logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?
Autor: Elizabeth (---.play-internet.pl)
Data:   2018-12-21 15:53

Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby która była bardzo dobrym i wspaniałym człowiekiem, a ja nie do końca umiałam się odwdzięczyć za okazane dobro i nie doceniałam tego za jej życia :((( jak się podnieść z rozpaczy i poczucia winy ??? :(

 Re: Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-12-21 21:35

"Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby"
Czerp siłę ze Źródła, którym jest Słowo Boże:

"16 Synu, wylewaj łzy nad zmarłym
i jako bardzo cierpiący zacznij lament,
według tego, co mu przystoi, pochowaj ciało
i nie lekceważ jego pogrzebu!
17 Płacz gorzko i z przejęciem uderzaj się w piersi,
zarządź żałobę odpowiednio do jego godności,
dzień jeden lub dwa, dla uniknięcia potwarzy,
potem już daj się pocieszyć w smutku!
18 Ze smutku bowiem śmierć następuje:
smutek serca łamie siłę.
19 Tylko do chwili pogrzebu niechaj trwa smutek,
bo życie udręczone - przekleństwem dla serca.
20 Nie oddawaj smutkowi swego serca,
odsuń go, pomnąc na swój koniec.
21 Nie zapominaj, że nie ma on powrotu,
tamtemu nie pomożesz, a sobie zaszkodzisz.
22 «Pamiętaj o moim losie, który będzie też twoim:
mnie wczoraj, tobie dzisiaj».
23 Gdy spoczął zmarły, niech spocznie i pamięć o nim,
pociesz się po nim, skoro już wyszedł duch jego." Syr 38

"...jak się podnieść z rozpaczy i poczucia winy ???"

Bywa, że po śmierci bliskich zadajemy sobie pytanie czy mogłam/łem zrobić więcej, lepiej. Jakże piękna i trafna jest sentencja z wiersza ks. Twardowskiego "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"
Elizabeth, jeżeli sumienie wyrzuca Ci złe uczynki czy zaniedbania wobec zmarłej osoby, to nie ma innej skutecznej drogi, jak oddanie tego w Sakramencie Pokuty i Pojednania Bożemu Miłosierdziu.
Wraz z kresem życia ziemskiego nie kończy się miłość do zmarłego. Czasu nie cofniesz ale nadal możesz okazywać miłość przez modltwę, Mszę Świętą w intencji zmarłego, wynagradzającą zniedbania. Możesz podjąć się dobrych uczynków np. wobec osób starszych, chorych jako zadośćuczynienie ale również jako przejaw młości bliźnich.
Podstawą Twojego uzdrowienia jest ufność w Boże Miłosierdzie. Zacznij od rozmowy z Chrystusem w konfesjonale.

 Re: Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?
Autor: Tadeusz (78.10.133.---)
Data:   2018-12-21 21:51

Myślę że najlepszym prezentem dla kochanej bliskiej Ci osobie, która jest już w Niebie będzie Twoje szczęście. Ta osoba chce abyś Ty była szczęśliwa a nie zrozpaczona i w poczuciu winy. Módl się za Jej duszę, podziękuj Jej w modlitwie, módl się za siebie. Przebacz sobie. Czyń dobro. Proś Jezusa o miłosierdzie. Pamiętaj że spowiedź święta to potężny oczyszczający Sakrament. Życzę Ci radości, modlę się za Ciebie. Powodzenia.

 Re: Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-12-21 23:04

Elizabeth, najlepiej gdy ta osoba stanie się dla ciebie wzorem do naśladowania. Niech dobro, które od niej otrzymałaś, idzie dalej w świat do innych ludzi. Czyż może być coś piękniejszego, niż potęgowanie dobra i miłości? Bądź wdzięczna Bogu i tej osobie za dar jej życia i wszystko, co dobrego od niej doświadczyłaś. Módl się za nią. Możesz też tej osobie podziękować w modlitwie.

 Re: Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?
Autor: B. (---.191.83.222.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2018-12-23 01:11

"Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby"
Też jakiś czas temu utraciłam bliskich. Jak się pogodzić? Umiera każdy, taki jest nasz ludzki los, ale Oni przecież ŻYJĄ, bo życie jest wieczne. To rozstanie jest bolesne, ale wkrótce znów się spotkamy, daj Boże w niebie.

" jak się podnieść z rozpaczy i poczucia winy ???".
Tak to jest, jak bliski umrze, uświadamiamy sobie, że należało okazywać więcej miłości... To się nie wróci, ale to, czego bliski zmarły potrzebuje teraz, to modlitwa. Np. Msze Święte gregoriańskie (jeżeli Cię stać), rocznicowe, modlitwa wypominkowa, ofiarowywanie odpustów. Wyrazem pamięci i miłości jest dbałość o porządek na grobie.

Z poczuciem winy idziemy do spwiedzi, czasami można nawet zapłakać podczas takiej spowiedzi. Zaniedbań czy błędów już się nie odwróci, dlatego powierzamy się Bożemu miłosierdziu i w pokorze uznajemy to, jak jesteśmy słabi i grzeszni... Naszą Opoką jest Bóg.

\Bardzo serdecznie pozdrawiam.

 Re: Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2019-01-22 12:56

Portal "Nagle sami". Porozmawiasz tam z psychologiem. Telefon jest darmowy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: