logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy osoba swiecka moze blogoslawic posilek?
Autor: Adam (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2004-02-04 18:34

Czy osoba swiecka, jesli przy stole nie ma kaplana lub diakona, moze odmawiajac modlitwe przed posilkiem uczynic znak krzyza nad pokarmami? Czy jest to gest zarezerwowany tylko dla kaplanow?

 Re: Czy osoba swiecka moze blogoslawic posilek?
Autor: takamala17 (---.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2004-02-04 20:31


Wydaje mi się, że można. przynajmniej ja zawsze tak robię ;) i wielu moich znajomych też. ;)
pozdrawiam

 Re: Czy osoba swiecka moze blogoslawic posilek?
Autor: Andrzej Wasko SDS (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2004-02-04 20:53

Rodzice blogoslawia dzieci wychodzace z domu do szkoly, w daleka podroz, do wojska, do slubu. Rolnik przed zniwem blogoslawi pole. Tym bardziej zatem mozna poblogoslawic posilek.
Przy okazji podziele sie opisem blogoslawienstwa, jakiego bylem swiadkiem. Recz miala miejsce w latach 90-tych XX wieku, podczas pieszej pielgrzymki z Warszawy na Jasna Gore www.wapm.pl w miejscowosci Stara Rawa (wspaniali mieszkancy, pozdrawiam :). Na Eucharystie przyjechal bp Jozef Zawitowski i tuz przed blogoslawienstwem liturgicznym powiedzial:
"Zwykle na koniec mszy biskup lub prezbiter udziela wszystkim blogoslawienstwa. Dzis prosze was, drodzy pielgrzymi, abyscie poblogoslawili waszego biskupa."
Biskup pochylil glowe, a kilka tysiecy pielgrzymow wyciagnelo do niego rece w gescie blogoslawienstwa. Dlugo bede to pamietal.

 Re: Czy osoba swiecka moze blogoslawic posilek?
Autor: joa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2004-02-05 00:08

A ja pamiętam taką historię i to z udziałem ojców salwatorianów:
W czasie rekolekcji powołaniowych, o ile pamiętam w górach, zorganizowano całodzienną wędrówkę.
Krajobraz sprzyjał kontemplacji, rekolekcje przebiegały owocnie duchowo, z prawdziwie odczuwalną Bożą obecnością. Niestety, nie do końca przewidziano wpływ klimatu na apetyty młodzieży męskiej, toteż w zakresie żywienia usilnie łatano dające się we znaki niedobory. Mimo to, nastroje dopisywały a duszpasterze, chcąc podkreślić rolę uczestników, polecili jednemu z nich pobłogosławić posiłek (na wolnym powietrzu) i odmówić modlitwę. Ten, niewiele myśląc, uczynił znak Krzyża nad jedzeniem i pomodlił się:
Pobłogosław, Panie Boże to żarło, coby go z nas nie wydarło!
Amen:)

 Re: Czy osoba swiecka moze blogoslawic posilek?
Autor: Esterka (---.cbk.waw.pl)
Data:   2004-02-05 15:49

W pewnej szkole katolickiej dzieci dostały zadanie ułożenia modlitwy przed jedzeniem. Jedna z nich brzmiała: Panie Boże, nasze Słonko, pobłogosław to jedzonko

 Re: Czy osoba swiecka moze blogoslawic posilek?
Autor: Tomasz (---.netia.com.pl)
Data:   2004-02-06 12:43

Ja jednak proponuje blogoslawic nie posilek aprzede wszystkim Boga za wszystko, w kazdym polozeniu, za kazdy dar w tym oczywiscie takze za posilek ale tez za dary ktorych nie moge pojac, ktore trudno czasem zaakceptowac. Spokojnie moze to robic osoba swiecka nawet jak przy stole jest i kaplan i diakon :-)
pokoj Tobie
Tomek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: