logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak prać bieliznę kielichową?
Autor: Marta (---.know.cable.virginm.ne)
Data:   2018-01-29 20:42

Mam do uprania dość brudne puryfikaterze. Ostatnio na standardowych ustawieniach pralki nie udało mi się tego doprać i zostały plamy - takie: (klik). Nie wiem skąd się biorą te czarne plamy. Z wina są bardzo blade plamy i innego koloru, więc to jeszcze przejdzie, ale te czarne są bardzo widoczne i nie wiem jak się ich pozbyć. W jakiej temperaturze to prać i czy moczyć w jakimś wybielaczu z chlorem? Dodawać krochmal albo coś?

 Re: Jak prać bieliznę kielichową?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2018-01-29 21:41

Jeśli to biała bawełna 100%, to raczej nic jej nie zaszkodzi. Można spróbować wybielaczy na bazie chloru albo tlenu, można moczyć w sodzie, można wygotować. Na plamy z wina pomaga kwasek cytrynowy albo sok z cytryny, ale to jeszcze przed praniem. Działa też odplamiacz do plam z owoców Dr Beckmann.
Na plamy "ogólnie" dobrze sprawdza się mydło galasowe/odplamiające, ewentualnie mydełko Bambino dla dzieci. Jeśli chodzi o proszek, to świetnie wywabia plamy Persil w granulkach, w Polsce dostępny w sklepach z niemiecką chemią (tak, widzę, że adres nie z Polski).
Może być też niestety tak, że te plamy to pleśń - na to rady nie znam.
Mam nadzieję, że moderator tym razem wybaczy reklamy konkretnych produktów - wszystkie sprawdzone osobiście :)

 Re: Jak prać bieliznę kielichową?
Autor: fx (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2018-01-29 23:49

Generalnie praniem bielizny kielichowej powinien osobiście zajmować się duchowny (od subdiakonatu wzwyż), ponieważ miała ona kontakt z Ciałem i Krwią Pańską. Ale to tylko stara, zapomniana praktyka.

Pierwsze pranie tzw. kanoniczne powinno się zrobić w czystej wodzie (wypłukać całą bieliznę kielichową w zimnej wodzie). Ewentualne partykuły czy Krew Pańska zostaną w wodzie. Tą wodę należy wlać nie do zlewu czy ubikacji, ale do ziemi.
Potem można prać tak jak Pani wyżej napisała.

 Re: Jak prać bieliznę kielichową?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2018-01-30 09:48

Chciałabym zobaczyć księdza, który sam pierze puryfikaterze ;) jak również marzę o studzience, która wg przepisów powinna być w każdej zakrystii. Nawet bym powiedziała, że nie wypłukać tylko namoczyć, żeby się rozpuściło wszystko - 2, 3 godziny wystarczą. To też pomaga w usuwaniu plam.
Te ciemne plamy to jest od wycierania kielichów które mają albo srebrne elementy albo są już trochę przetarte. Złoto się tak nie utlenia, ale srebro i inne metale tak. Po wymoczeniu wrzucam do pralki na 90 stopni z praniem wstępnym i w ogóle żeby się długo i w możliwie gorącej wodzie prało, zazwyczaj pomaga na szare plamy. Plamy z wina (białego, czerwonego nie pozwalam używać ;)) po wymoczeniu bez problemu się dopierają nawet w 40 stopniach. Nie krochmalę - krochmal pomaga przy prasowaniu ale wtedy też tkanina gorzej chłonie płyny. Lepiej nie na blachę wyprasowane ale za to dobrze chłonące. No i oczywiście jeden puryfikaterz na jedną mszę najwyżej dwie jeśli ten sam ksiądz odprawia. Jeśli są używane nie wiadomo ile czasu to dopranie jest bardzo trudne. Jeśli te czarne plamy to pleśń to moim zdaniem nie godzi się w ogóle ich już używać.

przy okazji nie zna ktoś jakiegoś forum czy innej grupy FB dla zakrystianek chętnie bym powymieniała się doświadczeniami ale nie ma z kim.

 Re: Jak prać bieliznę kielichową?
Autor: fx (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2018-01-30 13:11

> Chciałabym zobaczyć księdza, który sam pierze puryfikaterze ;) jak również marzę o studzience, która wg przepisów powinna być w każdej zakrystii.

- Zrobić zdjęcie? :)

 Re: Jak prać bieliznę kielichową?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2018-01-30 17:49

@fx
ale studzienki czy księdza piorącego puryfikaterze? I jedno i drugie nieznany mi widok więc poproszę ;)

A przy okazji kolejne pytanie: Pan Jezus w vasculum, jak poznać że ten komunikant już rozpuszczony jest i to zostało to tylko nierozpuszczalna w wodzie mąka?

 Re: Jak prać bieliznę kielichową?
Autor: fx (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2018-01-30 19:00

Mogę jedno i drugie, ale studzienka jest bardziej fotogeniczna :)

Zwykle zajmuje to około miesiąca żeby się rozpuściło. To jeszcze wygląda jak Hostia, ale już nią nie jest. Jak poruszysz, to są tylko grudki, które ładnie się wylewają; wylewałem w poniedziałek, więc na świeżo wiem ile trwa i co się dzieje.

A studzienka - to po prostu drugi zlew w zakrystii, z zamykaną klapą, którą się podnosi tylko w celu użycia. To standardowe wyposażenie większości zakrystii w mojej szerokości geograficznej.

 Re: Jak prać bieliznę kielichową?
Autor: ela (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2018-01-31 20:15

Witam
Od jakiegoś czasu piorę bieliznę kielichową. Najlepszym sposobem jest tak po "babciowemu" Żadnych wybielaczy!!! Namoczyć z proszkiem do prania na dobę. Potem gotować na małym ogniu 30-60 min. Zlać brudną wodę i wrzucić do pralki, Wyprane ukrochmalić w krochmalu z mąki ziemniaczanej, Wilgotne prasować.

 Re: Jak prać bieliznę kielichową?
Autor: Marta (---.know.cable.virginm.ne)
Data:   2018-02-01 00:01

Dziękuję bardzo za porady. Wszystko ładnie zeszło w 90 stopniach z wybielaczem i na szczęście nie zrobiło się różowe od tych czerwonych krzyżyków na środku :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: