logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wstąpienie do nieba i obmycie nóg to fakty?
Autor: tt (---.free.aero2.net.pl)
Data:   2019-12-22 21:37

W mojej wspólnocie twierdzili, że wniebowstąpienia... nie było (!), mimo, że jest o nim napisane w Słowie Bożym... A umycie nóg uczniom też było traktowane jedynie jako metafora Eucharystii - czyli, z tego wniosek, że Pan Jezus nie umył uczniom nóg, choć jest to napisane... i celebrowane w Kościele :(

PS Gdyby ktoś chciał dopytać - wspólnota była katolicka, prowadzona przez kapłana zakonnika. Już w niej nie jestem. Kapłan mówił, że to, co mówi, to po prostu teologia katolicka. I dodawał, że "wielu przez teologię traci wiarę". Ciężkie były te spotkania...

 Re: Czy wstąpienie do nieba i obmycie nóg to fakty?
Autor: tt (---.centertel.pl)
Data:   2019-12-30 19:27

Jeśli jest tu jakiś teolog, to bardzo proszę o odpowiedź...

 Re: Czy wstąpienie do nieba i obmycie nóg to fakty?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-12-30 21:08

1. Nie jestem teologiem.
2. Nikt z nas żyjących obecnie nie widział ani wniebowstąpienia Pana Jezusa, ani wcześniejszego umycia nóg.
3. Mówimy o wydarzeniach, które przyjmujemy w świetle wiary.
Wierzymy autorytetowi.
Wierzymy na słowo tym, którzy to przekazali.
Wierzymy, że Biblia jest natchniona.
Wierzymy w to, co przekazuje Kościół.
Innych dowodów i dokumentów niż zawierzenie przekazowi nie ma.
Nie ma empirycznej możliwości sprawdzenia.
To jest kwestia wiary.
Zauważ, stulecia całe Kościół powtarza w wyznaniu wiary (WIARY, nie WIEDZY): "ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa". Wstąpił na niebiosa!

4. Nie wiemy, kto i co mówił, a co Ty zrozumiałaś//zrozumiałeś. To nie zawsze jest to samo.
5. To, że wspólnotę prowadzi zakonnik, nie znaczy z automatu, że wspólnota albo prowadzący nie błądzą.
6. Trzymaj się tego, czego prosto uczy Kościół. Katechizm na początek.

 Re: Czy wstąpienie do nieba i obmycie nóg to fakty?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-12-31 13:52

Musiałaś coś źle zrozumieć. Albo zinterpretowałaś to po swojemu wyciągając błędne wnioski. Bo np. to, co tutaj napisałaś:

"A umycie nóg uczniom też było traktowane jedynie jako metafora Eucharystii - czyli, z tego wniosek, że Pan Jezus nie umył uczniom nóg"

Dlaczego taki wniosek? To, że coś jest metaforą czegoś, to nie znaczy, że tego nie ma czy nie było. Jak najbardziej jest. Tylko że mówi jakby więcej. Wskazuje na coś więcej niż tylko to, czym jest samo z siebie. Metafora to inaczej symbol, przenośnia. Coś, co ukazuje podobieństwo. W czym można dostrzec obraz tego, na co wskazuje. W tym przypadku właśnie Eucharystii. Metafora Eucharystii, czyli coś, co nie było Eucharystią, ale na nią wskazywało, do niej nawiązywało. Coś, co się z nią łączyło. Gdzie można dostrzec wzajemne podobieństwo, łączność. Zobacz. Po ustanowieniu sakramentu Eucharystii w czasie Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus powiedział - "(...) to czyńcie na moją pamiątkę" (Łk 22, 19) A po umyciu nóg uczniom coś bardzo podobnego - "Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem" (J 13, 15)

Umycie nóg uczniom może być też symbolem sakramentu pokuty. Bo tam Jezus też tak właśnie pochyla się w naszą stronę obmywając w tym przypadku nasze dusze z grzechu. To jest gest miłosierdzia, pokory, miłości.

"Sam Bóg wcielony pochyla się z pokorą i czułością do moich stóp, aby mnie, grzesznemu, służyć, aby mnie zbawić."

 Re: Czy wstąpienie do nieba i obmycie nóg to fakty?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-01-04 00:20

O Wniebowstąpieniu: (klik).

Czy to wyjaśnienie też Ci się nie podoba? Burzy Twoją wiarę? Bo mojej nie.

 Re: Czy wstąpienie do nieba i obmycie nóg to fakty?
Autor: B. (---.24.52.66.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-01-05 00:49

Dobrze że odeszłaś.

 Re: Czy wstąpienie do nieba i obmycie nóg to fakty?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2020-01-05 15:06

Jan Paweł II tłumaczy czym jest Niebo:
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/audiencje/ag_21071999.html
Może ten tekst pomoże (?)

 Re: Czy wstąpienie do nieba i obmycie nóg to fakty?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-01-05 19:38

Jan Paweł II na audiencji generalnej w dn. 21 lipca 1999r. w podsumowaniu mówił:
"NIEBO jest bowiem miejscem, w którym Bóg nas oczekuje, a więc nie chodzi tu o jakieś szczególne miejsce w znaczeniu FIZYCZNYM, ale o PRZESTRZEŃ DUCHOWĄ, przestrzeń obcowania z Bogiem, które jest naszym powołaniem i ostatecznym przeznaczeniem".

Całości należy szukać pod adresem jaki podała G_JP

 Re: Czy wstąpienie do nieba i obmycie nóg to fakty?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-01-08 02:58

Jeszcze jedno wyjaśnienie: (klik).

 Re: Czy wstąpienie do nieba i obmycie nóg to fakty?
Autor: tt (---.centertel.pl)
Data:   2020-01-08 11:06

Dlaczego niektórzy nie uznają, ze
/.../

Najlepiej zapytać u źródła - osoby które nie uznają.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: