logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Bóg karze lud egipski?
Autor: Karolina (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-01-30 00:26

Dlaczego przez zatwardzialosc serca faraona musza cierpiec wszyscy mieszkancy Egiptu? Nawet jesli nie byli oni bez wini to przeciez chyba nie zdawali sobie sprawy czego skutkiem sa te plagi, bo to "ultimatum" dostawal tylko faraon. Egipcjanie nie mieli przeciez wplywu na jego decyzje.

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: Robson (---.9livesdata.com)
Data:   2020-01-30 16:00

A co zawiniły różne narody (w tym Polacy) że tyle cierpieli przez "zatwardziałe serca" bardziej współczesnych faraonów typu Hitlera i Stalina?

Też nie jestem faraonem ani innym władcą. Ale kiedy zdarza mi się grzeszyć, skutki dotykają nie tylko mnie, także wielu innych ludzi, o których często kompletnie nie mam pojęcia.

Na przykładzie faraona Bóg pokazuje nam, jak straszne skutki ma zatwardziałość jednego serca dopuszczając, aby się ujawniły. W dzień sądu zobaczymy jasno WSZYSTKIE skutki naszych grzechów i będzie to widok straszny. Straszniejszy być może niż śmierć wszystkich pierworodnych Egipcjan.

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-01-30 17:15

Egipcjanie nie mieli wpływu na decyzje faraona, naprawdę? Przecież po początkowych plagach mogli byli zebrać się i pójść do niego, aby wymóc na nim wypuszczenie Izraelitów. Podobno jeszcze żadna władza nie wygrała z ludem.

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-01-30 17:44

Karolino,

BO tak się Bogu spodobało, to był Jego zamysł, Jego plan.
Wcześniej wytracił narody Sodomy i Gomory a jeszcze wcześniej, ukarał całą ludzkość (poza rodziną Noego) potopem. Bóg Starotestamentalny wytracił również narody w Ziemi Kananejskiej aby pomóc Izraelitom w niej się osiedlić. Wiedział, ze były to narody złe, nie zasługujące na Jego miłosierdzie i nie rokujące żadnej nadziei na poprawę.
Jak wiemy, faraon zlekceważył i nie spełnił woli Bożej - Jahwe o której mówił mu Mojżesz, nie chciał aby Izraelici opuścili Egipt. I dlatego Bóg postanowił spuścić na wszystkich Egipcjan znane nam plagi. Przywódca narodu w owych czasach, ponosił karę na równi ze swoimi poddanymi, nie tylko on jako władca, ale również wszyscy jego poddani. Takie to były czasy. Ale czy w tej kwestii tak bardzo różniły się one od naszych?

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: Karolina (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-01-30 20:53

'Wiedział, ze były to narody złe, nie zasługujące na Jego miłosierdzie’

Myślałam, że Boże miłosierdzie jest tak wielkie, że każdy na nie zasługuje i nikt nie jest z niego wyłączony. Rozumiem, że może nie było zbyt wielkiej szansy na ich poprawę, ale ile teraz jest ludzi (bądź było w historii), którzy, jak to powiedziałaś, nie rokują bądź rokowali nadziei na poprawę, jak choćby wcześniej wspomniany Hitler czy Stalin. A jednak Bóg nie potraktował ich w podobny sposób. Niestety, ale kompletnie nie trafia do mnie takie tłumaczenie, bo jak to się ma do nieskończonej miłości i miłosierdzia Bożego?

Co do wcześniejszego komentarza, dzięki niemu trochę zrozumiałam, faktycznie mogło chodzić o to, że przez zatwardziałość jednego serca wiele ludzi może cierpieć, jednak nie podoba mi się przywołanie Hitlera i Stalina w tym momencie, absolutnie się zgadzam, że cierpieli niewinni ludzie, jednak nie zmienia to faktu, że w sytuacji o której pytałam, to Bóg bezpośrednio karał ludzi zsyłając plagi, a tutaj tylko zarozumiałość i pycha człowieka doprowadzila do śmierci tak wielu osób. W tym przypadku Bóg po prostu nie interweniował w wolną wolę człowieka a nie sam bezpośrednio karał. Co do ostatniego zdania - bardzo dużą obawą mnie ono napełniło, czy to znaczy, że po śmierci będziemy mieć ogromne wyrzuty cierpienia widząc 'WSZYSTKIE' skutki naszych działań? Czy nie jest tak, że po szczerej spowiedzi Bóg zapomina nasze grzechy i nie chce nam już ich wypominać? Czy przez 'wytknięcie błędów' ma, przynajmniej dla co poniektórych, zacząć się szczęście wieczne w niebie?

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-01-30 21:12

Na pewno Bóg wytracił Kananejczyków?
Warto zajrzeć na początek Księgi Sędziów. Juda walczy z Kananejczykami, ale zwycięstwo nie jest pełne. Inne plemiona miały podobne problemy.
" Jednakże kiedy Izrael się wzmocnił, poddał wprawdzie Kananejczyków robotom przymusowym, ale ich nie wypędził. Efraim również nie wypędził Kananejczyków mieszkających w Gezer: Kananejczycy mieszkali pośrodku nich w Gezer. (Sdz 1, 28-29)" itd

"Anioł Pana zstąpi z Gilgal do Bokim i rzekł: «Wywiodłem was z Egiptu i zaprowadziłem was do ziemi, którą poprzysiągłem dać waszym przodkom. Powiedziałem: Nie złamię przymierza mego z wami na wieki. Jednakże wy nie wchodźcie w przymierze z mieszkańcami tej ziemi, lecz rozwalcie ich ołtarze. Wyście zaś nie usłuchali mego głosu. Dlaczego to uczyniliście? Powiedziałem także: Nie wypędzę ich sprzed was, aby byli dla was przeszkodą i aby bogowie ich byli dla was sidłem». (Sdz 2, 1-3)
I dalej z powodu niewierności ludu:
"Zapłonął więc gniew Pana przeciwko Izraelowi. I rzekł: «Ponieważ lud ten przekroczył przymierze, które zawarłem z ich przodkami, i ponieważ nie usłuchał głosu mego, także i Ja nie wyrzucę spośród nich żadnego z narodów - które pozostawił Jozue, gdy umierał - żeby poddać Izraelitów próbie i zbadać, czy pójdą drogami Pana, po których kroczyli ich przodkowie». Pan więc pozostawił te narody, nie wypędzając ich szybko ani nie wydając ich w ręce Jozuego. (Sdz 2,20-23).
Potem dalej w Sdz 3 lista ludów, które Pan zostawił w Kanaanie.

Te narody piszesz, że złe. A Izraelici lepsi i rokujący poprawę?

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-01-30 22:18

Do Margaret

"A Izraelici lepsi i rokujący nadzieję?"

Pomimo tego jacy byli, Bóg miał do nich wyjątkową miłość, ciągle im przebaczał.
Zauważ, ze Izraelici byli Narodem Wybranym przez Boga, tak jak Izaak a nie Ismail. I myślę, że nam nic do tego który z narodów szczególnie upodobał sobie Bóg. Chyba nie jesteś zazdrosna? Prawda? :)
To tyle.

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-01-31 11:40

Magdaleno, nie o zazdrość chodzi (do głowy by mi nie przyszło, szczególnie, że jestem w lepszej sytuacji), ale o prawdę.

Karolino, oczywiście, że miłosierdzie Boga nie zna granic i każdy ma szansę. W Biblii opisuje się historię z religijnego punktu widzenia i przypisuje się działanie Bogu jako pierwszej przyczynie, choć było wiele przyczyn pośrednich (susza, wojna).

Zobacz, że w Księdze Mądrości podkreślona jest miłość Boga do wszystkich.
"Nad wszystkim masz litość, bo wszystko w Twej mocy, i oczy zamykasz na grzechy ludzi, by się nawrócili. Miłujesz bowiem wszystkie stworzenia, niczym się nie brzydzisz, co uczyniłeś, bo gdybyś miał coś w nienawiści, nie byłbyś tego uczynił. Jakżeby coś trwać mogło, gdybyś Ty tego nie chciał? Jak by się zachowało, czego byś nie wezwał? Oszczędzasz wszystko, bo to wszystko Twoje, Panie, miłośniku życia!" (Mdr 11, 23-26)

I o tym, że Bóg zsyłał utrapienia, by wezwać do pokuty Kananejczyków:
"Ale i ich jako ludzi oszczędzałeś! Zesłałeś na nich szerszenie wyprzedzające Twe wojsko, by ich niszczyły stopniowo. Mogłeś wydać bezbożnych sprawiedliwym w bitwie lub naraz wygubić przez bestie okrutne czy też wyrokiem bezlitosnym. Lecz karząc powoli, dawałeś miejsce nawróceniu, chociaż dobrze wiedziałeś, że ich pochodzenie nikczemne, a złość ich jest wrodzona i nie odmieni się ich usposobienie na wieki, bo to było plemię od początku przeklęte. I nie z obawy przed kimś pozostawiałeś grzechy ich bez kary" (Mdr 12, 8-11).

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: B. (---.24.74.60.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-02-02 02:45

Z reguły, a może nawet zawsze tak jest, że decyzje władcy (faraona, króla, premiera z jego ekipą) owocują skutkami (dobrymi lub złymi) dla ludu.

Egipt nie był wyjątkiem. Konsekwencje zła popełnianego przez królów ponosił także Izrael (i inne narody także, jest to w Biblii opisane, wyszczególnione). Konsekwencje przychodziły nie od razu, przedtem Bóg posyłał do Izraela proroków, którzy upominali, ostrzegali i oznajmiali straszne skutki i kary (np. wygnanie narodu Izraela do Babilonu). Wzywali do nawrócenia. Prorocy byli przez władców ścigani, więzieni, a nawet zabijani. Ale ich słowa pozostawały i pracowały w świadomości. Zauważyłam, że wszyscy prorocy mówili właściwie to samo co do meritum. Byli kolejni, bo czas płynął i rodziły się nowe pokolenia. Najgorszym grzechem, którzy popełniali władcy Izraela było „cudzołożenie z bogami obcymi”. To, co Egipt miał jako „bogów swoich”. Dlaczego dla Boga jest to tak ważne, tak bardzo ważne, że aż dał jako pierwsze Przykazanie „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”? Dlatego że kult bożków prowadził (i prowadzi, np. w krajach azjatyckich) do barbarzyństw, do ludzkiej krzywdy i cierpień (np. składano dla bożków ofiary z… ludzi, w tym z dzieci, robili to także królowie izraelscy, np. król Achaz:

„2 W chwili objęcia rządów Achaz miał dwadzieścia lat, a szesnaście1 lat panował w Jerozolimie. Nie czynił on tego, co jest słuszne w oczach Pana, Boga jego, tak jak jego praojciec, Dawid, 3 lecz kroczył drogą królów izraelskich. A nawet syna swego przeprowadził przez ogień - na modłę ohydnych grzechów pogan, których Pan wypędził przed Izraelitami.”

Będąc w Ziemi Świętej widziałam przy źródłach Jordanu wielką pieczarę w skałach, gdzie składano dla bożka Molocha ofiary z ludzi.

A przecież już w księdze kapłańskiej Bóg zabronił tego:
„21 Nie będziesz dawał dziecka swojego, aby było przeprowadzone przez ogień dla Molocha, nie będziesz w ten sposób bezcześcił imienia Boga swojego. Ja jestem Pan!” Księga Kapłańska 18,21

Potem jest to powtórzone w Księdze Powtórzonego Prawa:
„10 Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary” Księga Powtórzonego Prawa 18,10

A „wybrany” Izrael dalej przekraczał Boże Prawo… A i my mamy gazety np. pełne horoskopów a w telewizjach nocą aktywizują się wróżki i wróże…

Zwykły lud nie miał wglądu do nielicznych rękopisów Prawa Mojżeszowego, ale władcy mieli taką możliwość. Tymczasem na chyba dziewiętnastu królów Izraela jest tylko jeden, który jest oceniony, że czynił dobro, ale i zło. Przy większości królów jest ocena, że czynił zło w oczach Pańskich.
Wśród królów królestwa Judy było lepiej, aż ośmiu królów jest ocenionych jako czyniących dobro w oczach Pańskich (na około osiemnastu).
Za zło zarówno Juda jak i Izrael poniosły dojmujące konsekwencje.

Czy zatem Egipt można uznać za „pokrzywdzony” w stosunku do Izraela? Ależ nie. Egipski faraon dostawał kolejne ewidentne, namacalne znaki wszechmocy Boga Izraela i… lekceważył je, podobnie robili władcy Izraela. Za zło są zawsze i wobec każdego konsekwencje. Miłosierny ojciec z przypowieści o synu marnotrawnym kiedy przebaczył synowi, kiedy go uściskał? Wtedy, gdy syn przyszedł i z pokorą wyznał winę. Chociaż ojciec cały czas tęsknił, przez lata wyglądał na drogę w oczekiwaniu na powrót syna.

Zachęcam Cię Karolino do oglądania serialu „Mojżesz” w Tv Trwam (w poniedziałki, godz. 22:10). Główna linia tego serialu jest zgodna z biblijnym przekazem. Jestem zaskoczona głębią przemyśleń autorów tego serialu, którzy widać, że Biblię (tamten okres) przestudiowali bardzo dokładnie. Aktualnie jest już przedstawiany przebieg plagi „śmierć pierworodnych”. Za jakiś czas ten serial zapewne będzie powtórzony.

Pytasz:
Dlaczego przez zatwardziałość serca faraona musieli cierpieć wszyscy mieszkańcy Egiptu? Nawet jeśli nie byli oni bez winy to przecież chyba, bo to "ultimatum" dostawał tylko faraon. Egipcjanie nie mieli przecież wpływu na jego decyzje.

Czy znasz lub pamiętasz historię Rachab? Nierządnicy Rachab, poganki z Jerycha? Mimo że nierządnica i że poganka to występuje ona w rodowodzie Jezusa!

Dlaczego aż takiego wyniesienia dostąpiła? Bo w pogańskim Jerychu uwierzyła w Boga Izraela i ocaliła izraelskich zwiadowców. A przecież wielu w Jerychu usłyszało o ewidentnym cudzie, o rozstąpieniu się potem wód Jordanu przed wojskiem i ludem Izraela. A jednak tylko Rachab uwierzyła w Boga Izraela.
Całe Jerycho zostało zburzone, ludność zginęła, a Rachab i jej rodzina ocaleli. Potem została żoną Izraelity.

Czy Egipcjanie rzeczywiście „nie zdawali sobie sprawy czego skutkiem są te plagi”? Z pewnością zdawali sobie sprawę przynajmniej Egipcjanie z pałacu faraona, ich rodziny, znajomi. Wieści rozchodziły się lotem błyskawicy.
Jednak nie pozostał przekaz o żadnej egipskiej „Rachab”… Odważnej, dzielnej i mądrej.

Bóg jest nie tylko wszechmocny, ale mądry, kochający nas, sprawiedliwy, ale i miłosierny. Czy tamci Egipcjanie są już w niebie, mimo swojego pogaństwa? Trudno powiedzieć, może w czyśćcu? Może czekają? Zauważ, że ich pierworodni zmarli podczas plagi nie żyją, ale nie żyją także pozostali Egipcjanie i nie żyje żaden człowiek z tysięcy lat istnienia życia na ziemi (no, może Henoch, Eliasz i Maryja :) Żyje tylko garstka dzisiejszego pokolenia. Po grzechu pierworodnym umieramy wszyscy, ale także wszystkie nasze dusze żyją (!), a ciała nas wszystkich zmartwychwstaną…
Ból rozstania z najbliższymi przeżywa każdy z nas. Ale także wiemy, że spotkamy się ponownie, daj Boże w niebie.

Serdecznie pozdrawiam :)

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2020-02-02 19:27

B. napisała:
"Zwykły lud nie miał wglądu do nielicznych rękopisów Prawa Mojżeszowego, ale władcy mieli taką możliwość."

Niekoniecznie. A na pewno nie w znanej nam obecnie wersji.
"Ostateczne utrwalenie Tory na piśmie nastąpiło na przełomie VI i V w. przed Chr. (w okresie wygnania babilońskiego i odnowy powygnaniowej)" https://biblia.wiara.pl/doc/422844.Stary-Testament/1.

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: B. (---.24.61.232.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-02-02 23:18

Ad. Margaret

Przekaz biblijny wspomina o "Księdze Przymierza", "Księdze Prawa", przykładowo:

"7 Wtedy wziął Księgę Przymierza i czytał ją głośno ludowi. I oświadczyli: «Wszystko, co powiedział Pan, uczynimy i będziemy posłuszni»" Wj 24,7.

"24 Gdy Mojżesz zakończył całkowicie pisanie tego Prawa w księdze, 25 rozkazał lewitom noszącym Arkę Przymierza Pańskiego: 26 «Weźcie tę Księgę Prawa i połóżcie ją obok Arki Przymierza Pana, Boga waszego, a niech tam będzie przeciwko wam jako świadek." Pwt 31

Jozue otrzymał od Boga polecenie:
"8 Niech ta Księga Prawa będzie zawsze na twych ustach: rozważaj ją w dzień i w nocy, abyś ściśle spełniał wszystko, co w niej jest napisane, bo tylko wtedy powiedzie ci się i okaże się twoja roztropność." Joz 1

Za panowania króla Jozjasza:
"8 Wówczas to arcykapłan Chilkiasz powiedział do pisarza Szafana: «Znalazłem księgę Prawa w świątyni Pańskiej»2. I dał Chilkiasz księgę Szafanowi, który ją czytał. 9 Następnie pisarz Szafan poszedł do króla i zdał mu sprawę z tego zdarzenia w słowach: «Słudzy twoi wybrali pieniądze znajdujące się w świątyni i wręczyli je kierownikom robót, nadzorcom świątyni Pańskiej». 10 I pisarz Szafan oznajmił królowi: «Kapłan Chilkiasz dał mi księgę» - i Szafan odczytał ją wobec króla. 11 Kiedy król usłyszał słowa księgi Prawa, rozdarł szaty. 12 Następnie król rozkazał kapłanowi Chilkiaszowi i Achikamowi, synowi Szafana, Akborowi, synowi Micheasza, pisarzowi Szafanowi i urzędnikowi królewskiemu Asajaszowi: 13 «Idźcie poradzić się Pana co do mnie, co do ludu i całego pokolenia Judy w związku ze słowami tejże znalezionej księgi. Bo wielki gniew Pański zapłonął przeciwko nam z tego powodu, przodkowie nasi nie słuchali słów tejże księgi, by spełnić wszystko, co jest w niej napisane»." 2 Krl 22

Serdecznie pozdrawiam :)

 Re: Dlaczego Bóg karze cały lud egipski?
Autor: czytaj Biblię (---.lightspeed.miamfl.sbcglobal.net)
Data:   2020-02-06 21:55

A dlaczego wcześniej faraon kazał zabijać wszystkich nowonarodzonych chłopców izraelskich?

15 Potem do położnych u kobiet hebrajskich, z których jedna nazywała się Szifra, a druga Pua, powiedział król egipski 16 te słowa: «Jeśli będziecie przy porodach kobiet hebrajskich, to patrzcie na płeć noworodka. Jeśli będzie chłopiec, to winnyście go zabić, a jeśli dziewczynka, to zostawcie ją przy życiu». Pwt 1, 15-16

Na tytułowe odpowiedź przeczytasz w Biblii:

"w odwet za nakaz dzieciobójczy,
dałeś im niespodziewanie wodę obfitą" Mdr 11,7

Jednak o egipską rzeź niemowląt izraelskich Karolina nie zapyta.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: