logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Msza w kaplicy przy kościele - udział czy słuchanie?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-01-01 19:33

Dzisiaj u nas w kościele była już maksymalna dopuszczalna ilość ludzi, więc księża otworzyli przykościelną kaplicę, w której nadmiarowi ludzie się pomieścili i słuchali tego, co dzieje się w głównym kościele przez głośniki. Zastanawia mnie, czy obecność w tej kaplicy oznacza udział we Mszy Świętej, która przecież odbywała się w głównym kościele. Był tam tylko transmitowany dźwięk z kościoła, nie było obrazu. Czyli było to nawet mniej, niż ma miejsce w transmisjach internetowych czy telewizyjnych, gdzie jest zarówno dźwięk jak i obraz, ale przecież te transmisje nie są udziałem we Mszy. Na plus tej obecności w kaplicy było to, że przyszedł tu kapłan z Komunią Świętą, czyli chętni mogli do niej przystąpić.

Na pewno udział czy tez słuchanie Mszy w kaplicy zamiast w kościele nie było grzechem, bo było to niezawinione przez uczestników, którzy się po prostu nie zmieścili. Jednak jeśli ktoś chciałby przystąpić po raz drugi do Komunii w tym dniu, to nie wiem, czy może to zrobić. Wszak można przyjąć drugi raz Komunię jedynie w sytuacji, gdy w pełni uczestniczymy we Mszy.

Wiec mam pytanie - czy opisana sytuacja jest pełnoprawnym uczestnictwem we Mszy, czy tylko słuchaniem?

 Re: Msza w kaplicy przy kościele - udział czy słuchanie?
Autor: Ona (---.146.163.200.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-01-01 20:11

Branie udziału w Mszy transmitowanej przez internet/telewizję/radio, w czasie pandemii JEST udziałem we Mszy. Jeśli przyjmiesz podczas nich Komunię w sposób duchowy, to JEST to pełny udział. Brawo dla księży, którzy liczyli wiernych i zorganizowali im możliwość bezpiecznego udziału w Mszy. Odpowiadając na pytanie Autora: tak, oczywiście, był to udział we Mszy wypełniający nakaz przykazania.

 Re: Msza w kaplicy przy kościele - udział czy słuchanie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-01-01 22:51

"Branie udziału w Mszy transmitowanej przez internet/telewizję/radio, w czasie pandemii JEST udziałem we Mszy" - o pewne źródło teologiczne poproszę.

Wg znanej mi literatury korzystanie ze mszy transmitowanej jakkolwiek NIE jest udziałem we mszy. Istnieje cała teologia transmisji, owszem, dyskutowana.
Polecam książkę z obszernym stanem badań:
http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=30192
Omówienie: https://opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZS/wiez201011-12_tv.html
Korzystanie z transmisji jest niestety namiastką, jest może formą świętowania, jest na pewno formą modlitwy, ale nie jest udziałem we mszy. Gdyby był to udział, nie byłyby, przynajmniej w pewnej mierze, potrzebne dyspensy. Komunia św. duchowa nie zależy od pandemii, funkcjonuje i poza nią.

Por. też np. https://wiez.pl/2020/03/14/chodzi-o-modlitwe-a-nie-ogladanie-instrukcja-obslugi-transmisji-mszy-swietej/

 Re: Msza w kaplicy przy kościele - udział czy słuchanie?
Autor: Ona (---.146.163.200.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-01-02 09:36

https://diecezja.waw.pl/6899
"Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w domu za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu. Zachęcam też do pogłębionej modlitwy osobistej."
Teraz możemy dyskutować czy "udział" i "uczestnictwo" to to samo... Prawie wszystkie dyspensy zawierają warunek "uczestnictwa", "duchowej łączności", "łączności modlitewnej" przez transmisje internetowe. Zresztą, patrząc na KPK 1248: "§ 2. Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin.", to dyspensy w obecnej sytuacji, np. dla osób na kwarantannie czy chorych, nie są potrzebne, ponieważ mamy "inną poważną przyczynę". Czytałam o tym bardzo ciekawy artykuł na wiosnę, jak znajdę to wrzucę. Nie zgodzę się, że jest to "namiastka świętowania", jasne, dobre przeżycie Mszy przed ekranem może być trudniejsze, ale nie musi być gorsze. Bóg nie jest ograniczony miejscem, patrzy na serce. Niestety, czy nam się to podoba, czy nie, pandemia zmieniła naszą rzeczywistość. Osobiście uważam, że zaangażowanie wielu księży w przeniesienie liturgii do sieci, jest jednym z najpiękniejszych jej owoców. Mam nadzieję, że nie zostanie to zaprzepaszczone, bo przecież chorych, którzy nie mogą wziąć udziału we Mszy, adoracji, różańcu itd. mamy zawsze, a dzięki transmisjom, w końcu mają oni o wiele większy dostęp do liturgii Kościoła. Niestety, Radio Maryja i TV Trwam z różnych powodów nie dla każdego będzie wypełniała tę lukę. Oby jednak świat jak najszybciej wrócił do normalności, żebyśmy wszyscy mogli wrócić do naszych kościołów, czego i sobie, Wszystkim Forumowiczom i Moderatorom życzę 😊

 Re: Msza w kaplicy przy kościele - udział czy słuchanie?
Autor: Mateusz (31.42.25.---)
Data:   2021-01-02 13:17

"Dzisiaj u nas w kościele była już maksymalna dopuszczalna ilość ludzi, więc księża otworzyli przykościelną kaplicę (...)".
Kaplica to pomieszczenie, które zostało poświęcone i jako takie jest przeznaczone do sprawowania czynności liturgicznych. Mniejsza ilość osób zgromadzonych na ograniczonej przestrzeni, uzyskana w ten sposób, to większe bezpieczeństwo wiernych (oczywiście idealnie byłoby, gdyby ci wierni dbali o nie również we własnym zakresie).

"Czyli było to nawet mniej, niż ma miejsce w transmisjach internetowych czy telewizyjnych, gdzie jest zarówno dźwięk jak i obraz, ale przecież te transmisje nie są udziałem we Mszy".
Nie, ponieważ przebywanie w kaplicy to nie to samo, co siedzenie w domu przed telewizorem. Co więcej, do wiernych tam zgromadzonych mógł przyjść kapłan z Najświętszym Sakramentem (i jak sam piszesz, zrobił to). Czy dalej postawiłbyś zatem znak równości między transmisją, a udziałem we mszy, przebywając w kaplicy zamiast w głównej nawie kościoła?

"Na pewno udział czy tez słuchanie Mszy w kaplicy zamiast w kościele nie było grzechem, bo było to niezawinione przez uczestników, którzy się po prostu nie zmieścili".
No to już wszystko jasne. Jesteś z tych, którzy cały czas rozważają, czy już są grzeszni całkiem, może w połowie, a może tylko tak ćwierć. Na taki problem polecany jest spowiednik lub psycholog, a najlepiej obydwaj, żeby jeden wytłumaczył Ci istotę problemu od strony duchowej, a drugi naukowej.

"Jednak jeśli ktoś chciałby przystąpić po raz drugi do Komunii w tym dniu, to nie wiem, czy może to zrobić. Wszak można przyjąć drugi raz Komunię jedynie w sytuacji, gdy w pełni uczestniczymy we Mszy".
Ale czy Komunia dwa razy tego samego dnia jest do czegokolwiek konieczna? Nie jest, przyjęta raz nie "wyparuje", zapewniam Cię.

 Re: Msza w kaplicy przy kościele - udział czy słuchanie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-01-02 13:57

@Ona: Inspirująca rozmowa, dziękuję. Na razie zdania nie zmieniam. Transmisja jest namiastką. Być może jedyną dostępną, być może wspaniale przeżywaną, na pewno cenną. Ale jest inną i mniejszą rzeczywistością niż realna Eucharystia.
Polecam to: https://pl.aleteia.org/2020/04/25/msza-transmitowana-msza-nagrana-o-co-chodzi-w-dekrecie-biskupa-czai/
No i raz jeszcze odsyłam do książki.

Zaciekawiło mnie zdanie: "Prawie wszystkie dyspensy zawierają warunek "uczestnictwa", "duchowej łączności", "łączności modlitewnej" przez transmisje internetowe.
Prawie wszystkie dyspensy zawierają warunek?
No to jakoś nie umiem tych prawie wszystkich znaleźć. Szukam losowo. Pewnie coś przegapiam, to prawdopodobne.
Warunku takiego nie mają - wg znalezionych teraz dokumentów (dekrety biskupie) - np. diecezje: Warszawa (dekret z 16 X 2020: https://archwwa.pl/aktualnosci/komunikat-arcybiskupa-metropolity-warszawskiego-2-3/), Kalisz, Poznań, Kraków, Łódź, Łowicz, Wrocław, Świdnica, Bydgoszcz,Lublin, Częstochowa, Przemyśl, Białystok, Tarnów, Koszalin- Kołobrzeg.
Szukać dalej? Trochę nie widzę sensu. Ale zawdzięczam Ci lepszą orientację w temacie. Przyda się.
Uwaga! ewentualne zachęty NIE są warunkiem ważności dyspensy. Warunek w dokumentach trzeba wyrazić jasno, nazywając go warunkiem właśnie.

 Re: Msza w kaplicy przy kościele - udział czy słuchanie?
Autor: Ona (---.146.163.200.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-01-02 15:35

Również bardzo dziękuję za ciekawą dyskusję i mam nadzieję, że Moderator nas nie pogoni 😉 rzeczywiście, nie jest to tak jednoznaczne, również nie chce mi się szukać we wszystkich diecezjach, ale:
-https://drohiczynska.pl/aktualnosci/siodme-zarzadzenie-biskupa-drohiczynskiego-o-organizacji-duszpasterstwa-w-czasie-drugiej-fali-epidemii/
"Proszę jednak, aby zgodnie z nakazem zawartym w kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, osoby korzystające z dyspensy nabożnie przeżyły dzień święty, tj. poświęciły odpowiedni czas na modlitwę i uczestniczyły duchowo we Mszy św. transmitowanej za pośrednictwem środków masowego przekazu"
- https://diecezja.waw.pl/6899
"Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w domu za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu. Zachęcam też do pogłębionej modlitwy osobistej." (dyspensa z wiosny)
-https://diecezja.siedlce.pl/komunikat/komunikat-biskupa-siedleckiego-kazimierza-gurdy-w-zwiazku-z-wprowadzeniem-w-polsce-nowych-obostrzen-sanitarnych/
"Jednocześnie zobowiązuję osoby korzystające z dyspensy do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie ze wspólnotą Kościoła poprzez uczestniczenie we Mszy św. transmitowanej w radiu, telewizji lub internecie"
-i na koniec moja diecezja, szczecińsko-kamieńska, gdzie warunek jest wręcz wytłuszczony (może dlatego tak bardzo utkwił mi w głowie): https://kuria.pl/aktualnosci/Dyspensa-od-obowiazku-uczestnictwa-we-Mszy-Swietej-w-niedziele-i-swieta-w-miejscu-i-czasie-obowiazyw..._4236
"z dodaniem jednak obowiązku pobożnego przeżycia Liturgii niedzielnej, transmitowanej regularnie poprzez telewizję, radio lub Internet"
3 biskupów używa w dyspensach słowa "uczestnictwo" w kontekście transmisji Mszy. Myślę, że pandemia trochę wymusiła zintensyfikowanie dyskusji na ten temat, zobaczymy, jak się ona rozwinie. I żeby nie było, ideałem jest pełne uczestnictwo we Mszy w sposób fizyczny w Kościele. W normalnych warunkach, dla zdrowych osób jest to nie do zastąpienia, ale czasy mamy jakie mamy. Za polecenie książki serdecznie dziękuję, skorzystam na pewno

 Re: Msza w kaplicy przy kościele - udział czy słuchanie?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-01-02 22:26

Uczestnictwo internetowe jest oczywiście namiastką. Jednak w warunkach gdy nie ma możliwości normalnego uczestnictwa jest dobrym pomysłem.
Choć byłem trochę zbulwersowany, gdy w znajomej parafii zrobiono transmisję Mszy Świętej z głównego kościoła do dodatkowej kaplicy, zamiast po prostu odprawić w niej dodatkową Eucharystię (zwłaszcza, że często są koncelebry).

Podobnie: tzw. "Komunia Duchowa" to wielka rzecz, ale stanowczo nie to samo co przyjęcie Ciała Chrystusa.

 Re: Msza w kaplicy przy kościele - udział czy słuchanie?
Autor: baba (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2021-01-04 20:11

Żeby było pełne uczestnictwo we Mszy św. muszą być spełnione warunki: jedność miejsca, czynne uczestnictwo w modlitwach i przystąpienie do komunii. Msza radiowa czy w telewizorze to tylko namiastki, ale w dobie pandemii/choroby lepsze są namiastki, niż nic.

 Re: Msza w kaplicy przy kościele - udział czy słuchanie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-01-04 23:08

Na marginesie, ale na temat, to poszerza moje spojrzenie - włoski ksiądz o niebezpieczeństwach związanych z mszą online:
https://deon.pl/wiara/duchowosc/msza-swieta-online-nie-zastapi-tej-w-realu,1079587

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: