logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: Michał (77.252.199.---)
Data:   2017-12-22 20:22

Chciałbym poprosić o wykładnię trzeciego przykazania kościelnego.

"3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą."

Widzę w tym przykazaniu jakby dwa człony: raz w roku przyjąć oraz w okresie wielkanocnym przyjąć. Zatem co jest tu kluczem? Czy raz przyjęcie kiedy się chce i spełnione przykazanie, czy może najważniejsze w tym przykazaniu jest to drugie, ta druga część, w sensie: "jeśli regularnie przyjmujesz Komunię świętą, to nie zapomnij i tak, bo masz obowiązek w okresie wielkanocnym też przyjąć po raz kolejny, bo o ten obowiązek chodzi w tym przykazaniu?

Chciałbym zapytać jak należy to przykazanie rozumieć:

Czy należy to rozumieć tak, że (już rozpatrując to pojedyncze przyjęcie raz w roku), że to przyjęcie musi być tylko w Okresie Wielkanocnym, a nie w Adwencie, nie w okresie zwykłym? Tylko w Okresie Wielkanocnym? Czy dla takiej osoby, która raz przyjmuje, to czy jak raz przyjmie ona na początku roku liturgicznego, to już ma spełnione to przykazanie, czy musi jeszcze w okresie wielkanocnym drugi raz przyjąć?

Dziękuję za wyjaśnienie.

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: Staszek (31.42.29.---)
Data:   2017-12-22 22:11

Zreformowany kalendarz kończy okres wielkanocny niedzielą Zesłania Ducha Świętego. Dawny drugi dzień Zielonych Świątek, czyli święto NMP Matki Kościoła, nie należy do okresu wielkanocnego. Tym samym kończy się okres spowiedzi wielkanocnej.

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-12-22 22:34

Przykazanie to mówi, że przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym jesteś zobowiązany do przyjęcia Komunii świętej. Przez całą pozostałą część roku liturgicznego nie jest to Twoim obowiązkiem. Co oczywiście nie znaczy, że rzeczywiście należy tylko raz w roku korzystać z sakramentów pokuty i Eucharystii. Im częściej, tym lepiej.

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-12-22 23:18

Przyjęcie Pana Jezusa w Komunii Św. jest Łaską i Wielkim Darem. Smutne jest rozważanie ile razy i kiedy oraz czy wystarczy tyle. Każde przyjęcie Najświętszego Sakramentu daje moc, siłę i czyni człowieka dzieckiem Bożym. Nie warto liczyć ile trzeba, ale radować się i dziękować, że można często w stanie łaski.
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra, szczególnie na ten Świąteczny czas, aby Dobry Bóg mógł rodzić się w sercach ludzi każdego dnia :)

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: 1234 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-12-23 00:05

"W Polsce czas przyjmowania Komunii świętej wielkanocnej jest długi, gdyż trwa od niedzieli poprzedzającej Środę Popielcową do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Oczywiście Komunię można przyjąć jedynie w stanie łaski uświęcającej."
http://mateusz.pl/mt/ewa-rozkrut/przykazania-koscielne.htm

"Jednocześnie abp Gądecki przypomina, że do podstawowych obowiązków katolika należy przyjęcie Komunii św. z okazji Wielkanocy. Precyzuje też, że ów czas Komunii św. wielkanocnej zaczyna się od niedzieli przed Środą Popielcową, tj. od 10 lutego i trwa do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, tj. do dnia 26 maja włącznie."
(rok 2013) https://ekai.pl/abp-gadecki-wskazania-wielkopostne/

"Powszechnie panuje nadal przekonanie, iż okres Komunii św. wielkanocnej w Kościele rzymskokatolickim trwa od Środy Popielcowej aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej włącznie."
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAP/komuniawielka.html

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: Michał (77.252.199.---)
Data:   2017-12-23 00:14

Wciąż jednak nie rozumiem zasady tego prawa. Pytam ogólnie o zasadę. Nie mówię, że raz tylko chcę spożywać, i nie myślę ile razy i nie by jak najmniej. Przykazanie kościelne jest po coś i mówi o jakiejś zasadzie. Chcę to zrozumieć.

Zatem czy należy rozumieć tak to przykazanie, że: "jeśli regularnie przyjmujesz Komunię świętą, to nie zapomnij też w okresie wielkanocnym przyjąć po raz kolejny Komunii świętej, bo o ten obowiązek chodzi w tym przykazaniu"? Że ci co już chcą wypełnić to przykazanie i raz przyjąć, to muszą w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię świętą, a ci co regularnie przyjmują, to ich to przykazanie nie dotyczy, w sensie, że nie muszą w okresie wielkanocnym przyjmować? Trudno mi to ująć, nie wiem czy rozumiecie, o co pytam konkretnie.

Lub inaczej mówiąc. Może tak. Czy należy rozumieć, że to trzecie przykazanie kościelne mówi, że jest ogólny obowiązek, by w okresie wielkanocnym (od niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, do niedzieli Zesłania Ducha Świętego) przyjąć Komunię świętą, i że dotyczy to zarówno tych co chcą raz przyjąć Komunię świętą i tych co regularnie przyjmują? Że jest taki obowiązek przyjmowania Komunii świętej, choć raz – w tym okresie wielkanocnym – dla wszystkich (nawet dla tych co regularnie przyjmują)?

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: wyszywaczekwredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2017-12-23 08:05

Słuchaj. Przykazanie dietetyczne. Masz obowiązek przynajmniej raz dziennie jeść, koło południa. Ten obowiązek dotyczy tych, co jedzą regularnie i tych, co jedzą raz dziennie (btw też regularnie, tylko rzadko). Zgadnij dlaczego i czemu tak to działa.

1. trzeba jeść, bo inaczej się umiera
2. jeśli ktoś je regularnie, to nie ma problemu, bo i tak zje coś koło południa
3. jeśli ktoś je raz dziennie, to lepiej, żeby zjadł kolo południa, niż na wieczór, bo tak zdrowiej jest.

Wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia nie zamierzam udowadniać.

Pewnie, że w logicznym, dobrym, przynajmniej raz dziennie i jaki jest na to najlepszy czas. A w praktyce mamy anorektyków, obżerających się w nocy i chorych na wrzody żołądka. Więc może przykazanie dietetyczne ma rację bytu nawet.

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: K. (---.177.224.108.revdns.net.pulawy.pl)
Data:   2017-12-23 09:21

Wydaje mi się, że rozumiem o co ci chodzi w tym pytaniu. Co do tych, którzy nie przystępują do Komunii Świętej praktycznie nigdy wydaje mi się, że chodzi o to, aby właśnie w okresie wielkanocnym przyjąć Eucharystię, gdyż jest to, przynajmniej w moim odczuciu, najważniejszy okres liturgiczny w roku, w którym szczególnie wspominamy zmartwychwstanie Chrystusa. Jeśli chodzi o ludzi, którzy regularnie przyjmują Komunię Świętą to myślę i z własnego doświadczenia wiem, że to podstawa celebrowania w pełni Misterium Paschalnego i mając takie odczucie nie zastanawiam się czy muszę pójść do Komunii Świętej aby wypełnić przykazanie kościelne; idę, bo to dla mnie najważniejszy punkt świętowania i myślę, że każdy prawdziwie wierzący człowiek kieruje się taką postawą.

Wesołych Świąt :)

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: Estera (---.146.38.201.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-12-23 10:07

Wiesz, jeśli ktoś przyjmuje Komunię regularnie i wie dlaczego i po co to robi, to ma w nosie takie obowiązki. Przykazanie moim zdaniem dotyczy tych "letnich" i mówi: nawet jeśli cały rok nie masz ochoty być w stanie łaski, to zrób to chociaż raz wtedy, kiedy świętujemy Zmartwychwstanie.
Przyjęcie Komunii poza okresem Wielkanocnym nie jest wypełnieniem tego przykazania.

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-12-23 10:51

3. Przynajmniej RAZ w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą."

Michał, w tym przykazaniu nie ma nic niejasnego.
To zalecenie minimum dla letnich katolików.
Przystępujący do Komunii świętej systematycznie, nie muszą specjalnie czuwać nad wypełnieniem tego przykazania bo przyjmują Ją z potrzeby serca, z potrzeby nieustającej więzi z Chrystusem. Chyba tylko wyjątkowe przypadki losowe uniemożliwiłby takim osobom przyjęcie Komunii świętej przez tak długi okres.

Idąc za Twoim pytaniem - jaki miałby być powód, żeby wierni systematycznie przyjmujący Ciało Chrystusa mieli Go nie przyjąć w okresie wielkanocnym?
Bijesz pianę drążąc temat, który jest logicznie wyjasniony przez samo brzmienie przykazania.

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-12-23 13:35

Sformułowanie wyjściowe (przykazanie) jest jasne i zauważ: nieobwarowane warunkami co do typów osób.

Cytując Ciebie, Michale:
"jest taki obowiązek przyjmowania Komunii świętej, choć raz – w tym okresie wielkanocnym – dla wszystkich (nawet dla tych co regularnie przyjmują)?"

Tak, jest taki obowiązek dla wszystkich.

 Re: Trzecie przykazanie kościelne.
Autor: Michał (77.252.199.---)
Data:   2017-12-23 15:07

Dziękuję za odpowiedź Haniu. Wyjaśniłaś mi.

Z Panem Bogiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: