logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy upomnieć komunikujących bez spowiedzi?
Autor: Gość (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-03-29 09:11

Witam,

Czy jeden czlowiek ma prawo upomnieć drugiego jeśli ten przystepuje do komunii sw. bez spowiedzi? Wiem, ze jest to swietokradztwo, dlatego czy mając taka wiedzę mogę zwrócić uwagę? Jest bowiem napisane, aby w grzechach upominać, więc w jaki sposób mam to wytłumaczyć skoro sa to ludzie już starsi? Zauważyłam, ze właśnie Ci w podeszłym wieku mają w zwyczaju takie postępowanie.

 Re: Czy upomnieć komunikujących bez spowiedzi?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-03-29 15:31

Czy znasz sumienia tych osób? Nie znasz, nie upominaj, nie bądź sędzią.
Jeżeli są to bliskie Ci osoby możesz zachęcić do spowiedzi.

 Re: Czy upomnieć komunikujących bez spowiedzi?
Autor: sstaszek (31.42.29.---)
Data:   2018-03-29 16:26

Chyba nie spowiedź jest warunkiem przystąpienia do komunii?

 Re: Czy upomnieć komunikujących bez spowiedzi?
Autor: Robson (---.static.chello.pl)
Data:   2018-03-30 13:03

A ile to jest według Ciebie "bez spowiedzi"? Tydzień, miesiąc, jeszcze więcej? Ktoś może nawet rok przeżyć bez grzechu śmiertelnego i spowiadać się tylko z posłuszeństwa przykazaniom Kościoła, a inny będzie oczyszczać się z grzechów nawet lekkich jak najczęściej -- nie ma tu jednej właściwej drogi.

Regularnie przyjmowana Komunia Św. daje siłę wytrwania w postanowieniach ostatniej spowiedzi a jej unikanie bez ważnego powodu (a innego poza grzechem śmiertelnym nie ma) zasmuca Pana Jezusa (wg świadectwa św. Faustyny).

Raczej upominaj tych, co przystępują do Komunii Św. raz po spowiedzi, a potem już nie, no bo przecież jakieś tam grzeszki wpadły i już nie można... i tak Komunia tylko w wielkie święta. To jakby przyjmować gościa tylko jak mieszkanie wysprzątane na błysk i lśniące czystością, a już w inne dni nie bo okna już trochę zakurzone.

 Re: Czy upomnieć komunikujących bez spowiedzi?
Autor: Gość (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-03-30 22:55

Pewnie macie rację. Moje poglądy jednak nie wywodzą się z własnych przemyśleń, a raczej z wychowania. Pochodzę z rodziny wierzacej i praktykujacej. Rodzice od najmłodszych lat moich i mojego rodzeństwa wpajali nam wiarę w Boga za co jesteśmy im teraz wdzięczni bo ich trud nie poszedł na marne. Jednak to właśnie z rodzinnego domu wynioslam wiedzę na temat spowiedzi i komunii sw. Byliśmy uczeni, ze przerwanie przystępowania do komuni wiąże się z niemoznoscia kolejnego przyjęcia bez spowiedzi. Co więcej w moim domu panowało przeswiadczenie ze po spowiedzi również nie powinno się zbyt długo uczęszczać. I nikt tu nie mówi o jednym razie czy dwóch ale np. Kilku razach pod warunkiem ze nie opuscimy mszy św. Nie wiem skąd u nas katolikow jest tyle różnic i ciężko uzyskać jasną odpowiedź na dany temat bo nawet księża są niezgodni. Dlaczego Ja przez niewiedzę rodziców którym również nikt nie wyjaśnił tej kwestii wiary straciłam tyle lat żyjąc w błędnych przeswiadczeniach? Teraz więc po takim czasie z przyzwyczajenia ciężko będzie zmienić mi podejście gdyż będę miała wrażenie że komunia bez spowiedzi to jednak swietokradztwo.

 Re: Czy upomnieć komunikujących bez spowiedzi?
Autor: aaaaa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-03-31 13:21

"Dlaczego Ja przez niewiedzę rodziców którym również nikt nie wyjaśnił tej kwestii wiary straciłam tyle lat żyjąc w błędnych przeswiadczeniach?"

Może dlatego, że nie chciałaś swojej wiedzy na temat wiary rozwijać?

 Re: Czy upomnieć komunikujących bez spowiedzi?
Autor: Gość (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-03-31 20:17

Rozwijam cały czas. Staram się pogłębiać wiarę, diszukuje się odpowiedzi na pytania. Jednak do pewnego czasu największą moją skarbnicą wiedzy na ten temat byli rodzice i Kościół. A nie przypominam sobie aby księża na mszy sw dokładnie wyjasniali wszystkie tematy. Słucham kazań z uwagą bo lubię. Poza tym nie oszukujmy się ale nastolatki to raczej więcej uwagi poświęcają innym rzeczom. Dopiero umysł dorosły patrzy na tak ważne sprawy pod innym kątem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: