logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 KMB czy CMB?
Autor: pytająca (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2020-01-02 11:32

Zbliża się Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia, więc mam pytanie. Co napisać święconą kredą na drzwiach? KMB czy CMB?

--------

Forowicze odpowiadają: (klik).
moderator

 Re: KMB czy CMB?
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2020-01-02 13:49

"Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii. Zasady i wskazania", którego autorem jest Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w punkcie 118 precyzuje:
 
"(…) Błogosławieństwo domów, których drzwi znaczy się krzyżem Chrystusa, cyfrą roku oraz tradycyjnymi inicjałami świętych Mędrców (K + M + B), co tłumaczy się formułą: "Christus mansionem benedicat". Pisze się je pobłogosławioną kredą. Gesty te, wykonane przez grupy dzieci w towarzystwie starszych, wyrażają prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo tych świętych Mędrców. Jest to też okazja do zbiórki ofiar na cele charytatywne i misyjne."

Jak widać, obie formy odnoszą się do tego samego znaczenia - tyle że KMB pochodzi od staropolskiego "Krystus" lub greckiego "Kristus". Formą pierwotną jest jednak prawdopodobnie CMB.

Nie ma więc co kruszyc kopii.

Co do imion 3 króli, to taka interpretacja jest również starodawna, choć wydaje się raczej "ludowa".

 Re: KMB czy CMB?
Autor: B. (---.191.107.202.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-01-06 00:56

U mnie w kościele ksiądz proboszcz powiedział, że jutro (w poniedziałek) będzie poświęcenie kadzidła i kredy, którą na drzwiach napiszemy pierwsze litery imion trzech mędrców.
Ale mam inny problem...
Jak postąpić z tymi suszonymi roślinkami pełniącymi rolę kadzidła.
Kilka razy w torebeczce z kadzidłem i kredą była też "czarna kreda", jak mówiono. To czarne to był węgielek, który rozżarzałam nad gazem, wkładałam do mosiężnego kielicha i posypywałam "kadzidłem". I leciał dymek.
Kiedyś w torebkach jako kadzidło były jakby ziarenka przypominające bursztyn, z tym było trudno.
Obawiam się, że jak ostatnio może nie być w torebce węgielka, wtedy mam trudność.
Zamierzałam kupić jakieś najmniejsze opakowanie węgielków, ale zapomniałam...
Może ktoś ma wypróbowany sposób na uruchomienie dymku z kadzidła w domowych warunkach?

 Re: KMB czy CMB?
Autor: 38 na karku (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2020-01-06 11:32

Na palnik metalowa płytka, podgrzać, i na niej kadzidła rozsypać trochę, a potem dosypywać. Oczywiście powoli i pod kontrolą.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: