logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Poród. Iść na Mszę świętą czy zostać w domu?
Autor: Katarzyna (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2018-05-01 10:40

Szczęść Boże,
Może moje pytanie wyda się dość absurdalne lub śmieszne, ale chciałabym mieć jasność. A chyba przez zbliżający się poród i hormony nie wszystko wydaje mi się teraz jasne :)
Termin porodu wypada mi na ostatnią niedzielę maja. Wiem, że niełatwo przewidzieć, kiedy zacznie się poród, może dziś, może jutro, może w terminie, a może po nim. Ale co robić, gdy doczekam terminu? Iść tej niedzieli na Mszę Świętą czy zostać w domu? Co z późniejszymi uroczystościami typu Boże Ciało, gdy - zakładając, że będę już po - noworodek uniemożliwi mi udział w tych uroczystościach lub zabraknie mi sił? Jak rozpoznać tu granicę między grzechem ciężkim a lekkim?

 Re: Poród. Iść na Mszę świętą czy zostać w domu?
Autor: Biedronka (90.174.3.---)
Data:   2018-05-01 16:00

Gratuluję dzidziusia :) jeśli chodzi o termin porodu przypadający w niedzielę, to zależy od samopoczucia. Ja 2 dni przed terminem poszłam do teatru i zaczęłam rodzic podczas spektaklu. Szybko do szpitala i wszystko ok. Musisz mieć tylko walizkę przygotowana i dokumenty. Jeśli jednak czujesz się kiepsko, zostań w domu. A po porodzie również opuscilam Msze Święte. Możesz oglądać transmisję przez TV albo słuchac w radio. Myślę, że to nie jest grzech ciężki. Nie zależy od Ciebie. Jak mąż wyjechał, a ja zostałam z przeziębionym dzieckiem sama w domu, też nie poszłam do kościoła. Są sytuacje, w których Ty nie decydujesz. Mając dziecko nie ma się już "wolnej woli".

 Re: Poród. Iść na Mszę świętą czy zostać w domu?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-05-01 20:34

Siedzenie w domu i czekanie na poród to niezbyt mądry pomysł :) No chyba że jest to wskazanie lekarskie. Tak jak napisałaś, nie wiesz, kiedy to nastąpi. A jeśli dwa tygodnie przed terminem? Albo tydzień po? Przesiedzisz te 3 tygodnie w domu, nigdzie się nie ruszając? Bo skoro do kościoła nie można pójść, to gdzie indziej też nie można. Trzeba być konsekwentnym.

Po porodzie może być różnie. Możesz się np. sama bardzo źle czuć, tak jak w chorobie. Jak nadejdzie pierwsza niedziela czy Boże Ciało, ocenisz, jakie są Twoje możliwości.

Opuszczenie Mszy św. z ważnego powodu nie jest żadnym grzechem. Rozeznawanie między grzechem ciężkim a lekkim jest w tej sytuacji zbędne.

Posłuchaj krótkich konferencji o. Szustaka:
1. Jak odróżnić grzechy lekkie i ciężkie? - (klik)

2. Z czego nie wolno się spowiadać? - (klik)

I nie tylko tych. Najlepiej posłuchaj całego "Elementarza" (od trzeciego odcinka zaczyna się seria o spowiedzi).

PS. Mój pierwszy poród zaczął się w niedzielę. Byłam na Mszy przed południem. Zdążyłam też zjeść spokojnie obiad :)

 Re: Poród. Iść na Mszę świętą czy zostać w domu?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-05-01 22:16

"Co z późniejszymi uroczystościami typu Boże Ciało"

Miałaś na myśli procesję? Udział w procesji nie jest obowiązkiem. Obowiązuje tylko uczestnictwo we Mszy św., tak jak w niedzielę.

 Re: Poród. Iść na Mszę świętą czy zostać w domu?
Autor: mama (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2018-05-09 17:27

Gdy miało się urodzić moje pierwsze dziecko (obecnie 20 lat :) byłam umówiona z lekarzem na oddziale na niedzielę rano. Był to maj, więc poszłam na Mszę Św i nabożeństwo majowe w sobotę po południu. Teoretycznie mogłam iść i w niedzielę rano, bo akcja porodowa zaczęła się po g. 18, ale przecież tego nie wiedziałam...
Kapelan udzielający Komunii św. w szpitalu, powiedział na mój brak niedzielnej Eucharystii, że "nie jest pani tu dla przyjemności" i udzielił Komunii Św. :)

 Re: Poród. Iść na Mszę świętą czy zostać w domu?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2018-05-09 22:11

"Jak rozpoznać tu granicę między grzechem ciężkim a lekkim?"

Jeżeli nie pójdziesz na Mszę świętą z powodu złego samopoczucia lub braku możliwości zostawienia dziecka samego/zabrania go ze sobą to gdzie tu jest jakikolwiek grzech?

 Re: Poród. Iść na Mszę świętą czy zostać w domu?
Autor: Magda (---.unity-media.net)
Data:   2018-05-14 10:06

Jeśli dobrze się czujesz, to czemu nie iść na Mszę?
Jeśli bardzo źle, to po co sobie dokładać problemów wyrzutami?
W końcówce ciąży czułam się tragicznie i już nigdzie niestety nie chodziłam, mąż woził mnie do lekarza i tyle. A jak byłam w szpitalu to właśnie na plus, bo często chodził ksiądz :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: