logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Prawda, dobro, piękno.
Autor: Pytanie (---.191.139.166.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-03-04 00:44

Pojęcia "prawda, dobro i piękno" wymieniane są często jako jakby cnoty, nawet przez profesorów KUL-u, a nawet księży. Tymczasem, o ile się nie mylę, są to "cnoty" sformułowane przez greckiego Platona, oderwane zarówno od Judaizmu jak i od nauki Jezusa. Dlaczego więc zostały "zaadoptowane" przez naszych uczonych a nawet księży. Czy Jezus kiedykolwiek powiedział, że naczelną wartością jest piękno?

 Re: Prawda, dobro, piękno.
Autor: bvr (---.mf.gov.pl)
Data:   2020-03-04 13:38

Nauka Kościoła Katolickiego traktuje te pojęcia nie jako cnoty, tylko jako tzw. Transcendentalia. Naukę o nich sformował św. Tomasz z Akwinu ("Dysputy problemowe o prawdzie", "O dobru", "Summa teologiczna"), który opierał się raczej na Arystotelesie, nie na Platonie.

 Re: Prawda, dobro, piękno.
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-03-08 22:14

Jeśli coś jest cnotą, to nie jest szczególnie ważne, kto to sformułował. Wielcy filozofowie przedchrześcijańscy doszli do wielu spraw etycznych poprzez rozumowanie. W końcu każdy człowiek ma przez Boga wszczepiony pewien instynk moralny.

 Re: Prawda, dobro, piękno.
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2020-03-10 22:51

Pewne prawdy jako część "prawa naturalnego", mogą zostać odkryte samym rozumem. Do Boga-Stwórcy wszechświata dochodziły również np. religie wschodu, mimo że im się nie objawił.

 Re: Prawda, dobro, piękno.
Autor: B. (---.24.56.107.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-03-12 02:21

Ad Robson
Zachęcam do lektury książek siostry Michaeli (Z. Pawlik).
"Utopijny raj – New Age" jest dostępny tu:
http://www.rodzinapolska.pl/poznajprawde/archiwum/2009/983_1.pdf

Ze wstępu:
"Poprzednie książki: Złudne uroki duchowości Wschodu, Nie dajcie się uwieść różnym i obcym naukom i Reinkarnacja- rzeczywistość czy złudzenie jak i ta ostatnia przybliżają polskiemu czytelnikowi korzenie kulturowe i religijne Wschodu, pokazują przenikanie tych elementów do naszej kultury wywodzącej się z cywilizacji łacińskiej, zbudowanej na wartościach chrześcijańskich, a przede wszystkim wskazują na zagrożenia duchowe płynące z tego zjawiska."
Pozdrawiam :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: