logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 'Judasz jest diabłem' - czy rozumieć to dosłownie?
Autor: Adam (---.tmodns.net)
Data:   2016-07-06 06:14

'Na to rzekł do nich Jezus: Czyż nie wybrałem was dwunastu? A jeden z was jest diabłem. Mówił zaś o Judaszu, synu Szymona Iskarioty. Ten bowiem - jeden z Dwunastu - miał Go wydać.'
J 6, 70-71

Czy traktować to dosłownie?

 Re: 'Judasz jest diabłem' - czy rozumieć to dosłownie?
Autor: Pani T. (---.146.64.174.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-07-06 10:38

2. Czy Judasz był przez Boga zniewolony? Łk 22,3-6; Mt 27,3-10

Dobry Bóg nikogo nie przymusza do czynienia zła, chociaż z góry wie, jak człowiek postąpi. Stwórca od wieków wiedział, że Judasz zdradzi Jezusa. Wiedział o tym również Chrystus, a jednak wybrał go na Swojego apostoła. Uczynił to przede wszystkim po to, by dać mu szansę podobną do tej, jaką mieli pozostali apostołowie. Jezus wybrał Judasza, aby wraz z Nim głosił Dobrą Nowinę i budował królestwo Boże. Chciwy uczeń odwrócił się jednak od Jezusa, ponieważ umiłował pieniądze. Zdradził Jezusa dla materialnego zysku. Judasz - jak i pozostali apostołowie - był wolnym człowiekiem i mógł w dowolny sposób ułożyć sobie swoje życie.

Odkupienie dokonało się nie dlatego, że Judasz zdradził Chrystusa, lecz dlatego, że Chrystus umiłował swojego Ojca i nas, dlatego stał się Mu posłuszny, aż do śmierci krzyżowej. Wybawienie od grzechów przyniosła nam zatem nie tyle zdrada Judasza, ile przeogromna miłość Jezusa, która najpełniej wyraziła się w Jego śmierci krzyżowej. To nie Judasz ani nie kapłani złożyli Ojcu niebieskiemu w ofierze Jezusa Chrystusa, lecz On sam się dobrowolnie ofiarował w duchu miłości i posłuszeństwa. Odkupienie mogło dokonać się nawet bez śmierci krzyżowej, a tym bardziej bez zdrady Judasza, każdy bowiem czyn Chrystusa wyrażał tyle miłości i posłuszeństwa, że mógł nam przynieść wieczne zbawienie.

Nie znamy dokładnie wiecznego losu Judasza. Żaden jednak tekst Pisma św. nie wskazuje na jego zbawienie. Chociaż mógł się on nawrócić w ostatnim momencie życia, jednak Pismo św. o tym milczy. Zbawiciel powiedział o nim surowe zdanie: „Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził” (Mk 14,21). Sam Jezus nazwał Judasza diabłem: "Na to rzekł do nich Jezus: Czyż nie wybrałem was dwunastu? A jeden z was jest diabłem. Mówił zaś o Judaszu, synu Szymona Iskarioty. Ten bowiem – jeden z Dwunastu – miał Go wydać." (J 6,70n). Ewangeliści wspominają zaś, że szatan nie tylko kusił Judasza, ale że wszedł w niego: "A po spożyciu kawałka (chleba) wszedł w niego szatan." (J 13,27). Podobnie pisze św. Łukasz: "Wtedy szatan wszedł w Judasza, zwanego Iskariotą, który był jednym z Dwunastu." (Łk 22,3). Są to zatem bardzo poważne słowa, ostrzegające, że nawet osoba żyjąca blisko Syna Bożego może być na usługach szatana. (zob. Wszechwiedza Boża)

Źródło: http://www.teologia.pl/m_k/zag03-07.htm.

 Re: 'Judasz jest diabłem' - czy rozumieć to dosłownie?
Autor: Zuzanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2016-07-06 14:02

Nie. Człowiek nie jest demonem, ale może działać na sposób demoniczny. Pozdrawiam.

 Re: 'Judasz jest diabłem' - czy rozumieć to dosłownie?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-07-06 14:13

Nie, nie można tego fragmentu czytać literalnie. Judasz był człowiekiem, był uczniem Jezusa, był przez Niego wybrany i w gronie apostolskim był "dyrektorem finansowym", pilnował wspólnych pieniędzy.
Nie był więc istotą duchową, zbuntowanym aniołem.
W greckim oryginale pada słowo "diablos", ale wtedy oznaczało tyle co "wróg", "przeciwnik", "adwersarz", ktoś kto stoi w opozycji, jest od nas oddzielony. Rzeczownik "diablos" pochodzi od czasownika "diabalein". Balein to tyle co wrzucać, wkładać, Dia - oznacza: od, poprzez. Diabalein tłumaczy się najczęściej jako dzielić, oddzielać, rozdzielać.
Judasz czynem swym postawił się niejako "dia", po drugiej stronie, oddzielił się od Jezusa i Jego uczniów, postawił się w kontrze w stosunku do Mistrza, kolegów i samego siebie. Dlaczego to zrobił? Nie wiemy. Są różne hipotezy. Czy poszedł za podszeptem złego ducha? W jakimś stopniu tak, bo raczej sam z siebie tego nie wymyślił ale fakt faktem, on to zrobił a nikt za niego. Był świadom tego co robi, nie był opętany.
Hebrajskie słowo "satana" znaczy tyle co greckie "diablos" - przeciwnik.
Dzisiejsze pojęcia z zakresu angelologii, satanologii nie funkcjonowały znaczeniowo tak jak je znamy dziś. To dopiero styk chrześcijaństwa, judaizmu, wierzeń pogańskich w późnym antyku miał zaowocować tym co znamy dziś jako: anioł, szatan, diabeł.
Dla zhellenizowanych Żydów końca pierwszego i początku drugiego wieku naszej ery (a wtedy zredagowano Ewangelię wg św. Jana). "angelos" to był po prostu "posłaniec", "diablos" to był po prostu "adwersarz". Nie koniecznie musiał mieć wymiar demoniczny. Znaczenie tego słowo rozumiało się w zależności od kontekstu.
To dopiero średniowiecze dorobiło się skomplikowanej i usystematyzowanej angelologii i demonologii. Dopiero uczeni scholastycy wyliczyli ile diabłów mieści się na szpilki szpilki. Czym notabene dali początek działowi matematyki zwanym teoria zbiorów. Ale to już inna historia.

 Re: 'Judasz jest diabłem' - czy rozumieć to dosłownie?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-07-06 14:23

Diabeł gr. diabolos - przeciwnik sugeruje diabła, ale tekst hebrajski oznacza tylko odmienną postawę, czyli nie należy traktować tego określenia dosłownie.

 Re: 'Judasz jest diabłem' - czy rozumieć to dosłownie?
Autor: B. (---.96.199.51.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2016-07-06 16:59

Z komentarza praktycznego Biblii Poznańskiej do Nowego Testamentu:

"70–71. Odpowiedź Jezusa wyraża zastrzeżenie tylko pod adresem jednego z Dwunastu; posiew zła znalazł dostęp nawet do najściślejszego grona. Określenie diabeł, użyte później w opisie dojrzewania zdrady w odniesieniu do jej instygatora, używane jest w NT bardzo różnie: u J 13,27 jest to osobowa siła, podporządkowująca sobie i swym przewrotnym zamiarom Judasza, w 8,4 patronuje diabeł przewrotnym poczynaniom Żydów. Piotr otrzymuje ten epitet (szatan – Mk 8,33 i Mt 16,23), gdy z ludzkich względów usiłuje odwieść Jezusa od wypełnienia planów Bożych. W każdym razie imię Judasza stanowi pierwszą zapowiedź zdrady i męki Jezusa. Tymczasem walka z szatanem i kierowanymi przez niego siłami ciemności trwa".

 Re: 'Judasz jest diabłem' - czy rozumieć to dosłownie?
Autor: ABC (---.centertel.pl)
Data:   2016-07-06 22:30

Proszę posłuchać konferencji ojca Adama Szustaka "Spowiedź Judasza" (klik). Polecam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: