logo
Sobota, 23 stycznia 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: Ola (---.centertel.pl)
Data:   2019-07-24 10:23

Szczęść Boże,
czy "nas" słowo oznacza wszystkich?

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-07-24 14:17

Gdzie? Jak? W jakim kontekście? Kto użył?

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: Ola (---.centertel.pl)
Data:   2019-07-24 18:06

Chodzi mi o to czy w 'Ojcze nasz' jak mowię słowo "nas" to modle sie za wszystkich?

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: moderator (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2019-07-24 18:31

z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

III. Ojcze "nasz"

2786 Ojcze "nasz" odnosi się do Boga. Gdy wypowiadamy ten zaimek, nie wyrażamy posiadania, lecz całkowicie nową relację do Boga.

2787 Gdy mówimy Ojcze "nasz", uznajemy najpierw, że wszystkie Jego obietnice miłości, zapowiedziane przez proroków, zostały wypełnione przez Chrystusa w nowym i wiecznym Przymierzu: Staliśmy się "Jego" ludem, a On jest odtąd "naszym" Bogiem. Ten nowy związek jest darem wzajemnej przynależności: przez miłość i wierność 35 mamy odpowiedzieć na "łaskę i prawdę", które zostały nam dane w Jezusie Chrystusie (J 1,17).

2788 Ponieważ Modlitwa Pańska jest modlitwą Ludu Bożego w "czasach ostatecznych", zaimek "nasz" wyraża również pewność naszej nadziei w ostatnią obietnicę Boga. W nowym Jeruzalem powie On do zwycięzcy: "Będę Bogiem dla niego, a on dla Mnie będzie synem" (Ap 21, 7).

2789 Modląc się do "naszego" Ojca, zwracamy się osobiście do Ojca Pana naszego Jezusa Chrystusa. Nie dzielimy Boskości, ponieważ Ojciec jest jej "źródłem i początkiem", ale wyznajemy w ten sposób, że Syn jest odwiecznie zrodzony przez Niego i że od Niego pochodzi Duch Święty. Nie mieszamy również Osób, ponieważ wyznajemy, że nasza komunia jest komunią z Ojcem i z Jego Synem Jezusem Chrystusem w Ich jedynym Duchu Świętym. Trójca Święta jest współistotna i niepodzielna. Kiedy modlimy się do Ojca, adorujemy Go i wielbimy z Synem i Duchem Świętym.

2790 Gramatycznie zaimek "nasz" określa rzeczywistość wspólną dla wielu. Jest tylko jeden Bóg i jest On uznany za Ojca przez tych, którzy przez wiarę w Jego Jedynego Syna odrodzili się z Niego przez wodę i przez Ducha 36 . Kościół jest nową komunią Boga i ludzi. Zjednoczony z Jedynym Synem, który stał się "pierworodnym między wielu braćmi" (Rz 8, 29), jest on w komunii z jednym i tym samym Ojcem, w jednym i tym samym Duchu Świętym 37 . Modląc się do "naszego" Ojca, każdy ochrzczony modli się w tej komunii: "Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących" (Dz 4, 32).

2791 Dlatego więc mimo podziałów chrześcijan modlitwa do "naszego" Ojca pozostaje wspólnym dobrem i naglącym wezwaniem dla wszystkich ochrzczonych. Pozostając w komunii przez wiarę w Chrystusa i przez chrzest, powinni oni uczestniczyć w modlitwie Jezusa o jedność Jego uczniów 38 .

2792 Wreszcie, jeśli rzeczywiście modlimy się "Ojcze nasz", wyzbywamy się indywidualizmu, ponieważ miłość, którą przyjmujemy, wyzwala nas z niego. Zaimek "nasz" rozpoczynający Modlitwę Pańską, podobnie jak "my" czterech ostatnich próśb, nie wyklucza nikogo. Aby był on wypowiadany w prawdzie 39 należy przezwyciężyć nasze podziały i różnice.

2793 Ochrzczeni nie mogą modlić się do "naszego" Ojca, nie prowadząc do Niego tych wszystkich, którym dał On swego umiłowanego Syna. Miłość Boża nie zna granic, nasza modlitwa również powinna być taka sama 40 . Modlitwa do "naszego" Ojca otwiera nas na ogrom Jego miłości objawionej w Chrystusie; trzeba modlić się ze wszystkimi i za wszystkich ludzi, którzy Go jeszcze nie znają, aby wszyscy byli "zgromadzeni w jedno" (J 11, 52). Ta Boża troska o wszystkich ludzi i o całe stworzenie ożywiała wszystkich wielkich ludzi modlitwy; powinna ona napełnić naszą modlitwę wszechogarniającą miłością, gdy ośmielamy się mówić: Ojcze "nasz".

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIV-2.htm

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: Ola (---.centertel.pl)
Data:   2019-07-24 18:44

Czyli jak mowię "nas" to modle sie za wszystkich?
Bede wdzieczna za odp to ważne ;)

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: moderator (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2019-07-24 18:58

Jak rozumiesz treść punktu 2792 KKK? Twoja odpowiedź jest ważna

KKK 2792:
"jeśli rzeczywiście modlimy się "Ojcze nasz", wyzbywamy się indywidualizmu, ponieważ miłość, którą przyjmujemy, wyzwala nas z niego. Zaimek "nasz" rozpoczynający Modlitwę Pańską, podobnie jak "my" czterech ostatnich próśb, nie wyklucza nikogo.

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-07-24 19:49

KKK 2790 Gramatycznie zaimek "nasz" określa rzeczywistość wspólną dla wielu.

Dalej jest mowa o Kościele (także podzielonym) i ochrzczonych.

2768 Pan uczy nas modlić się wspólnie za wszystkich naszych braci. Nie mówi On "Ojcze mój", któryś jest w niebie, lecz "Ojcze nasz", aby nasza modlitwa była zanoszona w jednym duchu za całe Ciało Kościoła ( Św. Jan Chryzostom).

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: Ola (---.centertel.pl)
Data:   2019-07-24 20:50

Czyli jak mowię "nas" to modle sie za wszystkich?

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-07-24 22:00

Olu, jeśli "nie wyklucza nikogo", to znaczy, że wszyscy się do tego zaliczają. Wszyscy bez wyjątku. "(...) ale nas zbaw ode złego". Ta prośba, podobnie jak wcześniejsze, dotyczy nas wszystkich. Czyli mówiąc te słowa modlisz się za wszystkich.

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: ProszęOPomoc (---.siedlce.domtel.com.pl)
Data:   2019-07-24 22:19

Tak. Przecież to logiczne.

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: B. (---.191.100.61.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-07-25 00:40

"Czyli jak mowię "nas" to modle sie za wszystkich?"
Tak Olu. A dokładniej:
"Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się Imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi"
Tu jeszcze nie modlisz się za wszystkich, tylko wyznajesz że Bóg jest Ojcem nie tylko Twoim, ale wszystkich ludzi (słowa "Ojcze nasz,któryś jest w niebie,").
Dalej też jeszcze nie modlisz się za wszystkich mówiąc: "święć się Imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja".
Dopiero od słów "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj (….)" modlisz się i za siebie i za pozostałych ludzi (czyli za wszystkich :)

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-07-25 11:16

Za wszystkich w sensie całą ludzkość? To modlitwa dana przez Jezusa Jego uczniom. Zatem logiczne, że "nas" ich właśnie dotyczy. Człowiek przez chrzest staje się dzieckiem Bożym, czyli może Boga nazywać Ojcem.

 Re: Czy słowo 'nas' oznacza wszystkich?
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-07-25 11:23

Ważniejsze od tego ZA KOGO się modlisz jest to, że modlisz się Z INNYMI którzy modlą się do Ojca.
Stąd "Ojcze nasz".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: