logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nieposłuszeństwo spowiednikowi czyni spowiedź nieważną?
Autor: On (---.mt.pl)
Data:   2019-12-28 20:36

Szczęść Boże.
Czy jeżeli spowiednik powie, żeby się udać do specjalisty i my wiemy, że ma rację, więc mu mówimy, że zdajemy sobie z tego sprawę to odpowiedź jest wiążąca i musimy iść? Czy jak zwlekamy z różnych powodów to spowiedź jest nieważna? To co spowiednik powiedział nie brzmiało jak rada tylko jak "rozkaz". Czy taka sytuacja wpływa na ważność spowiedzi?

 Re: Czy nieposłuszeństwo spowiednikowi czyni spowiedź nieważną?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2019-12-29 14:09

Aby spowiedź była ważna, masz wyznać wszystkie grzechy ciężkie popełnione po ostatniej spowiedzi, żałować za to, że je popełniłeś i odprawić pokutę, którą otrzymasz. Ale skoro usłyszałeś od spowiednika, że być może jest coś, co wymaga konsultacji u specjalisty, to dlaczego miałbyś tego nie sprawdzić? Czy gdyby powiedział Ci to ktoś z rodziny, spostrzeżenie to zostałoby zlekceważone w ten sam sposób? Nie pójdę, nie przekonam się, bo nie?

 Re: Czy nieposłuszeństwo spowiednikowi czyni spowiedź nieważną?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2019-12-30 17:27

On,

Jeżeli otrzymałeś rozgrzeszenie, to spowiedź była ważna i mogłeś przystąpić do Komunii Świętej.
Myślę, że spowiednik nie wydał Ci "rozkazu" ale było to jedynie pouczenie lub dobra rada w Twojej sprawie zdrowotnej.

Jest taka ogólna, uniwersalna zasada, ze jeżeli coś komuś obiecujemy to starajmy się wywiązać z danej obietnicy i ją spełnić. Inaczej jesteśmy mało poważni, niezależnie komu obiecujemy i kim jesteśmy.

 Re: Czy nieposłuszeństwo spowiednikowi czyni spowiedź nieważną?
Autor: padre (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-12-30 19:28

1. Jeśli zada to za pokute, trzeba wypelnic. Dobrowolne niespelnienie pokuty jest grzechem. Nalezy o trudnosciach lub niespelnieniu pokuty na nastepnej spowiedzi powiedziec obowiazkowo. Zatajenie faktu nieodprawienia pokuty powoduje niewaznosc spowiedzi.
Jesli nie chce jej wypelnic i juz wiem to w czasie spowiedzi, to spowiedz jest niewazna - brak postanowienia poprawy.

2. Jesli sa trudnosci w jej wypelnieniu odmowa rejestracji w przychodni, ze strony lekarza lub terapeuty; my juz uczynilismy krok w kierunku spelnienia pokuty i w razie trudnosci radzimy sie spowiednika co dalej. Owszem szukamy innego terminu lub przychodni.

3. Jesli jest to rada to nie wplywa na waznosc spowiedzi.

4. Jesli nakaz to juz ma wplyw na waznosc spowiedzi.

5. Jesli mam depresje i mysli samobojcze lub raka i kaplan mi polecil lub nawet radzil, bym sie leczyl, to ma to wplyw na waznosc spowiedzi, gdy tego nie uczynie. Okolicznosci materia wazna. Trwanie w nieleczeniu, poglebianie choroby w tym wypadku jest grzechem.

6. Spowiednik radzi mi oddac ukradziona rzecz, jesli tej rady nie chce spelnic, to spowiedz jest swietokradzka i ma to wplyw na te i nastepne spowiedzi. Wiaze sie to m.in. z warunkiem 5. spowiedzi, naprawienia krzywdy, zadoscuczynienia.

7. Moja rada na przyszlosc, od razu pytaj spowiednika w konfesjonale, co uczynic i pod jaką sankcją ci cos polecil uczynic. Czasem spowiednik zaznacza, ze brak jakiejs czynnosci bedzie powodowac skutkami niewaznosci sakramentu lub grzechem.

8. Podczas spowiedzi mamy prawo dopytywac sie i nie trwac w niepwenosci.

 Re: Czy nieposłuszeństwo spowiednikowi czyni spowiedź nieważną?
Autor: stawiam tak: (---.net.pulawy.pl)
Data:   2019-12-30 19:44

Na ważność spowiedzi nie, na zdrowie (i na zaciągniecie kolejnego grzechu) już chyba tak.

 Re: Czy nieposłuszeństwo spowiednikowi czyni spowiedź nieważną?
Autor: On (---.mt.pl)
Data:   2019-12-30 21:52

I jeszcze mam jedno pytanie. Spowiednik powiedział, że mam zrobić określoną rzecz, a jak jej nie zrobię to mam zrobić coś innego. Jeżeli się na to zgodziłem, a po spowiedzi przychodzi zwątpienie to spowiedź jest nieważna? To też był taki "rozkaz", ale w trakcie nauki. Pokuta była inna. Bardzo proszę o pomoc...

 Re: Czy nieposłuszeństwo spowiednikowi czyni spowiedź nieważną?
Autor: Ktoś (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-12-30 22:38

Spowiedź będzie ważna, posłuszeństwo spowiednikowi nie wpływa na to. Może to być natomiast grzech, jeżeli świadomie zaniedbujemy jakiś ważny aspekt naszego życia, gdzie niezbędna jest pomoc specjalisty. Nawet, gdyby konsultacja ze specjalistą miała być pokutą, to również jej brak nie uczyni spowiedzi nieważną. Warto jednak zastanowić się, dlaczego odkładamy coś, co jest nam potrzebne i może być pomocne.

 Re: Czy nieposłuszeństwo spowiednikowi czyni spowiedź nieważną?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-12-31 02:34

Mam mocną sugestię: załatwiaj takie rzeczy w konfesjonale, nie na forum.
Nie wierzysz spowiednikom, to niby w imię czego mam przyjąć, że uwierzysz w to, co Ci tutaj napiszą dowolne osoby? Że niby forum wazniejsze niż sakrament? No żarty.
Sumienia się na forach nie leczy.

 Re: Czy nieposłuszeństwo spowiednikowi czyni spowiedź nieważną?
Autor: padre (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2020-01-01 17:17

Jeśli to tylko mozliwe, to porozmawiaj z tym spowiednikiem, wyraz swoje trudnosci. Przynajmniej dla formacji sumienia popros jakiegos spowiednika, by zostal twym stalym spowiednikiem lub ojcem duchownym. Internet nie jest miejscem rozstrzygajacym twoich watpliwosci. Kaplan w realu jest dla pomocy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: