisz z wyżej z przytoczonych Słów Bożych istnieje ryzyko, że może nam zaszkodzić - zauważ:

"i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił. a miłości bym nie miał, byłbym niczym."

Widzisz nawet posiadając wiarę zakładając, że ktoś tą wiarę pogłębiał np z motywów aby innym zaimponować albo sobie coś udowodnić, że jest sie oczytanym i jeśli brakuje istotnego czynnika jakim jest miłość to mija się to z celem. Tylko nie zrozum to tak, że wg mnie na pewno zaszkodzi ale, że istnieje ryzyko że może zaszkodzić. Tak jak Ada napisała "Pragnienie posiadania wiedzy samo w sobie nie jest złe, zastanów się tylko do czego ma Ci służyć i w jaki sposób ją wykorzystasz. Ty odpowiedziałeś min.:

("Kolejny bardzo istotny powód , dla którego chciałbym zdobywać wiedzę to chęć dzielenia się tą wiedzą i chęć niesienia pomocy dzięki zdobytej wiedzy. Zarówno takiej prostej pomocy jak podpowiedzenie komuś zadania jak i czegoś więcej."

Dobrze odkryć swoje motywy dlaczego pomagać, czy dla chwały Pana, dla Boga czy dla siebie samego aby szukać aprobaty i poklepywania po plecach, żebyś mógł usłyszeć komplement czy dobre słowo. Może tu być dyskretne i podświadomie szukanie siebie. Można szukać samego siebie pomimo że sama pomoc nie jest zła. Zobacz na św Pawła, w jakich trudnych okolicznościach głosił o Bogu, był narażony na kpiny, ignorancję ze strony słuchających "posłuchamy ciebie kiedy indziej" a nawet ocierał się o śmierć. Był wystawiany na różne próby, był to krzyż wliczony w jego życie i nie było to zadowalanie sie sama wiedzą. Była w tym miłość. To, że miałoby sie wiedzę nie wystarczy.

Możemy rozeznawać pytając się czy to co robimy jest z miłości czy z innych pobudek - (dopisać od siebie....a miłości bym nie miał, byłbym niczym." )

 Re: Czy pragnienie wiedzy pochodzi od Boga?
Autor: 2166 (62.244.139.---)
Data:   2016-02-05 19:34

Wszystko zależy od tego co zamierzasz z tym zrobić.
A wiarę należy pogłębiać, wiedzę należy pogłębiać. W końcu jesteśmy istotami myślącymi.

 Re: Czy pragnienie wiedzy pochodzi od Boga?
Autor: 2166 (62.244.139.---)
Data:   2016-02-05 19:40

Nawet według pewnego rachunku sumienia grzechem jest:
"- nie dokładać starań w zdobywaniu wiedzy religijnej i jej pogłębianiu"
http://www.spowiedz.pl/rach5.htm

Tą ciekawość od stopni do piekła zawsze rozumiałam jako wścibskość, bardziej mi się to z zachowaniem teściowej kojarzy lub tzw. osiedlowego monitoringu ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: