logo
Sobota, 08 sierpnia 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy po kłótni mogę iść do Komunii?
Autor: Angela (---.glb.pl)
Data:   2019-04-18 12:34

Szczęść Boże. Wczoraj i dzisiaj posprzeczalam się z babcią. Wczoraj o to, że zasnęłam i babcia była strasznie głośna. Cały czas jeszcze przed tym jak zasnęłam chciała zanieść do kuchni talerzyk z ciastem bo mówiła, że się zmarnuj. Ja z siostrą jej mowilysmy że się nie zmarnuje, a mama powiedziała że jak przyjdzie do salonu to ona może je zje. Ale ona co jakiś czas do tego ciasta wracała. Przestawiała i przy tym stukala naczyniami i krzyczała na psa, że on ukradnie te ciasto i jak się przebudzilam to tak mnie to denerwowalo, więc podniesionym głosem powiedziałam żeby taka głośna nie była i się posprzeczalysmy, ale się pogodzilysmy. Dzisiaj poszła sprzątać, a jak babcia sprząta to często różne rzeczy przepadają więc poszła do babci i powiedziałam, że już jestem i żeby ona już to zostawiła i ja posprzątam (może trochę zbyt ostro) a babcia zaczęła mówić że ona już godzinę sprząta i mnie nie było, a ja zeby poszła usiąść. Spytałam, gdzie położyla taka reklamowe, babcia powiedziała że jej nie ruszał, znalazłam ja, po prostu źle spojrzałam, powiedziałam że jednak jest. Potem babcia zaczęła mówić że będzie sprzątać a ja się zdenerwował i byłam taka wściekła tym bardziej że babcia cały czas steka (to też mnie draznilo) i mówię że ona nie da rady iść więc żeby nie sprzatala. Starałam się nie kłócic, ale nie wychodziło. Aż mi się z tej wściekłosci płakać chciało. W duch prosiłam Boga żeby dał mi siłę, ale się poklocilysmy. Babcia zaczęła krzyczeć na mnie ja na nią żeby przestała się tak zachowywać i sprzątać. .. Nie chciałam, żeby do tego doszło, ale nie dałam rady, tak się zdenerwowałam. Ostatecznie przeprosił babcie, ale teraz nie wiem czy mogę iść wieczorem do Komunii. Pytałam mamę i ona powiedziała, że z babcią czasami trudno wytrzymać i że jej zdaniem to był grzech lekki, ale ja dalej nie wiem. Proszę o pomoc

 Re: Czy po kłótni mogę iść do Komunii?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-04-18 14:44

Zastanów się, czy w trakcie kłótni zaistniała świadomość, dobrowolność i przekroczenie Przykazań w ważnej kwestii(to akurat tak, bo babcię można podciągnąć pod czwarte). Bez usprawiedliwiania się, szczerze. Na pewno istotne jest to, że próbowałaś się nie denerwować i zażegnać sytuację w sposób "pokojowy" ("Starałam się nie kłócic, ale nie wychodziło. Aż mi się z tej wściekłosci płakać chciało. W duch prosiłam Boga żeby dał mi siłę, ale się poklocilysmy"). Oceń sprawę jeszcze raz we własnym sumieniu, jeśli zdecydujesz, że jednak był to grzech ciężki, to powinnaś jeszcze zdążyć przystąpić do spowiedzi przed niedzielą (w tym sensie, że będą jeszcze obecni w konfesjonałach księża, nie mogę nic obiecać w kwestii kolejek).
A co do samej babci - nie kłóć się z nią. Staraj się raczej doceniać to, że jeszcze ją masz, wspieraj ją tak, jak ona na pewno stara się pomagać Tobie.

 Re: Czy po kłótni mogę iść do Komunii?
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-04-18 15:33

Napisałaś, że starałaś się nie kłócić i prosiłaś Boga o siłę. To ważne. Z tego wynika, że nie chciałaś, żeby tak się potoczyła ta sytuacja. Poniosły Cię emocje. Ostatecznie przeprosiłaś i żałujesz.
Pamiętaj, że Komunia Święta nie jest nagrodą za dobre sprawowanie. Przyjmij Komunię może właśnie w takiej intencji, byś miała w sobie więcej cierpliwości w stosunku do swojej babci.
Przyjrzyj się swoim emocjom. Rozważ te dwa zdarzenia. W których momentach zaczęłaś tracić panowanie nad sobą? Czy można tego uniknąć w przyszłości? Co możesz zrobić, gdy znów nastąpi podobna sytuacja? Może kiedy czujesz, że za chwilę powiesz o kilka słów za dużo lepiej będzie wycofać się z tej sytuacji?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: