logo
Sobota, 05 grudnia 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy katolik może pragnąć szacunku, miłości?
Autor: XYZ (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2019-08-30 15:24

Czy katolik nie może mieć pragnień bycia szanowanym kochanym wyróżnianym?

 Re: Czy katolik może pragnąć szacunku, miłości?
Autor: A2 (---.dynamic-zab-04.vectranet.pl)
Data:   2019-08-31 23:27

Z umiarem. A wyróżnianym - święci raczej odsuwali się w cień.

 Re: Czy katolik może pragnąć szacunku, miłości?
Autor: po prostu (---.centertel.pl)
Data:   2019-09-01 00:37

Zdecydowanie miłość i akceptacja to cos, bez czego my, ludzie nie możemy żyć. Katolicy i niekatolicy. Tak nas Bóg stworzył. Bóg, ktory sam jest Miłością, więc takie nasze pragnienia milości czy akceptacji nie powinny nas dziwić. On stworzył nas do relacji. A święci mieli tę relację z Bogiem-Miłoscią tak głęboką; i czuli się tak bardzo przez Niego kochani; że wszelka inna miłość poza Bogiem była im już zbędna. Stąd spod ich pióra wychodziły takie litanie, ktore przytaczasz w innym swoim poście.

Bóg każdego prowadzi odrębną drogą. Taka litania czy inna modlitwa autorstwa świętego, to jedynie obraz drogi danego człowieka ku Bogu, a nie jakiś ogólny wyznacznik drogi chrześcijanina. Bóg nie chce mieć klonów, identycznych chrześcijan; ale piękne, niepowtarzalne Swoje dzieci. Pamiętaj o tym następnym razem, gdy bedziesz czytać refleksje duchowe świętych, a nie okażą się one Tobie jakoś szczególnie bliskie.

To co ma być wspólne dla wszystkich chrześcijan, to miłość. Jak to juz wcześniej na forum napisała Estera: miłość Boga, siebie i bliźniego. Święci kochali siebie - ponieważ pozwalali Bogu się kochać. A Boża milośc jest potężna... tak potężna, ze wylewała się z obdarowanych nią. Tak, że w końcu sami pragneli kochać, jak Bóg.

Praktycznie rzecz ujmując:
Jeśli Bóg stawia na naszej drodze ludzi kochających nas - dziękujmy Mu za to. Jeśli zas czujemy się niekochani, prośmy Go o tę miłość; również np. w postaci serdecznie kochających nas ludzi. Pamiętajmy w tym wszystkim jednak, że ci ludzie to będzie jedynie dar od Boga - największej Miłości. Taka pamięć, jesli jest połączona z wdzięcznością, uchroni nas przed uczynieniem sobie bożka z człowieka. Bóg jest bowiem jeden - i przeciw temu nie powinno się wykraczać. To On nas stworzył do bycia kochanym i kochającym - także w międzyludzkich relacjach. Jest to bardzo piękne.

 Re: Czy katolik może pragnąć szacunku, miłości?
Autor: XYZ (77.111.245.---)
Data:   2019-09-01 10:31

Ale jak to się ma w stosunku z http://lugowska.wi
/.../

Zamiast za plecami (po różnych forach) najlepiej zapytać u źródła - wysłać maila z pytaniem na cytowaną stronę.
moderator

 Re: Czy katolik może pragnąć szacunku, miłości?
Autor: Mateusz (31.42.18.---)
Data:   2019-09-04 16:12

Potrzeby bycia kochanym i szanowanym przez innych są podstawowe dla nas wszystkich już od najmłodszych lat. Jak najbardziej masz więc prawo tego pragnąć. To, czy inni ludzie będą chcieli okazać Ci tę miłość i szacunek, to inna sprawa i dlatego należy być również gotowym na coś dokładnie odwrotnego, ale jeśli już to się stanie - nie zrażać się od razu. A co do wyróżnień - ich się nie pragnie. Na nie można sobie zasłużyć, bądź nie. Jeśli tak się stanie, przyjmij je, bez wywyższania się, ale też bez fałszywej skromności ("och, tak naprawdę wcale mi się to nie należy/to nie moja zasługa").

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: