logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy relikwie można włożyć do relikwiarza?
Autor: Igor (---.icpnet.pl)
Data:   2020-12-17 12:18

Witam,
Czy relikwie drugiego stopnia - kawałek szaty Jana Pawła II w obrazku - czy ten kawałek szaty można włożyć do relikwiarza?

 Re: Czy relikwie można włożyć do relikwiarza?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2020-12-19 17:42

Obecnie zgodnie z dokumentem

INSTRUKCJA “RELIKWIE W KOŚCIELE: POŚWIADCZENIE PRAWDZIWOŚCI ORAZ PRZECHOWYWANIE” ( proszę zobaczyć w języku polskim http://vademecumliturgiczne.pl/2019/09/08/instrukcja-relikwie-w-kosciele-poswiadczenie-prawdziwosci-oraz-przechowywanie/ i w języku angielskim na stronie watykańskiej https://www.vatican.va/roman_curia/congregations/csaints/documents/rc_con_csaints_doc_20171208_istruzione-reliquie_en.html ) relikwie klasyfikuje się jako relikwie wyjątkowe i relikwie bardziej potoczne.

W przytoczonym dokumencie można przeczytać o relikwiach, iż

"Tradycyjnie uważa się za relikwie wyjątkowe ciało Błogosławionych i Świętych lub istotne części samych ciał albo całą objętość urny z ich prochami pochodzących z ich kremacji. Te relikwie są otaczane szczególną troską i znajdują się pod nadzorem biskupów diecezjalnych, eparchów, tych, którzy są z nimi zrównani z mocy prawa, oraz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w celu zapewnienia ich konserwacji oraz kultu, a także uniknięcia nadużyć. Należy je zatem przechowywać w specjalnych opieczętowanych urnach i umieszczać w miejscach, które gwarantują ich bezpieczeństwo, podkreślają sakralny wymiar oraz ułatwiają oddawanie kultu.

Za relikwie bardziej potoczne uważa się małe fragmenty ciała Błogosławionych i Świętych lub także przedmioty, które znajdowały się w bezpośrednim kontakcie z ich osobą. Powinny być w miarę możliwości przechowywane w opieczętowanych kapsułkach. Należy je przechowywać i otaczać szacunkiem w duchu religijnym, unikając wszelkich form zabobonnych i pozoru handlu."

Zatem można przypuszczać, że być może jesteś w posiadaniu relikwii bardziej potocznej, która obecnie powinna byłaby być przechowywana w opieczętowanej kapsułce. Trzeba byłoby dopytać w Kościele (odpowiednią osobą pewnie mógłby być o. Zdzisław Kijas OFMConv, który zdaje się pracuje w w Kongregacji do spraw Świętych w Watykanie) o to jak dokładnie można byłoby postąpić w Twoim przypadku.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: