logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego co roku święcimy tę samą świecę?
Autor: Hanna (---.proflink.pl)
Data:   2018-02-02 17:02

Jak wyjaśnić wielokrotne (co roku) błogosławienie tego samego przedmiotu, tej samej świecy, tej samej gromnicy? Przyznaję, że tego zupełnie nie rozumiem.

 Re: Dlaczego co roku święcimy tę samą świecę?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2018-02-02 18:29

U nas co roku święciło się inne.

 Re: Dlaczego co roku święcimy tę samą świecę?
Autor: barbara (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2018-02-02 20:44

Ksiądz święci, ponieważ wiele osób przychodzi z nowymi świecami, które jeszcze nie są poświęcone.

 Re: Dlaczego co roku święcimy tę samą świecę?
Autor: Hanna (85.234.253.---)
Data:   2018-02-02 21:16

No właśnie.
Dziękuję za próby odpowiedzi, ale w zasadzie, obserwując realia, nie ruszyłam z miejsca. Skoro nowe świece do poświęcenia (to byłoby logiczne), to słusznie byłoby swojej starej nie przynosić?
Byłam dziś na mszy poza parafią, u dominikanów. Żadna z widzianych przeze mnie świec nie wyglądała na nową. Cały czas towarzyszyło mi poczucie dziwności w związku z tym błogosławieniem świec. Moja została w domu, bo pobłogosławiona iks lat temu, w związku z tym nie czułam sensu... A ta konkretna świeca nie ma okazji się zużywać jako gromnica.
Poza tym szkoda, że to wszystko nam się w liturgii tak się zabałagania. Jedni mieli świece zapalone (wg uznania, w dowolnym momencie mszy), inni zgaszone, inni trzymali dwie w jednej ręce przez całą mszę, ojciec w sumie nie dał żadnego sygnału, co z tym światłem, kiedy i dlaczego... ech, szkoda. Chaos i zacieranie znaczeń na pewno liturgii nie służą. A już szczytem utrudnienia było oddolne zapalanie świec przez niektórych przed Komunią święta. Chodzenie z żywym ogniem i ociekającą parafiną w wąskich przejściach, wśród ludzi ciasno wymijających się w grubej odzieży, z torebkami, kapturami, długimi rozpuszczonymi włosami itp., jest co najmniej ryzykowne.

 Re: Dlaczego co roku święcimy tę samą świecę?
Autor: wyszywaczekwredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2018-02-02 21:41

Zaczynam mieć wrażenie, że pytanie brzmi: "po co właściwie wy święcicie te świece" i jest retoryczne.

Dwie kwestie. Po pierwsze, kiedyś gromnica się zużywała w ciągu roku. Ludzie umierali (rodziny były liczne i wielopokoleniowe, poza tym konanie w domu trwało i kilka dni - sama miałam w domu przypadek, kiedy przy umierającej w domu babci wypaliliśmy chyba 3 gromnice, zanim umarła), były burze i gromnic używano, poza tym gromnice bywały używane przy chrztach (i tez ich więcej było) i innych uroczystościach, na które ksiądz "kazał przynieść świece".
Dlatego co roku święcono nową gromnicę. Bo ze starej zostawało niewiele.

Po drugie. Jest w liturgii coś takiego jak symbolika światła. I do tego służy poświęcanie świec, nawet kilka razy tych samych, żeby sobie przypomnieć symbol i zrobić naoczną powtórkę z jego znaczenia. Na tej zasadzie skoro na chrzcie raz mi narysowali krzyżyk na czole, to po co mam się jeszcze żegnać? Albo prosić o błogosławieństwo? Przecież jestem pobłogosławiona, można to schować do szafki, nie zużyło się?

A po trzecie: tak, należy mówić ludziom, kiedy mają świece zapalać, a kiedy gasić, i kiedy bezwzględnie _nie_ zapalać. W tej sprawie można porozmawiać z proboszczem.

 Re: Dlaczego co roku święcimy tę samą świecę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-02-02 22:01

Pytanie nie było i nie jest retoryczne. Na retoryczne zresztą się nie odpowiada.
Powodowała mną analogia do innych przedmiotów, typu medalik, różaniec, krzyżyk itp., które są błogosławione raz na zawsze. Tu nie wchodzą przecież w grę żadne naoczne powtórki.
I sytuacja z dziś, z całym chaosem, jest dla mnie czymś innym niż wigilia paschalna, gdzie nie mam najmniejszych wątpliwości co do przynoszenia świecy (tak, powolutku się ona zużywa), symboliki światła, odnowienia przyrzeczeń z płonąca świecę w reku itp.

 Re: Dlaczego co roku święcimy tę samą świecę?
Autor: barbara (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2018-02-03 08:43

"Żadna z widzianych przeze mnie świec nie wyglądała na nową." I co? Uważasz, że ksiądz przed poświęceniem powinien wyłapać, ile jest nowych świec lub czy takowe są i tylko te święcić? Wszyscy z nowymi świecami proszę podejść do ołtarza, czy ksiądz do każdego oddzielnie ma podchodzić? Ludzie przynoszą stare świece, ponieważ jest to Msza, na której o określonej porze powinny być zaświecone, nie tylko nowe, ale te używane również, a już raz poświęconej świecy nic się złego nie stanie, jak będzie poświęcona ponownie, nie będzie świecić gorzej.

 Re: Dlaczego co roku święcimy tę samą świecę?
Autor: wyszywaczekwredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2018-02-03 08:47

Na wczorajszej mszy dla konsekrowanych na przykład żadnego chaosu nie było. Za to w parafialną Wigilię Paschalną ostatnio też miałam niezły chaos. Symbolika od chaosu nie zależy. Ino mądry ksiadz powinien co nieco wytłumaczyć - i o symbolice, i o bhp :)

OK, nie retoryczne, ale dalej nie wiem, czy bardziej drażni cię chaos, czy nierozumienie sensu poświęcania po raz któryś. Jeśli chaos, to pogadaj z księdzem. Jeśli poświęcanie po ran któryś, to kupuj malutkie gromnice. Są takie za kilka złotych, zresztą można normalną cienką świeczkę przynieść, wczoraj widzialam) i spalaj ją do przyszłego roku.

 Re: Dlaczego co roku święcimy tę samą świecę?
Autor: Irena (---.d-com.pl)
Data:   2018-02-03 21:33

Czy nowa czy stara - nie wiem czy to ma jakieś znaczenie - chodzi o symbolikę. U nas gromnice zapala się na rozpoczęcie mszy św. a po przedstawieniu intencji ksiądz ogłasza kiedy świece maja być zgaszone - po odczytaniu ewangelii.

 Re: Dlaczego co roku święcimy tę samą świecę?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-02-04 20:55

U nas jakiś czas temu, może 8 może 10 lat temu kapłan poprosił nawet aby zanieść jako symbol światła, oświecenia, jasności zapalone świece do domów. Fakt, że pogoda wtedy temu sprzyjała, ale nieważne ilu osobom się to udało. Kiedyś ludzie zapalali gromnice w czasie niebezpieczeństwa, zagrożenia i wierzyli, że ochroni ich przed niebezpieczeństwem. Teraz niewiele osób tak. Co roku nosi się te same świece jako symbol tego święta. Jeśli masz z tym problem możesz kupować sobie nową każdego roku. Tu nie ma reguły. Może nie wszyscy kapłani tłumaczą kiedy zapalić (nie spotkałam się z tym, ale może wszystko przede mną). Wtedy kiedy jest święcenie świec to na pewno. No i na początku mszy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: