logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Na co idą pieniądze z tacy?
Autor: maciek (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2018-01-28 12:32

Na co przeznaczane sa pieniadze z tacy koscielnej? Rozumiem, że na bieżące utrzymanie kosciola (budynku) - ogrzewanie, sprzątanie itp. To jasne. Ale czy też na bieżące życie księży, pomoc charytatywną itp? Jeżeli tak, czy jest jakiś przelicznik ile z tego idzie na co?

 Re: Na co idą pieniądze z tacy?
Autor: moderator (---.play-internet.pl)
Data:   2018-01-28 16:56

Zachęcam do zapytania proboszcza. Natomiast on-line może Pan poczytać np. tutaj: (klik), (klik), (klik), (klik) itd.
A ja właśnie dostałem faktury do zapłacenia za moje domeny na kolejny rok: pielgrzymka.org; spowiedz.pl i inne. Odnowiłem też coroczną opłatę za przestrzeń dyskową na serwerze.
Datek na utrzymanie serwisu katolik.pl można złożyć tutaj: (klik) - dziękujemy za każdą ofiarę.

 Re: Na co idą pieniądze z tacy?
Autor: Kitty (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2018-01-28 16:59

Z reguły na początku każdej Mszy św. jest informacja, na co przeznaczona jest dana kolekta, a szczegółowe rozliczenia pt "ile w tym miesiącu przejadł ksiądz"? Naprawdę to takie istotne i powinno interesować wiernych? To że ktoś 4 razy w miesiącu wrzuci kilka złotych na tacę, nie oznacza, że teraz powinien domagać się rozliczeń "bo to jego pieniądze", a niestety, taka postawa pojawia się coraz częściej.

 Re: Na co idą pieniądze z tacy?
Autor: sisi3 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2018-01-28 21:46

Nie spotkałam się z informacją na początku Mszy na co idzie kasa, ale wiadomo, że idzie na bieżące potrzeby parafii (utrzymanie kościoła, zakrystii, opłaty za ogrzewanie). Nie idzie na utrzymanie księdza.
Częściej zastanawiam się skąd ksiądz bierze pieniądze na te wszystkie opłaty. Bo jak widzę że większość ludzi wrzuca 1-2 złote, a koszty wiadomo że są ogromne, to chyba jakiś cud, że udaje się je wszystkie popłacić.

 Re: Na co idą pieniądze z tacy?
Autor: Ina (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2018-01-29 08:24

Na wszystko, co jest potrzebne w Kościele. I tak powinno być.

 Re: Na co idą pieniądze z tacy?
Autor: Marek Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2018-01-29 10:46

Przede wszystkim bieżące potrzeby parafii, ale także remonty i inwestycje parafialne.
Mniej więcej jedna taca na miesiąc przekazywana jest na potrzeby diecezji. Dodatkowo – zgodnie z harmonogramem ustalanym przez biskupa – uzyskane datki z określonych niedzieli lub świąt, przeznacza się na uczelnie katolickie i seminaria, na Fundusz Ochrony Życia, stypendia dla uczniów, misje, budowę kościołów na Wschodzie itd.
Podział różny bywa w różnych diecezjach.

Kto ciekaw, jakie źródła finansowanie idą na co, jakie podatki płaci Kościół i poszczególni księża, jakie to są przykładowo kwoty na wsi i w mieście oraz w skali kraju (a nawet zestawienie finansów Watykanu) - zestawienie wystawiłem tutaj: (klik).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: