logo
Piątek, 19 października 2018
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy można życzyć powodzenia?
Autor: mariusz (---.85-237-173.tkchopin.pl)
Data:   2017-11-05 19:39

Czy życzenie komuś powodzenia jest dozwolone dla katolika? Lub inaczej jest przesądem?

 Re: Czy można życzyć powodzenia?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-11-05 21:54

To zwykły, dobry zwyczaj, znany i pielęgnowany nie tylko w polskiej kulturze od dawna. Życzenie komuś powodzenia to nie rzucanie zaklęć. Nasze słowa mają po prostu dodać otuchy osobie, która ma zmierzyć się z jakimś zadaniem.

 Re: Czy można życzyć powodzenia?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-11-05 22:30

Jeżeli w dobrej rzeczy - można. Nie jest przesądem. Można innym życzyć dobra i chcieć dobrze dla innych. (To pełnienie przykazania miłości bliźniego). Dobrze = w zgodzie z Wolą Pana Boga :) Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas.

 Re: Czy można życzyć powodzenia?
Autor: mariusz (---.85-237-173.tkchopin.pl)
Data:   2017-11-06 21:47

Bóg zapłać za odpowiedzi w temacie i również życzę błogosławieństwa Bożego na każdy czas.

 Re: Czy można życzyć powodzenia?
Autor: Ryszard (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2017-11-11 20:28

Jeśli życzysz komuś coś dobrego, to też dobrze. Stąd bierze się też to przysłowie "Nie życz drugiemu co Tobie niemiłe"
Bóg dał nam mowę po to abyśmy dobrze i miło z sobą rozmawiali. Inne formy jej używania (wykrzykiwanie, przeklinanie na innych) są raczej przykre i nie dobrym używaniem mowy.

"Jeśli kto nie grzeszy mową, jest mężem doskonałym, zdolnym utrzymać w ryzach także całe ciało. Jeżeli przeto zakładamy koniom wędzidła do pysków, by nam były posłuszne, to kierujemy całym ich ciałem. Oto nawet okrętom, choć tak są potężne i tak silnymi wichrami miotane, niepozorny ster nadaje taki kierunek, jak odpowiada woli sternika. Tak samo język, mimo że jest małym członkiem, ma powód do wielkich przechwałek. Oto mały ogień, a jak wielki las podpala. Tak i język jest ogniem, sferą2 nieprawości. Język jest wśród wszystkich naszych członków tym, co bezcześci całe ciało i sam trawiony ogniem piekielnym rozpala krąg życia. Wszystkie bowiem gatunki zwierząt i ptaków, gadów i stworzeń morskich można ujarzmić i rzeczywiście ujarzmiła je natura ludzka. Języka natomiast nikt z ludzi nie potrafi okiełznać, to zło niestateczne, pełne zabójczego jadu. Przy jego pomocy wielbimy Boga i Ojca i nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże. Z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak być nie może, bracia moi! Czyż z tej samej szczeliny źródła wytryska woda słodka i gorzka? Czy może, bracia moi, drzewo figowe rodzić oliwki albo winna latorośl figi? Także słone źródło nie może wydać słodkiej wody.
Jk 3, 2-12

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: