logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Czy mogę cieszyć się z życia doczesnego?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2018-01-01 18:43

Droga Natalio, jak zapewne wiesz, w życiu chrześcijanina Bóg ma być na pierwszym miejscu. Jesteś chrześcijanką świecką. Świecką, to znaczy posłaną przez Boga na ten świat - przede wszystkim po to, abyś przez dobre życie dotarła do Nieba, ale również po to, abyś mogła przez jakiś określony przez Boga czas korzystała z dóbr, które Cię otaczają, a jednocześnie są dla Ciebie właściwe. Właściwe jest na przykład słuchanie muzyki, o czym sama wspomniałaś w swoim poście, o ile nie zaniedbujesz z jego powodu swoich obowiązków. Do czego jednak wcale nie musi dochodzić - spójrz, możesz na przykład kupić małe, przenośne radio i stawiać je w tym pomieszczeniu, w którym akurat masz coś do zrobienia, albo słuchać ulubionych utworów za pomocą telefonu komórkowego (obecnie większość modeli daje taką możliwość). W dalszej kolejności wymieniasz rozrywkę - i znowu, jeśli tylko rozrywka ta jest dobra (nie ma w niej nic grzesznego), to jak najbardziej jest to dla Ciebie dozwolone. Śmiech i swego rodzaju oderwanie się od problemów codzienności(oczywiście w rozsądnym wymiarze) jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Wreszcie dochodzimy do interesowania się sprawami niezwiązanymi z wiarą. I tutaj powtórzę po raz kolejny: jesteś osobą świecką. Gdybyś naprawdę chciała porzucić troskę o wszystko, co nie jest związane z życiem religijnym, doszłoby do tego, że w końcu zabarykadowałabyś się w najbliższym kościele i żyła tam 24/7. A to nie jest możliwe, bo nawet jeśli często(być może codziennie) uczestniczysz we Mszy świętej, albo różnego rodzaju nabożeństwach, to w końcu i tak przychodzi ten moment, kiedy przechodzisz przez drzwi świątyni, za którymi czeka nic innego jak właśnie świat. Ogrom radości, planów, trosk, obowiązków, na które trzeba odpowiednio zareagować, ale przed którymi nie da się uciec, bo to właśnie tam jest Twoje miejsce. Gdybym miał użyć tutaj jakiegoś porównania(a bardzo je lubię), przyrównałbym kościół do stacji paliw. Bez paliwa samochód nie jedzie, podobnie jak człowiek bez łaski Bożej i sakramentów nie da sobie rady. W żadnym z tych wymienionych miejsc nie przebywa się jednak bez końca i tak po zatankowaniu benzyny kierowca odjedzie w dalszą drogę, zaś wierni po zakończonej Eucharystii czy nabożeństwie powrócą do swoich codziennych spraw, czyli do świata. Jakże więc mogliby się nimi nie interesować?

"Wiem, że to Bóg jest najważniejszy i wszystko tu na ziemi przeminie, ale nie jestem w stanie myśleć tylko o Bogu".
Po raz kolejny przytoczę pewne mądre słowa: kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na miejscu właściwym. Zasadniczo mogłabyś odmówić sobie wszystkiego poza oddawaniem czci Panu, spaniem i jedzeniem. Pytanie tylko, co by Ci z tego przyszło? Są pewne kwestie, których nie sposób pominąć w życiu każdego z nas, jak również istnieją rzeczy, które możemy zdobyć lub osiągnąć tylko tu, na ziemi, bo potem będzie za późno. Każdy z nas (również Ty) ma prawo z nich zrezygnować, nawet bez ujawniania komukolwiek przyczyn swojej decyzji. Dobrze byłoby tylko, gdyby wszystkie osoby podejmujące decyzję o rezygnacji z czegokolwiek miały świadomość tego, że odrzucając coś w tym świecie, mogą nie uzyskać tego już nigdy. Dlatego proszę Cię, przeanalizuj swoje dążenia pod kątem ich rzeczywistej wartości i podejmij naprawdę mądrą decyzję - bez pośpiechu i dopuszczania istnienia jakichkolwiek wątpliwości.

 Tematy Autor  Data
 Czy mogę cieszyć się z życia doczesnego? nowy Natalia 
  Re: Czy mogę cieszyć się z życia doczesnego? nowy Iwona 
  Re: Czy mogę cieszyć się z życia doczesnego? nowy Hanna 
  Re: Czy mogę cieszyć się z życia doczesnego? nowy Mateusz 
  Re: Czy mogę cieszyć się z życia doczesnego? nowy Kitty 
  Re: Czy mogę cieszyć się z życia doczesnego? nowy A2 
  Re: Czy mogę cieszyć się z życia doczesnego? nowy Natalka 
  Re: Czy mogę cieszyć się z życia doczesnego? nowy Natalia 
  Re: Czy mogę cieszyć się z życia doczesnego? nowy TakaJedna 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: