logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy na zaproszeniu ślubnym mogę użyć Tb 8,7?
Autor: Monika (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-08-26 13:59

Witam,
mam pytanie dot. cytowania Pisma Świętego. Chciałabym w zaproszeniach ślubnych umieścić cytat z Księgi Tobiasza: "Okaż mnie i jej miłosierdzie i pozwól razem dożyć starości!" (Tb 8,7). Czy można zamieścić go w formie ,,Boże, okaż mnie i jej miłosierdzie i pozwól razem dożyć starości"?, gdyż w tej modlitwie Tobiasz zwraca się do Boga, jednak zwrot ten umieszczony jest na początku modlitwy. Nie chciałabym popełnić błędu, a nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat. Z góry dziękuje za rzetelne odpowiedzi.

 Re: Czy na zaproszeniu ślubnym mogę użyć Tb 8,7?
Autor: Release (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-08-26 18:04

Wow, nie wiem, czy tak można, ale jak dla mnie to dość oryginalnie brzmiący cytat jak na zaproszenie ślubne ;) Me oczy widzą takie "cóś" pierwszy raz ;)

 Re: Czy na zaproszeniu ślubnym mogę użyć Tb 8,7?
Autor: Katarzyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-08-26 18:46

Ale jak zmienisz, to już nie będzie cytat. A druga sprawa, że ładnie będzie wyglądać podanie źródła na zaproszeniu. Może warto napisać rozwinięcie to znaczy: 'porównaj Księga Tobiasza 8,7' po cytacie?

Mój ulubiony cytat na zaproszeniu ślubnym:
Pnp 8, 6-7

 Re: Czy na zaproszeniu ślubnym mogę użyć Tb 8,7?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2020-08-26 21:25

Wiesz Moniko, w kontekście ślubu troszkę nie pasuje tu słowo "miłosierdzie", bo to w przeciwieństwie do łaski okazywane jest człowiekowi, który dopuścił się czegoś złego. Lepiej byłoby troszkę zmodyfikować przytoczony cytat i zastąpić miłosierdzie łaską. Tym bardziej, że ma on trafić na zaproszenie, a nie być wykorzystany w celach czysto teologicznych.

 Re: Czy na zaproszeniu ślubnym mogę użyć Tb 8,7?
Autor: B. (---.24.74.220.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-08-27 11:52

Moniko, Twoja intencja jest czytelna i przepiękna. Słowa których użycie rozważasz są wspaniałe.
Lecz z uwagi na kontekst biblijny tego cytatu (zły duch zabijał kolejnych siedmiu mężów Sary w noc poślubną Tb 7,11) nie radziłabym Ci zastosowania tego cytatu na zaproszeniu ślubnym. Tobiasz i Sara wiedzieli o tym, jednak ufni w Bożą opiekę pomodlili się gorąco i ich małżeństwo rozpoczęło się szczęśliwie, z pomocą anioła Rafała i przede wszystkim z pomocą Bożą.
Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. Planujecie że fundamentem Waszego małżeństwa ma być Bóg, a więc żadne burze Waszego Domu nie rozwalą, skoro postawicie go na Skale :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: