logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Na czym polega rola świadka bierzmowania?
Autor: Jan (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2019-03-28 19:52

Też czy ktoś z odpowiadających był świadkiem bierzmowania kiedyś lub orientuje się jaka jest rola i czynności świadka podczas samego sakramentu (będę jeszcze na spotkaniu dla świadków bierzmowania, ale chciałbym jeszcze wcześniej się od Was czegoś dowiedzieć o tym i przygotować)?

Dziękuję za odpowiedzi.

 Re: Na czym polega rola świadka bierzmowania?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-03-29 15:23

Świadek bierzmowania w trakcie udzielania samego sakramentu nie musi mówić nic, po prostu stoi przy osobie, która go przyjmuje i trzyma jej rękę na ramieniu. W niektórych przypadkach podaje kartkę biskupowi z imieniem, które bierzmowany przyjmuje, choć w większości sytuacji do odbierania tychże i wręczania ich biskupowi jest wyznaczony kapłan.
A później? Później, w razie zaistnienia takiej potrzeby, masz zaświadczyć, że dana osoba rzeczywiście była bierzmowana, a Ty widziałeś to na własne oczy. Ach, nie jesteś też oczywiście rodzicem bierzmowanego/bierzmowanej, prawda?

 Re: Na czym polega rola świadka bierzmowania?
Autor: Jan (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2019-03-29 18:17

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem. Nie, nie jestem rodzicem. Bierzmowana jest moją siostrzenicą, a ja jestem jej ojcem chrzestnym.

 Re: Na czym polega rola świadka bierzmowania?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-03-29 22:05

"Bierzmowana jest moją siostrzenicą, a ja jestem jej ojcem chrzestnym".
To wspaniała wiadomość, ponieważ bierzmowanie ma być dopełnieniem sakramentu chrztu i wskazane jest, aby świadkiem był właśnie rodzic chrzestny bierzmowanego.

 Re: Na czym polega rola świadka bierzmowania?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-03-30 01:35

Byłam świadkiem. Od świadków wymagano, aby byli w stanie łaski uświęcającej (do Komunii św. świadkowie podchodzili równocześnie z bierzmowanymi). Podczas bierzmowania świadkowie kładli prawą rękę na ramieniu osoby bierzmowanej oraz przedstawiali ją biskupowi. Każdy wypowiadał taką samą jednozdaniową formułkę (zmieniały się imiona).

Rolę świadka określa Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kanon 892 - Wedle możności bierzmowanemu powinien towarzyszyć świadek, który ma troszczyć się, ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem.

http://www.zaufaj.com/component/content/article/38-prawo-kanoniczne-4/55-sakrament-bierzmowania-kanony-879-958.html

Ponieważ jesteś chrzestnym, dla Ciebie to niejako kontynuacja podjętych przy chrzcie zobowiązań.

 Re: Na czym polega rola świadka bierzmowania?
Autor: Jan (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2019-03-30 11:25

Dzięki Mateusz, to dobrze, że tak będzie. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i za tę Twoją J i za linka. Obejrzałem sobie też na YT Mszę z sakramentem bierzmowania i już orientuję się bardziej – jest tak jak pisaliście.

Dzięki, pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: