logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy podczas przyjmowania Komunii spojrzeć na księdza?
Autor: Kamil (---.play-internet.pl)
Data:   2018-05-09 17:22

Szczęść Boże,

Mam takie oto pytanie:
Czy podczas przyjmowania Komunii Świętej, a konkretniej, gdy kapłan wypowiada słowa "Ciało Chrystusa", należy krótko wymienić z nim spojrzenia, i dopiero następnie skierować wzrok na Opłatek, czy też może od początku należy skoncentrować spojrzenie (i oczywiście myśli) tylko na podawanym przez niego Opłatku?

P.S. Przepraszam za dziwaczną, zdaje się, nomenklaturę ("Opłatek"), ale jestem zmęczony po pracy i nie mam siły robić riserczu w sieci odnośnie nazewnictwa poprawnego, w tym synonimów (co by stylistycznie nie podupaść).

Z góry Bóg zapłać serdeczne za wszelkie odpowiedzi. Niech Dobry Bóg błogosławi każdemu.

 Re: Czy podczas przyjmowania Komunii spojrzeć na księdza?
Autor: Mateusz (84.38.81.---)
Data:   2018-05-09 18:40

Podczas udzielania Ci Komunii świętej patrz na Hostię, czyli na Ciało Chrystusa, którym hostia jest od chwili konsekracji. Osobę kapłana możesz obdarzyć mniejszą uwagą, bo tak naprawdę w chwili udzielania sakramentu nie jest on nawet całą osobą, a jedynie rękami użyczonymi Panu.
Co do użytego przez Ciebie nazewnictwa nie jest ono dziwne, tylko po prostu niepoprawne. Opłatek to przedmiot, Jezus Chrystus obecny w Eucharystii jest zaś Osobą Boską. Nazywając Jego Ciało uparcie "opłatkiem" (nawet pisanym wielką literą) sprawiasz wrażenie, jakbyś nie wierzył w to, co dokonuje się na ołtarzu. Nie rób tego Jezusowi, który może przyjść i przychodzi w trakcie każdej Mszy świętej.

 Re: Czy podczas przyjmowania Komunii spojrzeć na księdza?
Autor: Kamil (---.play-internet.pl)
Data:   2018-05-09 19:28

Serdecznie dziękuję za odpowiedź i wskazówki co do poprawnego nazewnictwa.
A co do wspomnianego wrażenia, jest ono mylne. Wierzę absolutnie. Konstruując wpis z zapytaniem, ze zmęczenia nie myślałem jasno i faux pas z nazewnictwem. Swoją drogą jestem przekonany, że Pan Jezus wybaczył mi tę niezręczność, może nawet lekko się uśmiechnął :)

Z Panem Bogiem

 Re: Czy podczas przyjmowania Komunii spojrzeć na księdza?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-05-09 21:58

No, ja bym nie była taka radykalna co do patrzenia tylko na Hostię. Oczywiście, Pan Jezus jest najważniejszy.
Poza tym uważne spojrzenie na Hostię pomaga - przepraszam - organizacyjnie, tzn. śledząc ruch ręki kapłana podającego Hostię, minimalizujemy niebezpieczeństwo jakichś trudnych sytuacji, typu zagapienie się, uderzenie Hostii o nasze zęby (tu z kolei prośba do kapłanów, żeby nie patrzeli gdzieś hen nad moją głową, w głąb kościoła, a bywa).

Rzecz trochę zależy od tempa podawania Komunii. Są kapłani, którzy bez względu na liczbę komunikujących mają czas na ten cenny moment, abyśmy spokojnie spojrzeli na Hostię, spokojnie odpowiedzieli "Amen" na słowa "Ciało Chrystusa". Odpowiadam na słowa kapłana i jeśli jest ten czas, zdarza mi się spojrzeć wtedy księdzu w twarz, a raczej w oczy. Czasami to po prostu widać, że ksiądz ma czas i ceni ten liturgiczny dialog, dba o pewien kontakt. I trochę(?) szkoda, że nie zawsze tak jest, że wręcz brak niecałej chyba sekundy na wypowiedzenie "Amen".

 Re: Czy podczas przyjmowania Komunii spojrzeć na księdza?
Autor: xyz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-05-09 22:51

Pamiętam jak na jednej z lekcji religii przed Pierwszą Komunią ksiądz katecheta powiedział: "kiedy będziesz przyjmować Komunię a będzie Ci trudno uwierzyć w to, że jest w niej obecny Chrystus, spójrz w tym momencie w oczy kapłana, który ci Jej udziela. Tam Go zobaczysz". A był to bardzo "twardy" i srogi starszy ksiądz, więc zapewne wiedział i wierzył w to co mówi :)

 Re: Czy podczas przyjmowania Komunii spojrzeć na księdza?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2018-05-10 01:20

Staram się skupiać uwagę na Chrystusie. Twarz szafarza zawsze widzę w tle. Nie próbuję wymieniać z nim spojrzeń. Dostrzegam tylko, jak on spogląda na moje dłonie, które mu mówią, w jaki sposób chcę przyjąć Hostię.
Czasem chciałabym mieć trochę więcej czasu na spokojne wypowiedzenie "Amen". Dosłownie pół sekundy. Bo nie zawsze mam pewność, że szafarz odróżnia moje otwarcie ust do "A" (od "Amen") od tego drugiego ;)

Celowo napisałam o szafarzu, a nie o księdzu, ponieważ często przyjmuję Chrystusa z rąk diakonów i szafarzy nadzwyczajnych. I trochę się obawiam, że dążenie do szczególnego kontaktu wzrokowego z szafarzem może stać się w niektórych przypadkach przyczyną nieporozumień ;)

Wiem także, że niektórym bardzo przeszkadza obecność nadzwyczajnych szafarzy. Dokładają starań, żeby od nich nie przyjmować Chrystusa, choć wiedzą, że to ten sam Chrystus, co podany przez osobę duchowną. Myślę, że szukanie kontaktu wzrokowego z księżmi może tę ich niechęć do nadzwyczajnych szafarzy pogłębić. Natomiast całkowite skupienie na Chrystusie może im pomóc w uwalnianiu się od niej.

 Re: Czy podczas przyjmowania Komunii spojrzeć na księdza?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2018-05-10 10:17

Kamilu,

Spojrzeć oczywiście na Pana Jezusa i powiedzieć Amen. Na szafarza czy księdza - niekoniecznie. To nie obowiązek ;)

Pozdrawiam

 Re: Czy podczas przyjmowania Komunii spojrzeć na księdza?
Autor: andrzej (78.10.208.---)
Data:   2018-05-10 18:58

Osobiście nie znoszę stwierdzenia "jak należy"? Zachowaj się tak jak czujesz, że powinieneś się zachować. Po prostu przyzwoicie odnośnie do sytuacji. Nikt nie ma prawa cię pouczać jak należy, bo to nie mieści się w żadnych normach etykiety. Komunia znaczy - ku jedności stąd (ten sam rdzeń) komunikacja - łączność. Tak jak małżonkowie stają się jednym ciałem tak ty łącząc się z Jezusem stajesz się z Nim jednym ciałem. Łączysz się z Nim w każdej komórce twojego ciała a On cię odżywia i przenika.
Nie wiem czy jesteś żonaty, ale intelektualnie jesteś w stanie to zrozumieć. Jeśli w hotelu będąc w podróży poślubnej zastanawiałbyś się Kamilu czy należy wpierw wymienić spojrzenia z pokojówką, która przygotowała wam małżeńskie łoże? Czy raczej chciałbyś zająć się wyłącznie żoną, wszystkimi aspektami jej dotyczącymi. Bezpieczeństwem, zasłonięciem okien dla intymności, dobrą atmosferą, dobrą kolacją, by spędzić najlepiej jak to możliwe tę noc?
Ksiądz czy każdy inny szafarz jest tylko pokojówką, który zapewnia ci warunki do zjednoczenia z Jezusem. Przygotowanie spotkania, stworzenie atmosfery, stan łaski uświęcającej, tęsknota za zjednoczeniem i przeżywanie z Nim jedności to twoje zadanie.
Więc jak należy?
- najlepiej, najbardziej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: