logo
Środa, 08 lipca 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Wyrzucanie jedzenia.
Autor: Aga (---.play-internet.pl)
Data:   2020-03-19 10:28

Witam serdecznie. Czy wyrzucenie niezjedzonego jedzenia na podwórko kotom jest marnowaniem jedzenia i grzechem? Albo pokruszenie czerstwego pieczywa ptakom? Nie zdarza się to może codziennie ale czasami tak.

 Re: Wyrzucanie jedzenia.
Autor: Andy72 (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2020-03-19 13:42

Moim zdaniem wprost przeciwnie. Marnowanie byłoby gdyby chleb ze śmieciami trafiał do śmietnika,

 Re: Wyrzucanie jedzenia.
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2020-03-19 13:43

Ptakom w rozsądnych granicach uważam za dopuszczalne. Na podwórko kotom zdecydowanie NIE.

 Re: Wyrzucanie jedzenia.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-03-19 15:23

Po pierwsze: kupujmy i gospodarujmy (pomysłowo przetwarzajmy) tak, aby nie było niezjedzonego jedzenia. Jasne, sporadycznie może się zdarzyć, ale to, jak w Europie marnujemy żywność, generalnie woła o pomstę do nieba w sytuacji, gdy ludzie gdzie indziej umierają z głodu.
Po drugie: "ludzkie" jedzenie szkodzi wielu zwierzętom. Przyzwyczajają się i zjadają, tracąc instynkt. Np. karmienie kaczek czy łabędzi chlebem im wcale nie pomaga. To ludzie sobie wpoili, że to takie miłosierne i przyjemne (zawsze się karmiło i było dobrze - no nie!). Pod pretekstem dokarmiania zwierząt niekiedy oczyszczamy się z poczucia winy - no przecież nic się nie zmarnowało.
Po trzecie: mam nadzieję, że nie śmiecisz tym jedzeniem na podwórzu (jeśli podwórze tylko Twoje - to niby Twój kłopot, jeśli publiczne - jednak nie jest to Twoja sprawa), w wielu miejscach ludzie bezmyślnie wyrzucają - a kto ma to sprzątać, gdy coś zgnije i spleśnieje? Mieszkam w mieście i widzę na trawnikach i w kątach wystarczająco dużo efektów działalności "dobrych ludzi", którzy śmiecą, krzywdząc i współmieszkańców, i zwierzęta. Rozumiem też miejscowe zakazy dokarmiania.

Generalnie: kupujmy, gospodarujmy i ewentualnie dokarmiajmy odpowiedzialnie.

Jesli marnujemy, szkodzimy i śmiecimy - to niszczymy świat. Stworzony przez Boga. Więc takie działanie dobre nie jest, prawda?

 Re: Wyrzucanie jedzenia.
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-03-19 15:57

Aga,

Myślę, ze będzie w Twoim przypadku raczej to "karmienie zwierzą" niezjedzonym, ale dobrym jedzeniem i nie będzie również marnowaniem pokarmu. Natomiast świadome wyrzucanie DOBREGO jedzenia do pojemnika na śmieci - to grzech.

Ci, którzy pamiętają PRL wiedzą ze np. kupione wędliny często na drugi dzień stawały się śliskie lub zielone i trzeba było je natychmiast wyrzucić.
Musimy koniecznie zwracać uwagę, CO KUPUJEMY i ILE KUPUJEMY aby potem nie mieć z tym problemu.

 Re: Wyrzucanie jedzenia.
Autor: Mateusz (31.42.21.---)
Data:   2020-03-19 17:17

Z tego co piszesz chodzi o resztki jedzenia, których sama już byś nie spożywała. W takiej sytuacji jak najbardziej można podzielić się nim ze zwierzętami.

 Re: Wyrzucanie jedzenia.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-03-19 17:57

Pieczywo szkodzi ptakom, nie rób tego.
Dodatkowo jeśli te ptaki to gołębie... ich się nie dokarmia w ogóle. Poradzą sobie. A przy okazji ludzi będą mieli czystsze balkony i parapety. Niestety należę do ofiar tych "miłośników" dokarmiania gołębi.
Kotom też raczej daje się jedzenie przeznaczone dla kotów.

 Re: Wyrzucanie jedzenia.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-03-19 20:06

"Z tego co piszesz chodzi o resztki jedzenia, których sama już byś nie spożywała. W takiej sytuacji jak najbardziej można podzielić się nim ze zwierzętami."

Tylko pod warunkiem, że zwierzętom to nie szkodzi i pod warunkiem, że się nie bałagani ani nie sprowadza zagrożeń sanitarnych na ludzi (i nie mam tu na mysli obecnej epidemii).
Np. https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Medycyna-podrozy/Obrzezek-golebien-ptasi-kleszcz-ktory-pasozytuje-na-golebiach

 Re: Wyrzucanie jedzenia.
Autor: Mira (---.securex.cc)
Data:   2020-03-20 05:51

Polecam Ci grupy typu food sharing na Facebooku - można oddać jedzenie osobom, które chętnie się nim "zaopiekują" :) Czasami można w ten sposób pomóc głodnemu lub osobie, której nie stać żeby kupić/zrobić sobie obiad.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: